کد خبر 104326

چرا کیفیت کالاهای ایرانی کاهش یافت؟

نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت‌وگویی در همایش برترین‌های کیفیت در کرج درباره فعالیت بنگاه‌های اقتصادی در دوران پساتحریم می‌گوید: در شرایط پساتحریم باید بنگاه‌های اقتصادی کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند زیرا....

در این صورت می‌توانند در گردونه رقابت حضور فعال داشته باشند. کیفیت کالای ایرانی از دغدغه‌های سازمان ملی استاندارد است زیرا تولید کالا با دو مولفه رقابت‌پذیری و موفقیت پایدار در ارتباط تنگاتنگ بوده و بدون کیفیت نمی‌توان به دنبال این دو مولفه رفت. مولفه کیفیت کالا به خاطر مشکلاتی که در حوزه اقتصادی در زمان تحریم شاهد بودیم کمرنگ شده بود که در برخی مواقع بنگاه‌های اقتصادی تقصیری نداشتند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، صنایع کشور برای سرپا ماندن در شرایط پسا تحریم باید ارتقابخشی به کیفیت محصولات را در اولویت کاری قرار دهند. اکنون 800کالای مشمول استاندارد اجباری داریم که این امر زیبنده مردم ایران نیست. برای آنکه محصولی دارای کیفیت و استاندارد باشد باید در زنجیره منتهی به تولید و عرضه کالا، تمام مولفه‌ها رعایت شود. دغدغه دیگر سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان دستگاه فرابخشی، موازی کار در تمام دستگاه‌هاست که انتظار می‌رود در آستانه برنامه ششم توسعه شاهد بهبود این وضعیت باشیم. مدل جدید جایزه کیفیت در کشور دارای تغییراتی نسبت به 12 سال گذشته است در این مدل با توجه به نیازهای کشور فقط به سیستم‌ها و فرآیند‌ها تکیه ندارد بلکه محصول هم دیده شده است انتظار می‌رود در پایان برنامه ششم توسعه به جایی برسیم که سخنی از استاندارد اجباری نباشد به تازگی پیشنهادی به دولت داده شده تا درسیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای هر کالا یک پیوست استاندارد تعریف شود. نوآوری و رقابت‌پذیری نباید به دست فراموشی سپرده شود. دراین همایش از 13 تولید‌کننده دارای کیفیت برتر کشور تجلیل شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    با حفظ احترام برای کارشناسان و مدیران تلاشگر باید عرض کنم که خیلی این داستان پساتحریم رو جدی نگیرید و دل به این قصه ها خوش نکنید. این مسایل در سیاست بین الملل بیشتر برای سرگرم کردن و خام کردن حریف کاربرد داره تا در فرصت مناسب ضربه کاری فرود بیاد. مدیران بیشتر سعی کنند بر کیفیت کالاهای ضروری و تولید اقتصادی تر با تکیه بر سرمایه و تکنولوژی داخلی متمرکز بشن تا تاب آوری و مقاومت اقتصاد بالاتر بره وگرنه با ضربه کاری بعدی از پا درمیایم.

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مگه کیفیت داشت،!