معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس؛

بازار سرمایه می تواند متغیرهای اقتصادی را پیش بینی کند

رضا عیوض‌لو با بیان اینکه از سال ٩٠ به شدت با کاهش تشکیل سرمایه ثابت مواجه هستیم، گفت: متوسط نرخ رشد اقتصادی در طول این سال‌ها کاهش یافته و سهم تشکیل سرمایه ثابت در تولید ناخالص داخلی به ١٨ درصد رسیده‌ است.

بازار سرمایه می تواند متغیرهای اقتصادی را پیش بینی کند

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ رضا عیوض‌لو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در رویداد کیش اینوکس ٢٠٢٢ بیان کرد تنها راه‌حل برای دستیابی به اهداف رشد اقتصادی و تراز تجاری مثبت، رشد سرمایه‌گذاری است و برای رشد سرمایه‌گذاری به بسترسازی مناسب نیاز داریم که باید توسط مسئولان ایجاد شود. ‌

معاون سازمان بورس با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی چشم‌انداز بنگاه‌ها اظهار داشت: وجود چشم‌اندازی روشن و شفاف از آینده اقتصاد و یک بنگاه اقتصادی و سودآوری آن بسیار حائز اهمیت است و بر رشد سرمایه‌گذاری تاثیر دارد. همچنین باید برای سرمایه‌گذاری مناسب بسترسازی شود. 

عیوض‌لو درباره تاثیر ثبات مالی در رشد سرمایه‌گذاری گفت: در سیاستگذاری‌های مالی و پولی بحث ثبات مالی به شدت حائز اهمیت است، چراکه باید امکان هضم نوسانات وجود داشته باشد و یک نهاد مالی در سیستم با ثبات مالی می‌تواند از سلامت برخوردار باشد و در این شرایط است که می‌تواند خود را در مقابل نوسانات حفظ کند. 

وی افزود: مطالعات حاکى از این است که بازار سهام حاوی اطلاعات مهم اقتصادی بوده است و یک دیدگاه وجود دارد که براساس آن، بازار سرمایه محرک اقتصاد است و این بازار، قدرت پیش‌بینی از اقتصاد را دارد و پیش‌بینی خوبی از متغیرهای اقتصادی ارائه می‌دهد و اطلاعات آینده نگر از آینده اقتصاد دارد.

ارسال نظر