کد خبر 516224
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

قیمت دلار ۸ فروردین ماه۱۴۰۰

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ اعلام شد.

8 فروردین

قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی‌ها

به گزارش اقتصادآنلاین، در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 24590تومان و فروش آن 25008تومان اعلام شد.

قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 28677و 29178تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 24730تومان و قیمت دلار برای فروش 25229تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 28709تومان و قیمت یورو برای فروش 29289تومان است.

قیمت دلار در بازار آزاد

طبق آخرین نرخ‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان برای 8 فروردین ماه، قیمت دلار در بازار آزاد به 25500تومان و قیمت یورو به 30210تومان رسید.

فراز و فرود‌های دلار در سال99/ افزایش قیمت از کرونا تا برجام

دلار در سالی که گذشت تحت تاثیر بیماری کرونا و اتفاقات سیاسی نوسان قیمت زیادی را پشت سر گذاشت و در حالی‌که قیمت آن در فروردین ماه پارسال حدود 16هزار تومان بود در مهرماه به 32هزار تومان هم صعود کرد.

دلار در نیمه اول سال99 ‌متاثر از شیوع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها و در نتیجه کاهش حجم تجارت خارجی و افت منابع ارزی، افزایش قیمت زیادی را تجربه کرد تا جاییکه در مهر ماه با رشد بیش از دو برابری در مقایسه با فروردین به 32هزار تومان رسید.

اگرچه دلار در این قیمت ماندگار نبود و تا نیمه آبان ماه به کانال 28هزار تومان فرود آمد اما جو روانی انتخابات آمریکا مجددا بازار ارز را ملتهب کرد؛ البته در سال گذشته اقداماتی از جمله برداشتن سقف قیمت دلار در سامانه نیما و آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های رسمی نیز برای کنترل بازار ارز صورت گرفت.

نگاه بازار ارز به انتخابات آمریکا

اما قیمت دلار در اولین روز‌های انتخابات آمریکا به دلیل بالا بودن احتمال پیروزی دونالد ترامپ در محدوده 28 تا 29هزار تومان نوسان داشت و تصور می‌شد این ارز دوباره به نرخ‌های بالا صعود کند و حتی برخی پیش‌بینی می‌کردند دلار قیمت 50هزار تومان را هم خواهد دید.

ولی با افزایش آراء جو بایدن ورق بازار ارز هم برگشت، از آنجا که تصور می‌شد با روی کار آمدن رییس جمهور منتخب دموکرات‌ها روابط سیاسی ایران و آمریکا رو‌به بهبود رفته و تحریم‌ها نیز کاهش می‌یابد، دلار در سراشیبی قرار گرفت و قیمت آن تا 18دی ماه یعنی زمانی که بایدن رسما به عنوان رییس جمهور آمریکا اعلام شد تا 25هزار تومان کاهش یافت.

سقوط آزاد دلار در دی ماه

این جو روانی بعد از پیروزی بایدن تشدید شد تا جاییکه قیمت دلار در روز‌های پایانی دی ماه با عقب‌نشینی از پنج کانال به محدوده 20هزار تومان سقوط کرد؛ با اینکه انتظار می‌رفت این کاهش نرخ تا کانال 18هزار تومان ادامه داشته باشد، اما از اوایل بهمن ماه بازار ارز با موجی از خریداران رو‌به‌رو شد و درنتیجه رشد تقاضا قیمت دلار را تا 23هزار تومان بالا برد.

تا آن زمان رییس جمهور جدید آمریکا هم برخلاف وعده‌های زمان انتخاباتی خود هیچ حرفی از برجام و تحریم‌ها به زبان نیاورد و همین موضوع باعث بدبینی مردم نسبت به آینده برجام و تحریم‌ها شد، در نتیجه انتظارات معامله‌گران هم تغییر کرد و قیمت دلار متاثر از همین جو روانی منفی تا نزدیکی 27هزار تومان رسید.

در همین راستا همتی رییس بانک‌مرکزی طی یک گفت‌و‌گوی خبری اظهار کرد که نوسانات نرخ ارز ناشی از انتظارات و اظهارنظر‌های سیاسی است که درصورت رفع این موارد دلار حتی به زیر 20هزار تومان هم خواهد رسید.

نقش خبر آزادسازی منابع بلوکه‌شده در قیمت دلار

در این میان با وجود تاثیر منفی افزایش تنش‌های لفظی بین ایران و آمریکا بر سر اینکه کدام کشور گام اول را برای بازگشت به برجام بردارد و چگونگی رفع تحریم‌ها، یکی از اهرم‌های کنترل‌کننده قیمت دلار در اوایل بهمن ماه خبر آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی بعد از مذاکره همتی با سفیر کره بود.

وعده مسئولان مبنی بر آزاد شدن یک میلیارد دلار از منابع ایران در کره‌جنوبی و سپس آزادسازی سایر منابع ایران در عراق و چین باعث شد قیمت دلار تا مرز 24هزار تومان کاهش یابد؛ با انتشار این خبر برخی فعالان بخش‌خصوصی و تحلیلگران ارزی پیش‌بینی می‌کردند که با ورود این منابع ارزی به کشور قیمت دلار کاهش خواهد یافت.

وضعیت بازار ارز در آخرین روز‌های سال

بازار ارز در اسفند ماه به رغم ادامه بگو مگو‌های سیاسی درمورد برجام و به سرانجام نرسیدن مسئله تحریم‌ها و همچنین رد خبر آزادسازی منابع ارزی قبل از بازگشت آمریکا به برجام از سوی برخی مسئولان، روز‌های نسبتا آرامی را سپری کرد که به گفته کارشناسان این آرامش نتیجه تخلیه حباب اخبار سیاسی از بازار بوده و دلار تا زمانی که اقدام عملی صورت نگیرد واکنش چندانی به اظهارات نشان نخواهد داد.

در نهایت دلار در بازار آزاد با قیمت 24750تومان سال99 را به اتمام رساند و همانطور که گفته می‌شود شرایط این بازار در سال1400 به اتفاقات سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی پیش رو از جمله تعیین تکلیف برجام و تحریم‌ها، وضعیت منابع ارزی بلوکه شده ایران در سایر کشور‌ها، کسری بودجه و تورم ناشی از آن و نحوه تصمیم‌گیری سیاستگذار بستگی دارد.

در واقع در کنار اثرات مثبتی که آزادسازی منابع بلوکه‌شده می‌تواند بر کاهش قیمت دلار داشته باشد، و تصمیمات اشتباه در زمان تصویب بودجه 1400 و کسری بودجه قابل توجه در صورت عدم تحقق درآمدهای نفتی می‌تواند منجر به افزایش نرخ ارز شود.

ارسال نظر

 • جواد
  ۰ ۰

  دلالها تلاش میکنند که هیچ اتفاقی لرای کاهش قیمت دلار بیفتد
  برای امتحان یک ماه قیمت دلار را حد اقل به یک سال قبل بر گردانید
  اگر قیمت سکه ومسکن ۴ برابر قیمت کنونی کاهش پیدا نکرد
  همه زندگی مردم به دلار وصل شده دلار هم با نظر دلالها
  وبعضی از دولتمردان نامرد که شریک دزد ورفیق قافله هستند
  محکم‌ در مرز ۲۵ تونان مقاومت میکند
  تا‌دوستان وشرکای آقایان ضرر نکنند
  ودلارهای انباشته شده خودشونو آب کنند