اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جر‌‌‌م‌‌ انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی منتفی شد

جرم‌‌‌انگاری عدم‌بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی که با اعتراض گسترده فعالان اقتصادی روبه‌‌‌رو شده بود، از مصوبه اصلاحی کمیسیون اقتصادی مجلس حذف شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اتاق بازرگانی تهران، جرم‌‌‌انگاری عدم‌بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی که با اعتراض گسترده فعالان اقتصادی روبه‌‌‌رو شده بود، از مصوبه اصلاحی کمیسیون اقتصادی مجلس حذف شد. اصل ماجرا به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بازمی‌گردد که اردیبهشت‌‌‌ماه ۹۹ به تصویب مجلس رسیده بود، اما این مصوبه با ایرادات شورای‌نگهبان دوباره به مجلس بازگشت. این موضوع سه‌بار دیگر هم تکرار شد و متن اصلاحی کمیسیون اقتصادی و آنچه در صحن مجلس به تصویب رسید نتوانست نظر شورای‌نگهبان را جلب کند.

یکی از بندهای ایرادی شورای‌نگهبان در سومین رفت و برگشت این مصوبه مربوط به جرم‌‌‌انگاری عدم‌بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی بود که نمایندگان ذیل ماده ۱۷ این لایحه آن را به تصویب رسانده بودند. اما مطابق نظر شورای‌نگهبان «مجرم دانستن افرادی که مطابق ضوابط تعیینی شورای پول و اعتبار ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی بازنگردانند، مغایر اصول سی و ششم و هشتاد و پنجم قانون اساسی است.» بر اساس اصل سی و ششم قانون اساسی، حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد.

همین‌‌‌طور، بر اساس اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی هم سمت نمایندگی، قائم به شخص بوده، درنتیجه این صلاحیت قابل واگذاری به نهاد دیگری نظیر شورای پول و اعتبار نیست، بنابراین شورای‌نگهبان از این مصوبه ایراد گرفت و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس هم برای رفع این ایراد، حکم مربوط به جرم‌‌‌انگاری بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی را حذف کردند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خیلی عالیه!
    با انرژی مفت و تکنولوژی عهد بوق و آلاینده، محصولات تولید و صادر بشه و دلارش هم برگشت که برگشت برنگشت هم که برنگشت.

    بیماری حاصل از آلاینده گی و گشنگی حاصل از دلار گران مال ما، دلار توپ بی حساب و کتاب و سر از کدوم جزایر درآوردنش هم برای بعضی ها!