اقتصادآنلاین گزارش می‌ دهد؛

مقایسه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله / هفته خوب سهامی‌ ها با چاشنی افت دارا یکم و پالایش

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از یک درصد رشد و صندوق‌های مبتنی بر طلا با دو درصد افت این هفته را به پایان بردند.

اقتصاد آنلاین امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۱.۴درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۲.۹درصد افزایش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد ۱.۸درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق ثروت‌آفرین پارسیان (ثروتم) با ثبت ۹.۸درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۲.۳درصد افزایش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق پالایشی یکم (پالایش) بود به طوری که NAV آن ۴.۹درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق آوای معیار اختصاص داشت؛ صندوق «آوا» علی‌رغم رشد ۰.۵درصدی خالص ارزش روز دارایی‌هایش با افت ۳.۸درصدی قیمت مواجه شد و به حباب منفی ۱۱.۷درصد رسید.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم و مدیر، صندوق ارزش آفرین بیدار (ارزش) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۳.۷درصد زیر NAV ابطال قرار دارد. صندوق «ثروتم» نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۱.۳درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان دو درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه دو درصد افت قیمت داشت و ۱.۸درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای مفید بیشترین زیان (۲.۴درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق «عیار» که حباب ۰.۲درصدی داشت طی معاملات این هفته حباب آن تخلیه شد.

25

26

بیشتر بخوانید
ارسال نظر