اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ورود فلزات به ابزارهای مالی بورس کالای ایران

دوشنبه هفته جاری (۲۹ آذرماه ۱۴۰۰) آیین راه‌اندازی معاملات آتی مس کاتد، معاملات گواهی سپرده مس کاتد و گواهی سپرده میلگرد در بورس کالای ایران برگزار می‌شود.

ورود فلزات به ابزارهای مالی بورس کالای ایران

به گزارش اقتصادآنلاین؛ دوشنبه (۲۹ آذرماه)، مراسم آیین راه‌اندازی معاملات آتی مس کاتد، گواهی سپرده مس کاتد و گواهی سپرده میلگرد با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی دیگر از مدیران صنعتی کشور، به میزبانی بورس کالای ایران برگزار می‌شود.

قرارداد آتی مس کاتد

نخستین قرارداد آتی مس کاتد با سررسید بهمن ماه در راستای توسعه دارایی‌های پایه بازار مشتقه بورس کالای ایران از امروز، شنبه ۲۷ آذرماه روی تابلوی معاملات می‌رود. جزییات قرارداد آتی مس کاتد بیانگر آن است که هر قرارداد معادل ۱۰۰ کیلوگرم، حد نوسان قیمت روزانه مثبت و منفی ۵ درصد با توجه به قیمت تسویه روز قبل و سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز ۵۰۰ موقعیت در هر کد معاملاتی است.

گواهی سپرده مس کاتد

همچنین براساس اطلاعیه بورس کالا، معاملات گواهی سپرده مس کاتد با پذیرش انبار شرکت ملی مس ایران جهت انجام معاملات ناپیوسته به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از امروز فعال شده و روز دوشنبه آماده انجام معامله است.

مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است و مقدار مجاز هر سفارش و حداقل مقدار مجاز برای تحویل کالا از انبار ۲۰ تن معادل ۲۰ هزار ورقه است لذا امکان خرید کمتر از این میزان وجود ندارد.

معاملات گواهی سپرده مس کاتد به صورت حراج تک قیمتی انجام می شود برای این منظور در روزهای سه شنبه هر هفته دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰ خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی برگزار می شود.

معاملات در هفته نخست در روز دوشنبه با یک دوره پیش گشایش از ساعت ۱۰:۱۵ شروع و ساعت ۱۱ خاتمه می‌یابد و راس ساعت ۱۱ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود.

گواهی سپرده میلگرد

براساس اطلاعیه بورس کالا، انبار میلگرد شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر جهت انجام معاملات ناپیوسته به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی فعال شده و از روز دوشنبه ۲۹ آذرماه آماده انجام معاملات است.

مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است و حداقل مقدار مجاز خرید در هر نماد معاملاتی ۲۵ تن معادل ۲۵ هزار ورقه است. همچنین برای هر کد معاملاتی حداکثر مقدار مجاز خرید در هر جلسه معاملاتی برای هر نماد معاملاتی ۱۰۰ تن معادل ۱۰۰ هزار ورقه است.

معاملات گواهی سپرده میلگرد به صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود. برای این منظور دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰ خاتمه می‌یابد و راس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود. همچنین معاملات در هفته نخست در روز دوشنبه با یک دوره پیش گشایش از ساعت ۱۰:۱۵ شروع و ساعت ۱۱ خاتمه می‌یابد و راس ساعت ۱۱ حراج تک قیمتی برگزار می‌شود.

ارسال نظر

آخرین خبر ها