آغاز سرخ بورس در هوای بارانی؛

شاخص کل در تبریز آتش گرفت! / این بازار زور صعود ندارد

شاخص کل در حالی اولین روز هفته را با افت حدود ۳هزار واحدی به پایان برد که در همان یک ساعت ابتدایی توانسته بود صعود بیش از ۵هزار واحدی را ثبت کند. اما همانگونه که پیش بینی می شد،‌ در قیمت های مثبت عرضه ها افزایش پیدا کرد و در شرایطی که ارزش معاملات خرد همچنان ارقام حدود ۲هزار میلیارد تومانی را ثبت می کند، صعودی شدن کلیت بازار دور از ذهن خواهد بود.

 شاخص کل در تبریز آتش گرفت! / این بازار زور صعود ندارد

به گزارش اقتصادآنلاین؛ شاخص کل در اولین روز هفته دوم مرداد با کاهش بیش از ۲٬۷۹۵ واحدی(۰.۱۹ درصد)، تا سطح یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحدی عقب نشینی کرد؛ این در حالی است که تا ساعت ۱۰ صبح شاهد افزایش بیش از ۵٬۳۰۰ واحدی را تجربه کرده بود.

از میانه معاملات امروز شاهد افزایش فشار فروش و عقب نشینی شاخص بودیم؛ اما معاملات  شبریز پس از بازگشایی و همچنین معاملات خودرو، افت شاخص را شدت بخشید؛ به گونه‌ای که شبریز با ۲٬۱۳۹ و خودرو با ۴۷۵ واحد بیش‌ترین نقش را در کاهش شاخص کل داشتند. در نقطه مقابل این فلزات اساسی بودند که برخلاف هفته های گذشته از افت بیش‌تر شاخص جلوگیری کردند؛ فملی با ۱٬۳۶۳ واحد و فولاد با ۸۴۵ واحد بیش ترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

شاخص هم وزن هم مانند شاخص کل هرچند در ابتدای معاملات با افزایش حدود ۵۰۰ واحدی همراه شد اما در نهایت با کاهش ۲٬۲۵۰ واحدی تا ارتفاع ۳۸۷ هزار واحدی عقب نشینی کرد.

اما شاخص فرابورس تحت تاثیر معاملات شراز توانست رشد ۱۹ واحدی را تجربه کند و سطح ۳۸۷ هزار واحدی را حفظ کرد. شراز با ۳۹ واحد بیش‌ترین تاثیر مثبت را داشت و در نقطه مقابل، شاوان با ۱۰ واحد بیش‌ترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فرابورس به جا گذاشت.

رکود و رکود و بازهم رکود

امروز ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) حدود ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که هرچند نسبت به روز چهارشنبه افزایش یافت اما همچنان نسبت به میانگین سال فاصله چشم گیری دارد. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه از ابتدای سال تا امروز حدود چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده و تا زمانی که این رقم حداقل به میانگین سال نزدیک نشود،‌ به نظر نمی رسد که شاهد تغییر محسوسی در روند معاملات باشیم. باید توجه داشت که میانگین ارزش معاملات خرد در دو ماه ابتدایی امسال به ۶ هزار میلیارد تومان هم رسیده بود.

حقیقی ها همچنان به سمت درب خروج

حقیقی ها در جریان معاملات امروز حدود ۲۸۷ میلیارد تومان از بازار خارج کردند که اولاً نسبت به روز چهارشنبه افزایشی بوده است و ثانیاً برای چهل و دومین روز معاملاتی متوالی و از هفتم خرداد ماه شاهد خروج پول حقیقی باشیم.

شراز با بیش از ۳۱ میلیارد تومان،‌ بیش ترین ورود پول حقیقی در بازار امروز را ثبت کرد؛ فولاد با حدود ۷ میلیارد و سامان با بیش از ۶ میلیارد تومان در رتبه های بعدی ورود پول حقیقی بودند.

در نقطه مقابل،‌ شپنا با حدود ۱۷ میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی در بازار امروز را ثبت کرد؛ دی با ۱۵ میلیارد و شستا با ۱۴ میلیارد تومان در رتبه های بعدی خروج پول حقیقی قرار گرفتند.

در مجموع حدود ۶۴ درصد از نمادهای معامله شده در بازار امروز، خروج پول حقیقی را ثبت کردند و تنها ۲۰ درصد نمادها شاهد ورود پول حقیقی بودند.

پیش‌ بینی بورس فردا

همانگونه که پیش بینی می شد،‌ بازار امروز با حمایت از برخی نمادهای بزرگ آغاز به کار کرد اما در ادامه شاهد افزایش فشار فروش بودیم. با این وجود شاید انتظار بازار منفی برای امروز دور از ذهن بود که معاملات خودرو و شبریز معادلات را بهم ریخت. در این میان برخی تحلیلگران بازگشایی شبریز را فراتر از قیمت تئوریک و معاملات منفی امروز را ناشی از این موضوع می دانند. هر چه باشد به نظر می رسد که در روزهای آینده شاهد متعادل شدن معاملات این نماد باشیم. با این وجود مشکل اصلی بازار همان ارزش پایین معاملات خرد و افزایش فشار عرضه در قیمت های مثبت است؛ در این شرایط بازگشت به روند صعودی بعید به نظر می رسد. با توجه به منطقه حمایتی مهم پیش روی شاخص کل به نظر می رسد احتمالاً فردا شاهد معاملات متعادلی باشیم.

 

ارسال نظر

آخرین خبر ها