در صورت تحقق لغو تحریم ها رقم می خورد؛

تقویت توان داخلی و رشد سهام شرکت های بورسی

رییس دولت سیزدهم به درستی هم سو و همراه با ملت خواستار لغو تمام تحریم هاست. چون تاثیر رفع تحریم ها به شکل مثبت و بنیادی در مسیر تقویت توان داخلی به کار گرفته می شود و می تواند شرکت ها را ذاتاً توانمند کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینکه به طور طبیعی لغو تحریم ها می تواند با تبعاتی مثبت و منفی همراه باشد گفت: تبعات مثبت این اتفاق تأمین و ورود مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات مربوط به تولید است که این اقدام تسریع در روند صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور را به دنبال خواهد داشت.

یدالله صادقی، ادامه داد: با استفاده درست از رفع تحریم، تولید کشور به شکل بنیادین مورد تقویت قرار می گیرد که این موضوع به طور حتم اثر مثبتی بر کشور می گذارد و به مراتب بر سهام شرکت ها تاثیرگذار خواهد بود.

او افزود: همچنین لغو تحریم‌ها باعث می‌شود تا بازگشت ارز حاصل از صادرات و نیز انجام تعاملات و مبادلات تجاری، مالی و پولی راحت تر بین ایران و شرکای تجاری تولیدکنندگان و تجار صورت بگیرد.

صادقی در ادامه به تاثیر منفی لغو احتمالی تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: باید مراقب بود تا گشایش احتمالی منجر به ورود کالاهای ساخته شده و مصرفی به کشور نشود زیرا تولیدات داخلی اکنون در وضعیت خوبی قرار گرفتند و در حال نزدیک شدن به شکوفایی هستند؛ بنابراین نباید اجازه داد تا این روند تحت تاثیر رفع تحریم ها قرار بگیرد و متوقف شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار داشت: لغو تحریم ها ابزاری است که اگر از آن به درستی و هوشمندانه استفاده شود می توان تاثیر مثبت آن را در کشور مشاهده کرد اما نگاه موقتی به این موضوع فقط به عنوان یک فرصت و ایجاد تقاضای کاذب در بازار اقدامی بسیار مخرب خواهد بود.

تولید و اشتغال مهمترین حوزه های تحت تاثیر لغو تحریم ها

این مقام مسوول با بیان اینکه حوزه تولید و اشتغال از مهمترین حوزه هایی هستند که تحت تاثیر لغو تحریم ها قرار خواهند گرفت، گفت: در صورت افزایش حجم ثروت و در آمد در کشور رکود ایجاد شده برطرف خواهد شد، این موضوع به عنوان آثار لغو تحریم ها در کشور تلقی می شود که می توان نهایت استفاده را از آن برد.

صادقی با بیان اینکه تحریم در چند سال اخیر بیشترین تاثیر خود را بر روی روند تجارت خارجی گذاشت و بیش از ٣٠ درصد از تجارت خارجی کشور را کاهش داد، افزود: شرکت های توانمند در داخل کشور به خصوص شرکت های دانش بنیان و حتی واحدهای تولیدی توانسته اند اقلام مورد نیاز کشور را به واردات از طریق ظرفیت های داخلی کاهش دهند، اکنون تولید داخلی مبتنی بر بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی تا حدود زیادی جایگزین واردات شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه لغو تحریم‌ها نباید وسیله‌ای برای افزایش وابستگی‌ها و ایجاد زمینه برای مشکلات بعدی باشد، اظهار داشت: لغو تحریم‌ها منافعی را در کشور با خود به همراه دارد و باید بتوان حداکثر استفاده را با هوشمندی تمام از حداقل منافع برد و آن را تبدیل به وسیله ای برای توانمند سازی داخلی کرد.

تاثیر لغو تحریم ها و سهام شرکت های بورسی

او به لغو تحریم ها و سهام شرکت های بورسی اشاره کرد و افزود: چنانچه تاثیر تحریم ها به شکل مثبت و بنیادی در جهت تقویت توان داخلی به کار گرفته شود می توان شرکت ها را ذاتاً توانمند کرد و تولید کشور به شکل بنیادین مورد تقویت قرار گیرد، از طریق این اقدام می توان دستاوردهای خوبی ایجاد کرد که این موضوع به طور حتم اثر مثبت خود را بر کشور می گذارد و به مراتب بر سهام شرکت ها تاثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر