با وجود افزایش قیمت کامودیتی‌‌‌ ها در بازارهای جهانی؛

ارتش سرخ در بورس جولان می دهد

یک هفته دیگر در بازار سرمایه آغاز شد، با این حال این آغاز آنطور که بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه انتظارش را داشتند پیش‌نرفت و نماگر اصلی بورس تهران با عقبگرد ۳۱/ ۱درصدی مواجه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود افزایش قیمت کامودیتی‌‌‌‌ها در بازارهای جهانی طی هفته‌های اخیر اما اثر آن بر سهام بورسی آنگونه که باید منعکس نشده است. بر این اساس هفته گذشته در حالی خاتمه یافته که از نظر بسیاری از کارشناسان سهام کامودیتی‌محور بازار با وجود رشد نسبی در طول این مدت همچنان ارزنده هستند. این در حالی است که در معاملات شنبه حتی همین تصور هم در بازار نمودی نداشت و شاهد آن بودیم که قیمت سهام تاثیرگذار بر شاخص بورس سراسر منفی بود.

در این روز نمادهای «فملی»، «فولاد»، «شپدیس»، «پارسان» و «وغدیر» همگی با افت قیمت مواجه شدند، افتی که در نهایت سبب شد تا همین ۵ نماد به ترتیب بیشترین اثر منفی را بر نماگر بورس دارا باشند.  البته باید به‌خاطر داشته باشیم که در این روز «تپیکس» تنها شاخص کاهشی بازار سرمایه نبود.

سایر نماگرهای تالار سعادت‌آباد نیز در این روز قرمزپوش بودند. با این حال افت ۶/ ۱‌درصدی شاخص هموزن در میان آنها بیشتر خودنمایی می‌کرد. عقبگرد شاخص یاد‌شده و رسیدن آن به محدوده ۳۷۰‌هزار واحدی در طول روز شنبه حکایت از آن دارد که نمادهای کوچک بازار نیز تقریبا همراهی یک‌دست با نمادهای بزرگ آن داشته‌اند. البته منفی بودن آمار و ارقام در این روز تنها به شاخص‌‌‌‌های بازار یاد شده محدود نماند.

از مجموع ۳۴۱ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۵۱سهم که برابر با ۱۵‌درصد از کل نمادهای مجاز در این روز بود، مثبت بودند، در مقابل این میزان سهام، ۲۸۵ سهم که حدود ۸۴ درصداز کل نمادهای قابل‌معامله را شامل می‌‌‌‌شد، در سطوح منفی دادوستد شدند.

در این بازار ۱۱‌نماد (۳‌درصد) صف خریدی به ارزش ۱۵‌میلیارد تومان تشکیل دادند، اما در مقابل شکل‌‌‌‌گیری صف‌فروش در ۹۷‌نماد بورسی (۲۸درصد) به ارزش ۱۹۵‌میلیارد تومان را شاهد بودیم. این مساله حکایت از آن دارد که تعداد نماد‌هایی که در طول روز شنبه با کاهش قیمت روبه‌رو بوده‌اند افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. طی هفته‌های اخیر اگرچه ممکن بود که از لحاظ ‌درصدی میزان صفوف خرید از صف‌‌‌‌های فروش بیشتر شود با این وجود ارزش صف‌‌‌‌های خرید عموما از صف‌‌‌‌های فروش بیشتر بود. این در حالی است که عدم‌توازن میان ارزش صف‌‌‌‌های خرید فروش به‌حدی رسیده که در روز گذشته شاهد ۱۳‌برابر‌شدن میزان اشباع فروش نسبت به اشباع خرید در نمادهای بازار بوده‌ایم.

ارسال نظر