یادداشت اختصاصی اقتصادآنلاین؛

آخرین وضعیت صنعت بانکداری در بازار سرمایه

صنعت بانکداری به عنوان یکی از صنایع بزرگ بازار در برخی بازه های زمانی به عنوان لیدر بازار هم مطرح بوده است. نمادهای وبملت، وبصادر و وتجارت هم تاثیرگذارترین نمادهای صنعت محسوب می شوند.

نویسنده: محمدرضا قاسمی*

بازدهی ماهانه صنعت نسبت به کل بازار نشان از قدرت جذب نقدینگی این صنعت دارد و ما در این یادداشت به دنبال یافتن علت این اقبال عمومی و بررسی جذابیت برخی نمادهای این صنعت هستیم.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت املاک و رشد ۲۰ درصدی نرخ ارز در چند ماهه اخیر، دلایل اصلی استقبال بازار از بانکی ها محسوب می شوند. اما اینکه چرا در یک ماه گذشته این رشد چشمگیر بوده به نوسان ارزی در این مدت و نزدیک شدن به گزارش های فصلی برمیگردد. گزارش هایی که در نمادهایی چون وبملت، وپست و سامان حاکی از رشد درآمدهای عملیاتی و سود خالص بوده است. وبملت با رشد سود ناشی از افزایش درآمد تسهیلات و همچنین کاهش هزینه مطالبات مشکوک الوصول موفق به این رشد سود شده و هنوز منتظر پتانسیل اصلی خود در درآمد تسعیر ارزی است، درآمدی که با دارایی ۶ تا ۷ میلیارد دلاری این بانک بسیار حائز اهمیت است و در ۴ سال گذشته بیش از ۷۰ درصد سود خالص شرکت را تشکیل داده است. وپست به عنوان نماد رو به رشد جدید با رشد جذب نقدینگی و در نتیجه افزایش تسهیلات دهی و افزایش ۱۰درصدی درآمد ها در هر فصل از نمادهای جذاب بانکی است که امید به تداوم رشد با ثبات و کم نوسان را در فصل ها و سال آینده نیز دارد. بانک سامان هم بعد از افت قیمتی که به دلیل کاهش ۷۰ درصدی سود خالص به دلیل افت حاشیه سود عملیاتی و افزایش برخی هزینه های اداری و کارمزدی داشت، با تثبیت روند رو به رشد جذب سپرده و تسهیلات دهی موفق به افزایش سود نسبت به فصل قبل شد؛ هرچند با نادیده گرفتن عملکرد فصل بهار، برای سال آینده نهایتا رشد ۱۵ درصدی سود خالص را نسبت به امسال پیش بینی میکنیم.

با امیدواری به پیگیری مجدد بانک ها برای فروش املاک و دارایی های مازاد به ویژه مشمولان ماده ۱۴۱ ، نمادهایی که زیان انباشته سنگین دارند مجددا مورد توجه بازار قرار گرفتند، آن هم در کنار جذابیت افت قیمت در چند ماهه اخیر؛ سمایه، وشهر، دی نمایندگان این بخش از نمادهای بانکی هستند که بیشترین بازدهی ماهانه و فصلی را بین بانکی داشتند. دی به عنوان ارزانترین نماد بانکی و وشهر با داشتن قابلیت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و فروش املاک مازاد هنوز جذاب هستند. نمادهای اختیار معامله بانک دی هم در روزهای گذشته از بیشترین ارزش معاملات برخوردار بودند. اما بانک سرمایه با زیان انباشته ۴۶ همت که بیش از ۱۰۰ برابر سرمایه این بانک است، نقطه روشنی پیشروی خود ندارد.

وبصادر و وتجارت دوقلوهای نام آشنای بازار هم پتانسیل قیمت ارزان و احتمال فروش دارایی، از رتبه های نخست بازدهی بین بانکی ها بودند. وپاسار در هم مسیری با بیمه پاسارگاد (بپاس) بعد از حمایت های حقوقی و حداقل ریزش در بازار منفی دو سال گذشته، بالاخره مغلوب عرضه و تقاضای بازار شد و به همراه میدکو یار قدیمی خود، از زیانده ترین نمادهای صنعت خود از ابتدای تابستان بودند. در انتها وسالت به عنوان کوتوله اعجوبه بانکی ها، پس از بازدهی خیره کننده در یک ساله منتهی به تابستان سال جاری، در مسیر اصلاحی خود از کم بازده ترین های بانکی در فصل و ماه جاری بود. 

با انتظارات تورمی در سال آینده و اجبار بانک مرکزی بر اصلاح ساختار و دارایی های بانکی، هر ۳ پتانسیل رشد درآمد عملیاتی، افزایش درآمد تسعیر ارز و فروش دارایی در بانکی ها پا بر جا است و به ترتیب سامان و وپست در اولی، وبملت در دومی، وشهر و دی در سومی بهترین وضعیت را در سال آینده دارند.

6

*تحلیلگر بازار سرمایه

 

ارسال نظر
ارسال نظر