مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا مطرح کرد؛

هشدار درباره ریسک ورود به بازار آزاد ارز / رونمایی از ابزار سرمایه گذاری دلاری بانک مرکزی در این هفته

مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا با هشدار نسبت به ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ارز گفت: اگر کسی در پی سرمایه گذاری است حتی سرمایه خُرد، بانک مرکزی از دو سه روز آینده ابزار‌ها و مواردی را برای سرمایه گذاری مردم عرضه خواهد کرد.

هشدار درباره ریسک ورود به بازار آزاد ارز / رونمایی از ابزار سرمایه گذاری دلاری بانک مرکزی در این هفته

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا گفت: از زمان آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلای ایران در تالار ارز خدماتی و تالار ارز حواله‌ای تا کنون حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ارز را به متقاضیان تخصیص دادیم.

توکلی در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ سیما افزود: بخشی از این رقم توسط متقاضیان در سرفصل‌های دانشجویی، فرصت‌های تحقیقاتی و همچنین شرکت‌های هواپیمایی دریافت شده و بخشی هم به صورت مسافری بوده است.

وی با بیان اینکه یکشنبه ۷ اسفند‌, ۹۰۶ مسافر از فرودگاه امام (ره) ارز خود را به ارزش ۴۵۲ هزار دلار دریافت کردند، ادامه داد: در تالار ارز حواله، در مجموع از دوم تا هفتم اسفند ۵۷۸ میلیون دلار عرضه داشتیم که در حدود ۴۷۰ میلیون دلار معامله انجام شد و این میزان تقاضایی بوده که در تالار ارز حواله معاملاتش منعقد شده است.

 توکلی درباره نوسانات بازار غیررسمی ارز گفت: به اذعان همه کارشناسان، از جمله کارشناسان بانک مرکزی، کارشناسانی که در حوزه اقتصاد فعالیت می‌کنند؛ اساتید دانشگاه، ​ فعالان حرفه‌ای بازار که شاید صرافان هستند، واقعیت این است که امروز بازار ارز خطر بسیار بسیار بالایی را دارد، فعالان در بازار بسیار هیجانی عمل می‌کنند، بعضاً آماتور‌ها خیلی به بازار هجوم آوردند و تحت تأثیر هیجانات بازار قرار گرفتند.

مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا با اشاره به اینکه ممکن است سودجویان از این فضای ملتهب به نفع خود استفاده کنند، افزود: این تجربه را در سنوات و دوره‌های مشابه گذشته داشتیم که عده‌ای در تلاش بودند از وضعیت ملتهبی که بعضاً بازار ایجاد می‌کند سوء استفاده کنند.

 توکلی ادامه داد: بنابراین به طور مشخص، نه تنها توصیه حقیر، که توصیه همه کارشناسان و فعالان حرفه‌ای بازار و استادان دانشگاه این بوده است که این وضعیت، افزایش‌ها و فعالیت بازار ارز فقط و فقط مبتنی بر یک ریسک بالا و حاصل هیجاناتی است که بعضاً از طریق شبکه‌های مختلف القاء می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر کسی در پی سرمایه گذاری است حتی سرمایه خُرد، بانک مرکزی از دو سه روز آینده ابزار‌ها و مواردی را برای سرمایه گذاری مردم عرضه خواهد کرد و همین طور بازار‌های مولدی که وجود دارد.

 عرضه ۲۹۵ میلیون دلار به صورت حواله

از سوی دیگر، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد مجموع عرضه ارز به صورت حواله در سامانه نیما و مرکز مبادله ارز و طلای ایران روز (یکشنبه مورخ ۷ ۱۴۰۱٫۱۲٫ ) معادل ۲۹۵ میلیون دلار و مجموع ارز معامله شده به صورت حواله معادل ۹۸ میلیون دلار بود.

گفتنی است مجموع معاملات روز (شنبه مورخ ۶ ۱۴۰۱٫۱۲٫ ) به صورت حواله، ۴۲۳.۳۷ میلیون دلار بوده است.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
ارسال نظر