کد خبر 577783
معاون قوه قضاییه؛

جهت‌ گیری‌‌های اخیر قوه قضاییه در مبارزه با فساد امیدآفرین بوده است

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه گفت: در سال های اخیر که جهت گیری های قوه قضاییه تغییر کرده، امیدی در جامعه ایجاد شده و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به منظور تصدی ریاست قوه قضاییه، فردی را انتخاب کردند که از ابتدای انقلاب در درون این قوه رشد کرده و بسیار دقیق، مدیر و حساس است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام«نورالله قدرتی» ۱۳ آبان ماه در نشست مشترک با قضات استان کرمان افزود: تلاش می شود که شبکه نخبگانی و پژوهشگر از همکاران اداری و قضایی دادگستری استان ها تشکیل شود تا موانع موجود در بحث اصلاح قوانین بر مبنای خرد جمعی و مشاوره رفع گردد.

وی به پیگیری های انجام شده به منظور ایجاد ساختارهای معاونت حقوقی در دادگستری استان ها نیز اشاره و بیان کرد: امید است که بتوان با ایجاد ساز و کار مناسب زمینه همکاری مناسب در استان ها را فراهم کرد.

قدرتی در ادامه افزایش ورودی پرونده ها به مراجع قضایی را از مشکلات عمده قوه قضاییه برشمرد و تاکید کرد: باید تلاش شود که ورودی پرونده ها به مراجع قضایی کاهش یابد.

معاون قوه قضاییه در ادامه با بیان این مطلب که سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی چهره ای جهانی است، تصریح کرد: این شهید گرانقدر  تنها مربوط به ایران و تشیع نیست و متعلق به جهان بشریت است زیرا با بصیرت، فهم، رشادت و اخلاص خود در برابر خط کور فتنه جهانی (داعش) ایستاد و توانست آن را زمین گیر کند و در ادامه استکبار جهانی را مجبور کرد که عقب نشینی کند.

وی اخلاص را از ویژگی های اصلی شهید سلیمانی دانست و تاکید کرد: شهید سلیمانی همواره در جلسات عمومی در جایی می نشست که کمتر در معرض دوربین ها باشد و کمتر دیده شود و اخلاص سرمایه نیاز همه ما است و باید تلاش کنیم که اخلاص در عمل، اندیشه و رفتار را در وجود خود پرورش دهیم.

قدرتی گفت: باید تلاش کشود که کارمان برای خدا باشد زیرا هیچ کاری بدون انگیزه الهی ارزش ندارد و باید تمامی زندگی مان رنگ خدایی داشته باشد.

وی عنوان کرد: در دستگاه قضایی عزیزانی هستند که شبانه روز برای جلب رضایت خداوند تلاش می کنند زیرا این دستگاه، امید و پناه مردم است.

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با بیان این مطلب که دستگاه قضایی ماموریت های متعددی دارد که بخش عمده آن بر عهده همکاران قضایی است، گفت: همه ما به این نظام و خون شهدا بدهکار بوده و باید در این جهت تلاش شود و در آراء و تصمیمات خود به نحوی اقدام کنیم که ارزش هایی مانند مبارزه با ظلم و ستم، در کار خالصانه  متجلی شود.

وی یادآور شد: باید همواره به نحوی اقدام و رفتار کنیم که فرد در مراجعه به این دستگاه احساس عدالت کند و بر این مبنا قضات هنرمندانی هستند که با تصمیمات آگاهانه و مدبرانه خود امنیت، نظم، آرامش و امید را به جامعه باز می گردانند و زمینه ای را فراهم می کنند که متجاوزان به حریم ها و حرمت ها بدانند که افرادی هستند که در مقابل آنها می ایستند.

قدرتی گفت: در سال های اخیر که جهت گیری های قوه قضاییه تغییر کرده، امیدی در جامعه ایجاد شده و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به منظور تصدی ریاست قوه قضاییه، فردی را انتخاب کردند که از ابتدای انقلاب در درون این قوه رشد کرده و بسیار دقیق، مدیر و حساس است.

وی افزود: قضات باید در جهت اجرایی شدن سیاست های اعلامی قوه قضاییه از جمله کاهش ورودی، کاهش اوقات رسیدگی ، کاهش جمعیت کیفری، صلح و سازش و مبارزه با فساد تلاش های مضاعفی انجام دهند.

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با اشاره به این مطلب که قضات باید بر روی پرونده های مربوط به فساد و افرادی که امنیت جامعه را بر هم زده اند، بسیار حساس باشند، تصریح کرد: بناست که از ظرفیت های قضات در استان ها در راستای تدوین لوایح، دستوالعمل ها و آئین نامه  ها به صورت برنامه ریزی شده و سازماندهی شده استفاده شود.

وی در پایان اظهار کرد: از ابتدای تشکیل معاونت حقوقی قوه قضاییه تاکنون به ۱۲ هزار نظریه مشورتی درج شده در سایت مطرح شده از سوی قضات پاسخ داده شده و به زودی سامانه ای برای پاسخگویی به سوالات حقوقی جهت بهره گیری از ورود سئوالات تکراری ایجاد می شود.

ارسال نظر