الماس چه فرقی با برلیان دارد؟ / هر قیراط چند گرم است؟

اگر تصور می کنید الماس و برلیان یکسان هستند باید اشاره کرد که آن ها دارای تفاوت هایی هستند. با این مطلب همراه ما باشید تا تفاوت الماس و برلیان را بدانید.

الماس چه فرقی با برلیان دارد؟ / هر قیراط چند گرم است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ دنیای سنگ های قیمتی پر از رمز و راز و گفتنی های متعدد است. اطلاعاتی که دانستن هر کدام می تواند پاسخی مناسب به سوالات خریداران باشد. در این میان اگر به دنبال دانستن تفاوت الماس و برلیان هستید، این مطلب را از دست ندهید.

قیراط الماس چیست؟

قیراط الماس یکی از عوامل اصلی تعیین کننده ارزش سنگ الماس است، اما معنای دقیق قیراط چیست و قیراط الماس چگونه اندازه گیری می شود؟

قیراط الماس (ct) واحد جرمی برابر با ۲۰۰ میلی گرم (۰. ۰۰۷۰۵ اونس) یا ۰. ۰۰۶۴۳ تروی اونس است و برای اندازه‌گیری سنگ‌های قیمتی و مروارید استفاده می‌شود. در تعریف فعلی قیراط گاهی به‌عنوان قیراط متریک نیز شناخته می‌شود.

قیراط الماس یکی از عوامل اصلی تعیین‌کننده ارزش سنگ الماس می‌باشد، اما معنای قیراط دقیقاً چیست و قیراط چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟ در این مقاله اختصاصی سایت زر سعی داریم راهنمایی جامع درباره نحوه محاسبه وزن الماس به قیراط را ارائه دهیم و ببینیم چگونه می‌توان وزن قیراط یک الماس خاص را محاسبه کرد یا با نگاه‌کردن به اندازه‌گیری‌های آن، قیراط الماس را تخمین زد. در آخر نیز به نحوه انتخاب سنگ الماس مناسب در حلقه نامزدی و حلقه ازدواج خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

اصطلاح قیراط از کجا آمده است؟

در طول تاریخ دانه‌های گیاه خرنوب برای اندازه‌گیری وزن جواهرات استفاده می‌شد، زیرا اعتقاد بر این بود که دانه‌های انبوه خرنوب با یکدیگر اختلاف کمی دارند. بااین‌حال روشی اصولی نبود زیرا همیشه وزن دانه‌های خرنوب باهم یکی نیست. با این وجود، در گذشته هر کشوری قیراط خاص خود را داشت و اغلب برای وزن کردن طلا بود. در آغاز دهه ۱۵۷۰، از این دانه‌ها برای اندازه‌گیری وزن الماس استفاده شد.

اولین بار در اواسط قرن پانزدهم قیراط به زبان انگلیسی تأیید شد. کلمه carat از کلمه‌ی ایتالیایی carato گرفته شده است و به نوبه خود از معادل یونانی \'دانه خرنوب\' kerátion κεράτιον\'. سال ۱۸۷۱ در پاریس قیراط پیشنهاد شد و در سال ۱۸۷۷ توسط تاجران الماس در پاریس پذیرفته و تأیید شد.

قیراط

قیراط متریک با وزن ۲۰۰ میلی گرمی که دقیقاً یک پنجم یک گرم است اغلب در کشور‌های مختلف پیشنهاد شده بود و سرانجام توسط کمیته بین‌المللی اوزان و معیار‌ها پیشنهاد شد و به اتفاق آرا پذیرفته شد. کنفرانس کنوانسیون متریک در اکتبر ۱۹۰۷ در پاریس برگزار شد. اولین بار این قانون در فرانسه اجباری شد، اما در انگلستان این جریان کندتر بود. وزن قیراط الماس بسیار مهم است. گاهی اوقات این کلمات ممکن است گیج‌کننده باشند، بنابراین در این مقاله به طور دقیق توضیح می‌دهیم که قیراط چیست و کلمات مرتبط با آن را تعریف کنیم تا بهتر برای انتخاب الماس آماده شوید.

تبدیل قیراط به گرم

قیراط واحد اندازه‌گیری وزن فیزیکی الماس است. همان‌طور که در بالا گفتیم یک قیراط معادل ۰. ۲۰۰ گرم یا ۱/۵ گرم است و به ۱۰۰ امتیاز تقسیم می‌شود. در ایالات متحده، یک قیراط برابر با ۰. ۰۰۷ اونس آویردوپویس است که برای برابری با ۱ پوند به بیش از ۲۲۶۵ قیراط نیاز دارد.

وزن قیراط می‌تواند در اشکال مختلف الماس مانند برلیان گرد، بیضی، مارکیز ظاهر شود. یک الماس ممکن است وزن قیراط بالاتری داشته باشد بدون اینکه بزرگ‌تر به نظر برسد و اگر یکی از الماس‌ها عمیق‌تر از دیگری تراشیده شود، اندازه دو الماس با وزن یک قیراط می‌تواند متفاوت باشد. به‌عبارت‌دیگر، توجه به این نکته مهم است که وزن قیراط لزوماً نشان‌دهنده اندازه نیست. مقایسه ارزش الماس بر اساس وزن قیراط است. الماس‌های بزرگ کمیاب‌تر از الماس‌های کوچک‌تر هستند و با افزایش وزن قیراط، ارزش الماس نیز افزایش می‌یابد. بااین‌حال، افزایش ارزش متناسب با افزایش اندازه نیست.

محاسبه قیراط

به‌عنوان‌مثال، یک الماس ۱ قیراطی بیش از دو برابر الماس ½ قیراطی قیمت خواهد داشت (با فرض اینکه درجه رنگ، شفافیت و برش یکسان باشد). وزن نیز همیشه ارزش الماس را افزایش نمی‌دهد. دو الماس با وزن مساوی ممکن است از نظر ارزش نابرابر باشند، بسته به عوامل تعیین‌کننده دیگری مانند برش، رنگ و شفافیت. در واقع، اگر یک الماس به طور نامناسب تراشیده شود، وزن اضافه شده ممکن است تنها به کاهش درخشندگی آن کمک کند.

قیراط سنگ

وزن قیراط به خودی خود ارزش الماس یا سنگ را تعیین نمی‌کند. به‌عنوان مثال، با در نظر گرفتن شفافیت، رنگ و برش، قیمت دو سنگ یک قیراط می‌تواند بسیار متفاوت باشد. وقتی این را فهمیدیم، واضح است که الماس‌های بزرگ با کیفیت بی‌نظیر نادر هستند.

مردم اغلب به اشتباه تصور می‌کنند که اندازه الماس مترادف با وزن قیراط آن است، اگرچه این لزوماً درست نیست. هر چه الماس بزرگ‌تر باشد، احتمالاً سنگین‌تر است، اما عوامل دیگری نیز می‌توانند بر اندازه آن تأثیر بگذارند. به‌عنوان مثال، نحوه تراش الماس بر قطر و درخشندگی آن تأثیر زیادی خواهد داشت. الماس‌هایی با تراش ضعیف‌تر، مانند تغییر عمق یا ضخیم، وزن سنگین خود را حفظ می‌کنند. همان‌طور که قیراط الماس را در نظر می‌گیرید، درک این نکته ضروری است که وزن یک قیراط الماس با اندازه آن یکسان نیست. ممکن است دو الماس وزن قیراط یکسانی داشته باشند و در عین حال اندازه‌های متفاوتی داشته باشند.

یک گرم الماس چند قیراط است

در اوایل دهه ۱۹۰۰، گوهرشناسان وزن الماس را بر حسب قیراط و کسری از قیراط محاسبه کردند، بنابراین یافتن الماسی با وزن ۱+ ½ + ۱/۱۶ قیراط غیرعادی نبود. گوهرشناسان در نهایت نیاز به دقت بیشتر در وزن کردن سنگ‌های قیمتی را دیدند و قیراط را به ۱۰۰ \"نقطه\" تقسیم کردند که هر نقطه برابر با یک صدم قیراط است. این به آن‌ها اجازه داد تا الماس‌ها را تا صدم اعشار وزن کنند.

همان‌طور که الماس‌ها را با هم مقایسه می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که وزن برخی از سنگ‌ها بر حسب قیراط یا کسری از قیراط ذکر شده است، در حالی که وزن برخی دیگر به قیراط و نقطه نوشته شده است.

نحوه محاسبه قیراط الماس

محاسبه وزن یک الماس کار سختی نیست. ابتدا وزن الماس را تعیین کنید و سپس وزن آن را بر حسب گرم بر ۰. ۲ تقسیم کنید تا وزن قیراط آن را بیابید.

این یک مثال است: وزن الماس ۰. ۳ گرم است. ۰. ۳ گرم را بر ۰. ۲ تقسیم کنید و متوجه خواهید شد که وزن الماس ۱. ۵۰ قیراط است.

وزن قیراط الماس را نیز می‌توانید با مشاهده گواهینامه آن بیابید. اکثر الماس‌های با کیفیت بالا دارای گواهی صادر شده توسط یک آزمایشگاه معتبر جواهرات هستند که وزن قیراط و اندازه‌گیری‌های خاص آن را ذکر می‌کند.

با افزایش وزن قیراط الماس قیمت‌ها بالا می‌رود. بااین‌حال، قیمت‌ها به جای افزایش تدریجی، به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. مقادیر خاصی از قیراط به نام «اعداد جادویی» نقاطی را که قیمت الماس در آن افزایش می‌یابد نشان می‌دهد: ۰. ۹۰ سنت، ۱. ۰۰ سنت، ۱. ۵۰، ۲ و... برای مثال، تقریباً قیمت یکسانی در هر قیراط دارند. زمانی که بالاتر از ۰. ۹۰ سنت بود، قیمت هر قیراط الماس با ورود به محدوده جدید افزایش می‌یابد.

بیایید به یک مورد فرضی نگاه کنیم. می‌گوییم برخی از الماس‌ها از محدوده ۰. ۵۰ تا ۰. ۸۹ به قیمت ۱۰۰۰ دلار در هر قیراط فروخته می‌شوند؛ بنابراین، یک الماس ۰. ۸۸ عیار ۸۸۰ دلار و یک الماس ۰. ۸۹ عیار ۸۹۰ دلار قیمت خواهد داشت. بااین‌حال، در نشانگر ۰. ۹۰ عیار، قیمت هر قیراط افزایش خواهد یافت. فرض کنید به ۱۲۰۰ دلار در هر قیراط می‌پرد. این بدان معناست که قیمت سنگ ۰. ۹۰ عیار ۱۰۸۰ دلار خواهد بود.

یافتن یک ارزش الماس خوب در هر قیراط

بهترین معاملات الماس با اندازه‌های قیراط را دقیقاً زیر یکی از آن «اعداد جادویی» خواهید یافت. به‌عنوان مثال، الماس‌های ۱ عیار برای حلقه‌های نامزدی سنتی هستند.

به‌طورکلی، مصرف‌کنندگان باید در هنگام خرید الماس دقیقاً در علامت ۱. ۰۰ احتیاط کنند. سنگ‌تراش‌ها گاهی اوقات برش را قربانی می‌کنند تا الماس ۰. ۹۸ یا ۰. ۹۹ عیار را به قیمت بالاتری در محدوده قیراط افزایش دهند. (این‌گونه الماس‌ها ممکن است شکل سنگینی داشته باشند). علاوه بر این، اگر یک الماس کمی بیشتر از ۱. ۰۰ قیراط خرد شود، پرداخت مجدد ممکن است آن را زیر علامت ۱. ۰۰ قیراط قرار دهد. این باعث کاهش چشمگیر ارزش می‌شود.

اگرچه نسبتاً نادر است، الماس‌هایی که دقیقاً زیر علامت ۱. ۰۰ قیراط هستند، اغلب معاملات بزرگی را به همراه دارند. آن‌ها مانند الماس‌های ۱ عیار به نظر می‌رسند اما قیمت هر قیراط آن بسیار کمتر است.

اندازه و کمیاب قیراط الماس

هر چه الماس بزرگ‌تر باشد، قیمت هر قیراط آن بیشتر است. به‌عبارت‌دیگر، افزایش قیمت هر قیراط برای هر \"عدد جادویی\" به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال، تفاوت قیمت بین الماس ۴ عیار و ۳ عیار بسیار بیشتر از تفاوت بین الماس ۳ عیار و ۲ عیار است. در اینجا تخمین تقریبی از کمیاب بودن الماس با کیفیت بر اساس اندازه قیراط آورده شده است:

الماس ۱ عیار: ۱ در ۱ میلیون.

الماس ۲ عیار: ۱ در ۵ میلیون.

الماس ۳ عیار: ۱ در ۱۵ میلیون.

قیمت الماس

الماس بزرگ قیراط بیشتر

چگونه وزن قیراط الماس بر کیفیت‌های دیگر تأثیر می‌گذارد؟

به‌خاطر داشته باشید که هر چه سنگ بزرگ‌تر باشد، سه ویژگی دیگر آشکارتر می‌شوند. یک سنگ بزرگ هرگونه نقص در رنگ، اجزاء یا برش را آشکارتر می‌کند؛ بنابراین، خریداران سنگ‌های بزرگ باید نحوه ارزیابی رنگ، شفافیت و برش را بدانند.

الماس با وزن چه قیراط باید بخرم؟

اندازه الماسی که خریداری می‌کنید به بودجه و انتظارات شما بستگی دارد. به‌طورکلی، ما توصیه می‌کنیم که بر روی داشتن یک الماس خوش تراش تمرکز کنید، زیرا درخشش شدید یک تراش عالی از یک الماس کوچک‌تر با تراش ضعیف چشمگیرتر است.

برای هر الماس، بررسی عملکرد، رنگ و شفافیت آن ضروری است؛ بنابراین، اگر به صورت آنلاین خرید می‌کنید، حتماً به  صفحه حراجی الماس سایت زر، سر بزنید.

نکاتی برای خرید الماس

سنگ‌ها با نزدیک‌ترین صدم قیراط اندازه‌گیری می‌شوند. به یک صدم قیراط نقطه نیز می‌گویند؛ بنابراین یک سنگ ۰. ۱۰ قیراط را می‌توان ۱۰ یا ۱/۱۰ قیراط نامید. سنگ‌های کوچکی مانند ۰. ۰۵ و ۰. ۱۰ct اغلب با نام‌های نقطه‌ای شناخته می‌شوند. توجه داشته باشید که قیراط با \"K\" معیاری برای درجه خلوص یک آلیاژ طلا است. یک الماس گرد یک قیراط با نسبت متوسط تقریباً ۶. ۵ میلی‌متر قطر دارد. توجه داشته باشید که این رابطه وزن و اندازه برای هر خانواده سنگ متفاوت است. به‌عنوان مثال یاقوت و یاقوت کبود هر دو از الماس سنگین‌تر هستند. از لحاظ فنی، وزن مخصوص بالاتری دارند، بنابراین یک یاقوت یا یاقوت کبود ۱ قیراطی از نظر اندازه کوچک‌تر از الماس روی قیراط است.

انواع قیراط

همان‌طور که برای یک الماس خرید می‌کنید، فقط روی قیراط آن تمرکز نکنید. راز یافتن بهترین الماس‌ها در نظر گرفتن سایر ویژگی‌های حیاتی آن‌ها مانند رنگ، برش و شفافیت است.

قیراط الماس به وزن الماس اشاره دارد تا اندازه واقعی. این بدان معناست که هر چه قیراط بزرگ‌تر باشد، الماس سنگین‌تر خواهد بود. یک قیراط برابر با ۰. ۲ گرم و یک قیراط الماس به ۱۰۰ امتیاز تقسیم می‌شود، یعنی ۰. ۲۵ قیراط برابر با ۲۵ امتیاز یا ¼ قیراط است.

توجه به قیراط و برش با هم هنگام خرید مهم است. یک الماس قیراط بزرگ‌تر با درجه تراش ضعیف می‌تواند کوچک‌تر از الماسی با همان اندازه با درجه تراش بالاتر ظاهر شود.

تفاوت الماس و برلیان در چیست؟

می توان گفت با عمومیت یافتن استفاده از طلا و جواهر و دیگر زیورآلات، گاه استفاده ناصحیح از این اصطلاحات در میان افراد شاغل در این زمینه مشاهده می شود. یکی از این اصطلاحات ناصحیح، استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس است. احتمالا بیشتر افراد تصور می کنند که الماس و برلیان با یکدیگر تفاوتی ندارند.

اما باید اشاره کرد که الماس و برلیان دارای تفاوت هستند. ابتدا الماس از معدن استخراج می شود و بعد به کشورهایی مانند بلژیک ارسال شده تا در آنجا به شکل های مختلفی تراش بخورد. به طور کلی دنیای سنگ های قیمتی پر از رمز و رازها و گفتنی هایی متعدد می باشد که دانستن اطلاعات در این باره می تواند راه گشای رسیدن به پاسخی مناسب برای سوالات خریداران این بازار خواهد بود.

به طور مثال اگر برای شما این سوال پیش آمده که آیا برلیان اسم دیگر الماس است؟ یا برلیان اسم یک سنگ از خانواده الماس است؟ و اصلا برلیان و الماس تفاوتی دارند؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید تا پاسخ سوال خود را بیابید.

جواهر برلیان

جواهر برلیان

اغلب افراد عقیده دارند که برلیان همان الماس بوده و تفاوت آنچنانی بین آن ها نیست و سهوا از روی عدم آگاهی عبارت برلیان را برای سنگ گران قیمت الماس به کار می برند و حتی معادل دیگری برای اسم جواهر الماس می دانند. حال اینکه بر خلاف تصور اشتباه این افراد الماس و برلیان فرق اساسی با یکدیگر دارند.

شایان ذکر است الماس ها بسته به نوع تراش خود اسم خاصی داشته که در این بین می توان به تراش برلیان، ماکیز، باگت و پرنس اشاره نمود. باید گفت برلیان ارزشمندترین جواهرات بوده و این کانی در گروه سنگ های قدیمی و گران قیمت جای دارد. جالب است بدانید که اصلا در طبیعت چیزی به اسم برلیان وجود ندارد. در حقیقت برلیان یک سنگ جواهر الماس تراش خورده می باشد.

به عبارتی برلیان نوعی تراش بوده که برای سنگ الماس به کار می رود. این نوع تراش، فرزند تراشی گفته شده و به اسم تراش سوئیسی برای انواع سنگ های مختلف در گذشته به کار می رفته است. در تراش برلیان امروزی تلاش شده که هرچه بیش از پیش، جلوه های بصری سنگ الماس به نمایش گذاشته شود و زوایا و نوع برش را طوری تنظیم می کنند که نور وارد شده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورد نموده و در انتها به چشم انعکاس یابد.

جهت دستیابی به این موضوع، دانشمندان موسسات بزرگ امریکا و بلژیک همواره برای بهتر نمودن نوع تراش الماس ها در تلاش هستند و سالانه استانداردهای جدیدی را برای این امر ارائه می دهند. در اصل تراش دهندگان الماس، چه افرادی که به شیوه سنتی اقدام به تراش الماس کرده و چه افرادی که با دستگاه های پیشرفته این کار را انجام می دهند باید از این استاندارد پیروی کنند.

برش با بیشترین درخشش، برلیان می باشد که با شکل گرد و انعکاس بهینه نور ورودی متمایز می گردد و در نتیجه نمایش رنگی درخشان به وجود می آورد. برلیان گاه برش تولکوفسکی هم نامیده می شود که به مارسل تولکوفسکی الماس تراش آنتورپ اشاره می دارد.

در سال ۱۹۱۹ وی یک روش ریاضی جهت برش الماس های گرد با ۵۸ وجه ابداع نمود. از این رو شکل الماس گرد را همانطور که امروزه شناخته می شود، توسعه داد.

الماس اسم سنگ بوده و برلیان اسم تراش

هر چند اصطلاحات الماس و برلیان غالبا به جای هم برای اشاره به جواهرات الماس به کار برده می شود ولی ضروری است بین آن ها تفاوت قائل شد. به طور کلی برلیان اصطلاحی می باشد که به معروف ترین تراش الماس اشاره می کند. یک الماس خش به فرم خاصی تراشیده شده که تراش درخشان فقط یک نوع آن است.

از این رو بعد از برش است که الماس درخشش و درخشندگی منحصر به فرد پیدا می کند. به این ترتیب الماس یک سنگ خشن بوده و برلیان نشان دهنده تراش معمولی گرد با ۵۸ وجه می باشد. به این ترتیب فرق برلیان و الماس در همین تراش خوردگی است.

الماس یک کانی طبیعی و بدون تراش بوده که از معادن خاصی به ویژه در قاره افریقا و سرزمین های کانادا و روسیه استخراج می شود. در صورتی که در هیچ یک از معادن کشف جواهر دنیا، کانی طبیعی به عنوان سنگ برلیان پیدا نمی شود. از این رو همانطور که پیشتر اشاره شد به کار بردن اصطلاح سنگ برلیان یک اشتباه رایج بوده که باید با آگاه سازی، تعریف صحیح آن جایگزین شود.

الماس

به این ترتیب فرق میان الماس و برلیان در برش آن ها نهفته است. الماس را می توان یک سنگی قیمتی خشن توصیف نمود که به صورت طبیعی ناهموار و مات می باشد. از سوی دیگر برلیان به متداولترین تراش الماس اشاره داشته که به سادگی می توان آن را با شکل گرد شناسایی کرد.

هر برلیان دارای ۵۸ وجه بوده که به شیوه ای خاص جهت انعکاس نور مهاجم تعبیه شده اند. که این سبب ایجاد درخشندگی بی نظیر و درخشش عمیق می شود. از این رو برلیان از محبوب ترین برش های الماس برای حلقه های نامزدی محسوب می شود ولی گردنبند و گوشواره برلیان نیز کلاسیک های واقعی بوده که جذابیت و درخشش بی نظیری را به همراه دارند.

به هر روی فرق میان الماس و برلیان به روش پردازش خام الماس بر می گردد. ارزش هر الماس با c۴ تعیین می گردد. وزن الماس تعیین کننده تعداد قیراط می باشد. از این رو هر الماس با قیراط بالاتر، الماس بزرگتری است. در ضمن ارزش الماس های بی رنگ مطابق درجه بندی که از رنگ های کاملا بی رنگ شروع شده تا مایل به زرد تخمین می زنند.

بالاترین درجه به بی رنگ ترین و خالص ترین الماس متعلق است. الماس های رنگ طبیعی هم بر اساس شدت رنگ تقسیم می گردند. الماس های رنگ اصلی هم بسیار کمیاب بوده و برای سرمایه گذاری کاملا مناسب می باشند. شفافیت هم یک عامل مهم در ارزش گذاری الماس محسوب می شود.

ناخالصی ها یا لکه های روی الماس با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نبوده و یک حرفه ای از یک لوب خاص برای ایجاد آن بهره می گیرد. برش هم تعیین کننده ترین عامل الماس است. به طور مثال شیوه برش مطابق نسبت، پرداخت و تقارن ارزیابی می گردد. شکل الماس نبوده بلکه قرارگیری وجه های آن است که بر ارزش آن تاثیر دارد.

ارزش برلیان هم به قیمت بین المللی الماس و نحوه قرار گیری برلیان در جواهر بستگی داشته. هزینه آهنگری و تنظیم الماس هم در این موضوع نقش دارند. در نهایت مهم است که الماس را از فردی خریداری کنید که مستقیما از منبع خرید دارد. از این رو هزینه زیادی برای الماس نمی پردازید و با قیمتی که ارزش ذاتی سنگ را انعکاس می دهد، خرید می کنید.

الماس

ارسال نظر