تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۱
نگاهی به صنایع بورسی؛

تحلیل سهام شیرینی و شکلات / حاشیه سود شرکت ها کاهش یافت

شرکت‌های تولیدکننده شیرینی و بیسکوییت از جمله شرکت‌هایی هستند که بیشترین تأثیر را از تغییرات اعمال شده در قیمت کالاهای اساسی مانند شکر، روغن و آرد می‌پذیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ روزنامه ایران نوشت:  با توجه به تأثیر ۸۰ تا ۱۰۰درصدی این افزایش قیمت‌ها در سود‌سازی شرکت‌های مذکور و افزایش بیش از ۲۰۰درصدی بهای تمام شده تولید درمقابل قیمت نهایی تولیدات، به نظر می‌رسد حاشیه سود عملیاتی این شرکت‌ها درمجموع با کاهش بسیار شدیدی روبه‌رو شود. (آمارها نشان می‌دهد که حاشیه سود عملیاتی صنعت شیرینی جات در بورس حدود ۲۰درصد است که با تغییرات انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا یک سوم این میزان کاهش یابد.)

کاهش حاشیه سود شرکت‌ها می‌تواند منجر به کاهش سودسازی در سال آینده شود

در روزهای گذشته، شرکت‌های بورسی شاغل در این صنعت طی اطلاعیه‌هایی در سایت کدال اقدام به اطلاع‌رسانی درخصوص تأثیر قیمت‌ها بر بازدهی آتی محصولات خود کردند. بررسی اطلاعیه‌های منتشر شده نشان می‌هد که قیمت نهایی محصولات این شرکت‌ها به نسبت کمتری از بهای تمام شده نهاده‌های تولید و سربار ساخت، افزایش داشته و از این‌رو انتظار می‌رود حاشیه سود تولیدات این شرکت‌ها با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شود و در عین حال روند سود‌سازی صنعت شیرینی نیز بسته به میزان تغییر در تولید و فروش آنها می‌تواند دستخوش تغییر شود.

برای محاسبه مقدار سود‌سازی صنعت با توجه به شرایط جدید باید به عواملی چون میزان تولید و فروش داخلی و صادراتی توجه کرد. درواقع اگر این شرکت‌ها بتوانند با وجود افزایش قیمت‌های انجام شده میزان تولید و فروش خود را افزایش دهند یا به میزان بهره‌وری خود بیفزایند، در پایان سال مالی می‌توانند سودسازی مناسبی را برای سهامداران به ارمغان بیاورند. سود‌هایی که این بار نه از طریق رانت بلکه از طریق رشد بهره‌وری و کار واقعی به دست آمده است.

افزایش ۳۰درصدی قیمت محصولات نهایی «غمینو»

تولید اصلی صنایع غذایی مینو شرق در سال‌های گذشته مربوط به تولید انواع بیسکوئیت، پفک و تافی بوده که این اقلام بیشترین مصرف آرد، شکر و روغن را به خود اختصاص می‌دادند که بیسکوئیت با حدود ۱۴هزارو ۵۰۰ تن نزدیک به ۸۲ درصد از تولید شرکت را به خود اختصاص می‌دهد. این شرکت در سال ۱۴۰۰، توانست از طریق فروش محصولات خود در حدود ۵۹۱ ریال به ازای هر سهم سود شناسایی کند که هیأت مدیره پیشنهاد تقسیم ۱۰ درصد از سود را به سهامداران خود داده است.

فروش مقداری شرکت در سال ۱۴۰۰، به میزان ۱۰درصد افزایش داشته که علت اصلی آن سفارش شرکت صادراتی پرسوئیس و افزایش سفارش شرکت قاسم ایران بوده است. این شرکت طی دو اطلاعیه مجزا از افزایش ۳۰درصدی قیمت محصولات نهایی در مقابل افزایش ۹۲درصدی قیمت آرد-حقوق و دستمزد پرسنل خبر داد.

افزایش ۵۰درصدی قیمت محصولات«گرجی»

بیسکوئیت گرجی طی دو مرحله، اقدام به اطلاع‌رسانی در خصوص افزایش قیمت نهاده‌های تولید و قیمت محصولات نهایی خود کرد. بنا به این اطلاعیه‌ها با توجه به افزایش ۵۷درصدی حقوق و دستمزد، از افزایش قیمت آرد مصرفی از مبلغ ۴۸۰۰ تومان به حدود ۱۸ هزارو ۴۰۰ تومان (درحدود ۲۸۰درصد) خبر داد همچنین محصول نهایی (بیسکوئیت) این شرکت از مبلغ ۲۴ هزارو ۴۰۰ تومان به مبلغ ۳۶ هزارو ۷۰۰ تومان(حدود ۵۰درصد) افزایش یافت.

افزایش ۳۱درصدی قیمت محصول نهایی «غویتا»

شرکت ویتانا نیز از افزایش ۲۱درصدی قیمت محصول نهایی خود خبر داد، همچنین شرکت سالمین از افزایش ۵۰درصدی قیمت محصول نهایی و ۳۰۰درصدی قیمت آرد و ۵۷درصدی حقوق و دستمزد خبر داد.  حقوق و دستمزد و قیمت آرد شرکت صنعتی مینو نیز با افزایش حدود ۸۰درصدی و ۳۱درصدی روبه‌رو شده است.

منبع: روزنامه ایران
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مطمئن باش با رشد قیمت ؛ سود افزایش می یابد ؛ ارزانتر از بیسکوئیت الان چی داریم ؛ تازه موانع صادراتی کنار می رود

دیگر رسانه‌ها