یک کارشناس بازار‌های مالی تشریح کرد؛

دلایل رشد دوباره قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه از ۲۰آبان‌ماه و یک‌هفته بعد از مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات آمریکا تا روز شنبه در یک کانال نزولی حرکت کردند و انتظار می‌رفت این روند نزولی همچنان ادامه پیدا کند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، در همین مدت بازار‌های جهانی هم به انتخابات آمریکا واکنش نشان دادند و قیمت طلا با نزول مواجه شد. این روند نزولی در بازار‌های جهانی همچنان ادامه دارد اما در بازار داخلی وضع متفاوت است. در واقع با وجود نزول قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه در بازار داخل، ظرف 2 روز گذشته دوباره با رشد مواجه شده است. اکنون این پرسش مطرح شده که چرا با وجود نزول قیمت هر اونس طلا دربازار‌های جهانی قیمت طلا در بازار داخلی در حال رشد است. 

به‌زعم حسین اسدی‌نیا کارشناس بازار‌های مالی این روز‌ها قیمت طلا در بازار داخلی بیشتر از آنکه متاثر از بازار‌های جهانی باشد از قیمت دلار یا نرخ برابری ریال در برابر دلار تأثیر می‌پذیرد. به‌طورکلی قیمت طلا در بازار داخلی از 2مولفه بازار‌های جهانی و قیمت دلار تأثیر می‌گیرد اما گویا این روز‌ها وزن و اثر‌گذاری قیمت دلار بر قیمت طلا بیشتر شده است. به گفته اسدی‌نیا انتظار می‌رود بعد از آغاز به‌کار جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا قیمت طلا دوباره با کاهش مواجه شود اما پس از آن آینده قیمت طلا به تحولات سیاسی بستگی دارد. او  زوایای آینده بازار طلا را تشریح کرده است.

دلایل چسبندگی سکه به قیمت 11میلیونی را چه می‌دانید؟

در بازار جهانی قیمت طلا نزولی است و همین امروز(دوشنبه) که روز اول معاملات جهانی بوده قیمت‌ها کاهشی بوده است. اما در ایران تنها به‌دلیل اینکه دلار اندکی صعودی شد قیمت طلا و سکه هم بالا رفت. نوسانات بازار طلا و سکه بیشتر تحت‌تأثیر دلار است تا قیمت‌های جهانی. ضمن اینکه بازار جهانی هم‌اکنون به‌دلیل خروج تقاضای کشورهای هند و چین از این بازار، خیلی قوی نیست، گذشته از این کشف واکسن‌های جهانی هم منجر به کاهش قیمت جهانی هر اونس طلا شده است. بازار داخلی دیروز به‌دلیل رشد نرخ دلار افزایشی بود. به اعتقاد من همچنان محیط بازار داخلی طلا کاهشی خواهد بود. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که تا یک‌ماه و نیم آینده همچنان ترامپ در رأس کار است و تا زمانی که او در مسند باقی است بازار ایران همچنان محتاط است.

پیش‌بینی شما برای آینده‌ این بازار چیست؟

در یک‌ماه‌و‌نیم تا 2ماه آینده خیلی نباید انتظار کاهش شدید داشته باشیم، ضمن اینکه می‌توان گفت تقاضای سنگین از بازار طلای داخلی برداشته شده، بنابراین به عقیده من شرایط کلی بازار طلای ما نزولی است و حجم تقاضا خیلی بالا نخواهد بود. در 2ماه آینده با روی کار آمدن بایدن یک کاهش نسبتا قوی را دوباره خواهیم داشت مخصوصا اگر صحبت‌های خوبی در رابطه با برجام انجام شود، در آن زمان سکه سقوطی حتی زیر 10میلیون تومان هم می‌تواند داشته باشد ولی بعد برای کوتاه‌مدت (6ماهه) در حوالی 10میلیون تومان آرام می‌گیرد. بعد از آن دوباره احتمالا سکه می‌تواند خود را بالای 10میلیون تومان تثبیت کند و حتی بالاتر هم برود. انتظار من این است که در بلندمدت قیمت سکه دوباره از 10میلیون تومان شروع به بالارفتن کند و قیمت‌های 12، 13 و 14میلیون را هم خواهیم دید. به‌طور خلاصه می‌توان گفت تا یک‌ماه و نیم آینده همین قیمت‌ها با اندکی نوسان باقی خواهد بود ولی با شیب ملایم نزولی. ولی طی 2‌ تا 5 ماه آینده روند پرشتاب‌تر نزول را خواهیم داشت و ممکن است که به زیر 10تومان هم برسد.

پیش‌بینی شما درباره قیمت دلار چگونه است؟

من اعتقاد دارم قیمت تعادلی دلار حوالی 22 تا 23هزار تومان است ولی اگر اتفاقات خوبی با آمدن بایدن بیفتد احتمال دارد ما قیمت‌های زیر 20هزار تومان را به‌صورت خیلی موقت داشته باشیم. پیش‌بینی من این است که قیمت تا 6ماه آینده حوالی 20هزار تومان تثبیت می‌شود و بعد از آن قیمت دلار متأسفانه افزایش خواهد یافت.

پس دلایل اقتصادی را در این زمینه دخیل نمی‌دانید؟

به اعتقاد من این موج‌های سیاسی است که در قیمت‌گذاری دلار و بعد از آن طلا دخالت مستقیم دارد. به‌طور مثال همین امروز قیمت جهانی طلا که یک عامل اقتصادی است، کاهشی بوده اما قیمت سکه به بالای 11میلیون تومان رسیده است. پس اگر بحث سیاسی در کار نباشد طلا باید با قیمت‌های جهانی بالا و پایین شود که هم‌اکنون اینطور نیست. متأسفانه انگیزه‌دهنده قیمت طلا در ایران سیاسی است. این نکته را باید درنظر داشت که طلا یک شاخص ترس است؛ هرگاه فضای سیاسی مبهم و کدر می‌شود و نگرانی‌ها افزایش می‌یابد قیمت طلا بالا می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر