کد خبر 108843

در گفتگو با اقتصاد آنلاین پاسخ داده شد؛

چرا ارز تک نرخی نشد؟

دولت یازدهم از زمانی که اداره امور را در دست گرفت وعده داد که ارز را تک نرخی کند، اما این وعده از سال ۹۳ به تعویق افتاده و اکنون به سال آینده موکول شده است.

وحید شقاقی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین درباره وعده دولت برای تک نرخی شدن ارز و عدم تحقق آن، تصریح کرد: یکی از سیاست های دولت باید تک نرخی شدن ارز در اقتصاد باشد، به طوری که دولت باید ضمن ثبات بخشیدن به فضای اقتصادی، نرخ ارز بهینه و واقعی را مشخص کند.

وی در ادامه با اشاره به قیمت فعلی ارز در بازار آزاد، گفت:با توجه به شرایط موجود نمی‌توان به کاهش نرخ دلار امید داشت و افزایش دلار تا حدود چهارهزارتومان نیز حتی دور از انتظار نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در ادامه درباره اینکه آیا اکنون زمان مناسبی نبود که دولت نرخ ارز در بودجه را بالاتر تعیین کند، اظهار کرد:به نظر می رسد دولت نگران افزایش نرخ تورم بوده چرا که افزایش نرخ ارز بر قیکت بسیاری از کالاها تاثیر گذار خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار اقتصاد آنلاین که چرا دولت به سمت ارز تک نرخی حرکت نکرده و وعده ای را که داده عملی نمی کند؟ خاطرنشان کرد:اکنون زمان مناسبی برای تک نرخی شدن ارز نیست زیرا منابع ارزی دولت کافی نیست و اگر دولت ارز را تک نرخی کند مانند آنچه در اوایل دهه هفتاد رخ داد، بازار، ارز تک نرخی را پس زده و قیمت ها سر به فلک می کشد.

شقاقی تاکید کرد:سیاست تک نرخی شدن ارز زمانی کارآمد است که بانک مرکزی منابع کافی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چون بازار دلالی جمع میشه اگر ارز تک نرخی بشه، پس چرا دولت کند کاری که جمع شود بازار دلالی :-)

  • ناشناس
   ۰ ۰

   کد مطلب: 108801
   تاریخ انتشار: پنج‌شنبه، 3 دی 1394 ساعت 14:43
   دلار به 4 هزار تومان می‌رسد!

   یک کارشناس بازار طلا و ارز با بیان اینکه اونس جهانی تابع تقاضای بانک‌های مرکزی جهان نخواهد بود، بیان کرد: نوسانات آینده اونس جهانی در گروی تصمیمات فدرال رزرو است و پیش‌بینی بر آن است که نرخ دلار تا پایان دولت یازدهم ارزش چهار هزار تومان را به چشم خواهد دید.

   امیر خدیوی اظهار کرد: اونس جهانی طلا در چند وقت گذشته بدترین روزهای خود را دیده بود و اخبار فدرال رزرو مبنی بر افزایش بهره آمریکا تنها در روز پنج‌شنبه و جمعه نوسان کوتاه مدتی را ایجاد کرد.
   این کارشناس بازار طلا و ارز گفت: سکه در بازار آزاد از دو جز ارزش دلار و اونس جهانی تبعیت می‌کند که در رابطه با اونس جهانی باید تاکید شود، اونس جهانی در همین رنج قیمتی ثابت خواهد بود و در کنار آن دلار با شیب آرام و منطقی در انتهای دولت یازدهم ارزش چهار هزار تا چهار هزار و 100 تومان را تجربه خواهد کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تابوده همین بوده غیر از این بود تعجب میکردیم
  خخخ

 • مارشال مانرهایم
  ۰ ۰

  سال آینده هم به سال دیگر موکول میشود.

  • میلاد
   ۰ ۰

   فعلا این ماییم که هیچ کاری نتونستیم بکنیم امریکا قانون ویزا گذاشت هیچ کاری نکردیم 2 میلیارد دلار پول برداشت کاری نکردیم.. می دونی چرا؟؟چون امثال دلواپس مثل شما اقتصاد کشور رو نابود کردن

 • مهدی
  ۰ ۰

  سرمایداران مسلمان ایران به داد ایران برسید دلار را درایران ذلیل کنید نگذارید یک سری مستکبر بی خودی دلار قلابی را در ایران ببرند بالا دلار به اندازه یک ریال هم ارزش ندارد بایستی کمپین نخریدن دلار راه بیندازیم مرگ بر استکبار مرگ بر آمریکا تا خدا و قران با ماست آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند ایرانیها در همه جهان اولین هستند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سرمایه داران مسلمان...!!!؟ .....

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آی خندیدم آی خندیدم .......

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آقا شما هنوز تو جو و حال و هوای شعارهای چهل سال پیش هستید؟ خوش به حالتون که هنوز متوجه نشدید داستان اصلا چی بود.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   انشالله خدا کمکتون کنه و همه ملت ایران را

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارز تک نرخی تو ایران حداقل نیاز به 30 میلیارد دلار ذخیره ارزی داره که درحال خاضر دولت ایران این مقدار ارز رو نداره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همیشه وعده های دروغی

 • پورعلیزاده
  ۰ ۰

  یک جنگ تمام عیار بین بانک مرکزی و سودجویانی که تو کار واردات و طلا و همچنین کارتل های بزرگ اقتصادی که به هیچ جا پاسخگو نیستند و کاهش قیمت دلار به شدت به ضرر آنهاست و اجازه ارز تک نرخی که هم باعث از بین رفتن رانت ناشی از تفاوت نرخ ارز میشود و هم باعث کاهش واردات و کاهش قیمت طلا (ورشکستگی صنف طلافروش با توجه به قیمت جهانی طلا) میگردد. البته دولت هم تمایلی به کاهش نرخ ارز ندارد چرا که باعث نابودی کامل تولید داخلی میگردد و به همین دلیل نرخ ارز دولتی را افزایش میدهد. در کل سیاست ارزی بانک مرکزی کاملا اصولی و ضد فساد است و مورد تایید اکثر کارشناسان وطن دوست و منصف اقتصادی است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت روحانی وعده های 100 روزه زیادی داد که یکیش دلاره