در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

پیش بینی بورس فردا (۵ تیرماه) / بورس به روند صعودی باز می‌ گردد؟

اولین روز معاملاتی بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس پس از افت ۱۳هزار و ۵۹ واحدی (۰.۸۵درصد)، در ارتفاع یک میلیون و ۵۲۰هزار واحد قرار گرفت.

پیش بینی بورس فردا (۵ تیرماه) / بورس به روند صعودی باز می‌ گردد؟

به گزارش اقتصادآنلاین؛ کاویان عبداللهی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین، به بررسی روند معاملات امروز پرداخت و گفت: با توجه به سفر جوزف بورل، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکراتی که درخصوص برجام صورت گرفته است، امکان شکل‌گیری تقاضا در گروه بانکی‌ها و خودرویی‌ها وجود دارد. با توجه به اینکه بازار سرمایه در مدت اخیر پیروی زیادی از گروه خودرو و ساخت قطعات داشته است، این احتمال وجود دارد که تحرکات مثبتی در بازار ایجاد شود.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر، به نظر می‌رسد گزارشاتی که به زودی از گروه پالایشی‌ها منتشر خواهد شد، گزارشات مناسبی خواهد بود و محرکی برای این گروه و بازار محسوب شود. من فکر میکنم که بازار سهام پیرو این اتفاقات و صنایع مذکور، رشد را تجربه خواهد کرد. 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با وجود اینکه بازار در روزهای اخیر با روندی منفی همراه بود، اما من فکر میکنم این شرایط کوتاه مدت خواهد بود و بورس به روند صعودی باز می‌گردد. اما در این زمینه، نرخ بهره می‌تواند موضوعی اثرگذار باشد. زیرا افزایش نرخ بهره می‌تواند موجب ایجاد افت در بازار شود.

عبداللهی اظهار داشت: از سوی دیگر، میزان انتشار اوراق توسط دولت در سال ۱۴۰۱ نیز می‌تواند اثری منفی بر بازار بگذارد. زیرا به هر میزانی که انتشار اوراق افزایش یابد، نرخ بهره بالاتر می‌رود و درنهایت، اثرگذاری منفی بر بازار را به دنبال دارد. اما درمجموع با توجه به افزایش قیمت دلار و احتمال رشد مجدد آن با وجود کاهشی که در روزهای اخیر داشته است، شرایط آینده بازار مناسب به نظر می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از خروج نقدینگی از بورس، به دلیل اختلاف بین دلار نیمایی و دلار آزاد و ورود پول به بازارهای موازی است. اما احتمال رشد دلار نیمایی و حرکت آن به سمت دلار آزاد وجود دارد. همچنین این احتمال وجود دارد که دلار آزاد در بازار ارز نیز، شاهد افت باشد که این موضوع تا حدی ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی را زیاد می‌کند و نقدینگی را به بورس باز می‌گرداند. اما حجم کم ارزش معاملات در شرایط کنونی بورس، تا حدی به بازار لطمه می‌زند. 

ارسال نظر

آخرین خبر ها