کد خبر 104907

در گفت و گو با کارشناس مسائل اقتصادی اعلام شد؛

نرخ تورم واقعی بالای ۲۰ درصد است

براساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار نرخ تورم آبان ماه امسال به ۱۳.۱درصد رسیده است که این نرخ نسبت به مهرماه ۰.۲ واحد درصد کاهش پیدا کرد است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازتعادل ، سیاست کنترل و کاهش تورم ازجمله اولویت‌های دولت یازدهم در حوزه اقتصادی بود؛ سیاستی که آن را در پیش گرفت و به تبع آن تورم از 40درصد در سال 92 به کمتر از 15درصد و حتی در مرز 13درصد رسیده است. اما اینکه این کاهش نرخ تورم را باید به حساب سیاست‌های دولت گذاشت یا رکودی که اقتصاد ابعاد مختلف اقتصاد را در برگرفته؛ موضوعی است که دیدگاه‌های مختلفی از سوی کارشناسان در باب آن مطرح می‌شود. در عین حال برخی کارشناسان معتقدند این کاهش نرخ تورم با آنکه اقدامی قابل تقدیر بود اما نتوانسته در قدرت خرید مردم اثری داشته باشد و در واقع وضع معیشت مردم به ‌ویژه قشر ضعیف با سال‌های قبل فرق چندانی نکرده است. جمشید پژویان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگویی ادعای دولت در مهار تورم و روند کاهشی نرخ تورم در کشور را منطقی ندانست و گفت: هیچ‌کدام از مراجع آماری نه ‌تنها نرخ تورم را درست اعلام نمی‌کنند بلکه معتقدم درحال حاضر این نرخ حداقل بالای 20درصد است. اگر میزان نقدینگی سال جاری را با سال قبل مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که دولت تنها توانسته با در پیش گرفتن سیاست‌هایی چون کاهش نقدینگی، تورم را مهار کند اما به‌ تبع آن بازارها راکد شده و به‌ صورتی چرخ اقتصاد ناکارآمد شده است. پژویان درخصوص اثبات ادعای خود از عدم کاهش نرخ تورم افزود: هر دولتی که می‌توانست از افزایش و شدت تحریم‌ها بکاهد، کاهش نرخ تورم را می‌توانست رقم بزند؛ دولت فعلی نیز که توانسته تحریم‌ها را رفع کند قاعدتا باید نرخ تورم کاهش پیدا می‌کرد. اما آنچه مسلم است دولت نه به واسطه تحریم‌ها بلکه به ‌دلیلی همچون نقدینگی، توانسته به ‌صورتی غیرواقعی نرخ تورم را کاهش دهد. وی درباره مدیریت اقتصادی کشور اضافه کرد: مشکل اصلی این دولت، مدیریت ناصحیح است؛ اگر تیم اقتصادی دولت یازدهم می‌توانست رویکردی متفاوت‌تر در پیش بگیرد، می‌توانست هم تورم را کنترل کند و هم قدرت خرید مردم را کاهش ندهد. کاهش تورم مد نظر دولت، اثرات مثبتی در کشور نداشته و در واقع بازارها راکد شدند. مشکل اصلی اقتصاد ما ساختاری است؛ تورم میانگین در کشور در 35سال گذشته حدود 18درصد بوده و به این ترتیب اگر بتوانیم تورم اعلام شده مرکز آمار را صحیح فرض کنیم اما عملا دولت برای بهبود وضع اقتصادی مردم اقدامی انجام نداده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مملکتو بدید دست من
  تورما میکنم منفی صفر یه کاری میکنم تمام مردم ازشدت گرسنگی و بیکاری همدیگر رو بکشن.
  اینجوری داعش هم یک لحصه به ذهنش خطور نمیکنه که تو ایران خرابکاری بکنه.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   احسنتو بارکلا.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقای پژویان شما اگه بیل زن بودی باغچه خودتو بیل میزدی.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  تورم رو به تاخیر انداختند شاید یکی دو سال. بعدش همه رو جبران میکنه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دلار3605 تومان !!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  درودبرکارشناسان راستگووباشرف

 • ناشناس
  ۰ ۱

  چه عجب یک اقتصاد دانی پیدا شد بگوید آمار تورم که اعلام میشود صحیح نیست و تورم همچنان بالای 20 درصد است.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  من که به جرأت و جسارت میگم بالای 68% هم هست و همه آمارهای دولتی دروغه!! چرا؟!
  میگم: چون دلار در یکسال گذشته بیش از 70 درصد گران شده و همه میدونیم که با افزایش قیمت دلار، همه چی گرونتر میشن که البته رکود باعث شده تورم زیرپوستی و بصورت پنهانی رشد کنه.

  • ناشناس
   ۲ ۰

   دیگه اگه تورم را نتوانیم جساب کنبم یک ضرب و تقسیم ساده را که بلدیم حساب بکنیم تا ببینیم دلار در یک سال گذشته 70 درصد گران نشده است. دلار از 3200 به 3600 رسیده که 13 درصد افزایش می باشد

 • رضا
  ۱ ۰

  از شما این حرفا بعیده
  با پنج برابر درآمد نفتی الان ، مدیریت اقتصادی زمان شما در دولت احمدی نزاد رو دیدیم
  بهتره چیزی نگین، همین