قیمت درهم امروز ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱

کانون صرافان امروز ۲۳ آذر ماه قیمت درهم را ۱۰ هزار و ۱۰ تومان برای خرید و ۱۰ هزار و ۱۸۴ تومان اعلام کرده است.

قیمت درهم امروز ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصادآنلاین، درهم واحد پول کشور امارات متحده عربی است. کد ISO 4217 که برای درهم امارات در نظر گرفته شده‌است AED می‌باشد، اما در متون غیر رسمی از علامت اختصاری DH یا DHs نیز استفاده می‌گردد. هر درهم برابر با ۱۰۰ فلس است. از زمان استفاده سراسری از درهم به عنوان واحد پولی رایج در امارات زمان زیادی نمی‌گذرد. این واحد پولی وابسته به دلار آمریکا در حال حاضر به عنوان واحد پولی رسمی این کشور شناخته می‌شود. از سال ۱۹۹۷ هر یک دلار برابر با ۳.۶۷۲۵ درهم بوده است.

قیمت درهم در صرافی های رسمی

کانون صرافان امروز  قیمت درهم را ۱۰ هزار و ۱۰ تومان برای خرید و ۱۰ هزار و ۱۸۴ تومان برای فروش اعلام کرده است. 

ماه/روز کانون صرافان شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول آذر قیمت خرید ۹۲۱۰ ۹۲۲۶ ۹۲۰۸ ۹۲۰۶ ۹۲۱۲ ۹۲۳۸
قیمت فروش ۹۳۶۳ ۹۳۸۲ ۹۳۶۲  ۹۳۶۰ ۹۳۸۹ ۹۳۹۶
هفته دوم آذر قیمت خرید ۹۲۴۲ ۹۲۹۵ ۹۳۸۶ ۹۳۸۳ ۹۴۲۰ ۹۵۱۰
قیمت فروش ۹۳۹۷ ۹۴۳۸ ۹۵۴۳ ۹۵۴۲ ۹۵۷۲ ۹۶۴۲
هفته سوم آذر قیمت خرید ۹۵۵۹ ۹۵۹۰ ۹۶۰۶ ۹۶۲۶ ۹۵۶۲ ۹۶۰۹
قیمت فروش ۹۶۹۶ ۹۷۱۷ ۹۷۳۰ ۹۷۶۲ ۹۷۱۵  ۹۷۷۱
هفته چهارم آذر قیمت خرید  ۹۶۴۱ ۹۷۱۲ ۹۸۰۸ ۹۸۹۵ ۱۰۰۱۰ -
قیمت فروش ۹۷۸۸ ۹۸۳۰ ۹۹۶۱ ۱۰۰۳۷ ۱۰۱۸۴ -

نگاهی به تاریخچه درهم امارات

همانطور که می‌دانید درهم واژه‌ای عربی است. اما این واحد پولی به دلیل قرن‌ها تجارت با امپراطوری عثمانی دوام آورده است. جالب است بدانید که تا قبل از سال ۱۹۶۶ تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس از روپیه هند برای معاملات خود استفاده می‌کردند.

اما چه اتفاقی افتاد که ورق به نفع درهم امارات برگشت؟ در ماه ژوئن سال ۱۹۶۶ کشور هند تصمیم گرفت که ارزش روپیه خلیج فارس را در برابر ارزش روپیه هند کاهش دهد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به منظور پیشگیری از کاهش سرمایه خود تصمیم گرفتند که واحد پولی دیگری برای معاملات خود استفاده کنند. در وهله نخست و برای مدت کوتاهی این کشورها ریال عربستان را برای معاملات خود پذیرفتند. در ادامه دینار بحرین مورد توافق طرفین قرار گرفت. به طوری که هر یک دینار بحرین معادل ۱۰ روپیه خلیج فارس بود. در این میان نیز کشور امارات تصمیم گرفت از واحد پول خود برای معاملات استفاده کند. به طوری که این کشور هر ۱۰ درهم را معادل با یک دینار تصویب کرد.

درهم امارات

وابستگی درهم به دلار

نکته جالبی که در خصوص درهم باید بدانید این است که این واحد پولی وابستگی شدیدی به دلار آمریکا دارد. اما این موضوع به چه معناست؟ وابستگی درهم به دلار آمریکا به معنای ثابت بودن نرخ آن است. به همین خاطر از سال ۱۹۹۷ هر یک دلار برابر با ۳٫۶۷۲۵ درهم بوده است.

ارسال نظر
ارسال نظر