اقتصادآنلاین گزارش می‌ دهد؛

مقایسه صندوق های سرمایه‌ گذاری قابل معامله / با افت طلایی ها، صندوق های سهامی و کالایی درجا زدند

صندوق‌های ETF «سهامی» تقریبا بدون تغییر هفته را به پایان بردند در حالیکه صندوق‌های مبتنی بر طلا با افت ۱.۶درصد همراه شدند.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۰.۱درصد رشد قیمت را تجربه کردند اما خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۰.۱درصد کاهش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد ۰.۳درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) با ثبت ۳.۳درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۶.۲درصد افزایش یافت که بهترین عملکرد هفتگی صندوق‌ها را نیز به کام سهامداران خود رقم بزند.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق امین تدبیرگران فردا اختصاص داشت؛ صندوق «الماس» که قیمت آخر هفته قبل آن با افت سه درصدی قیمت مواجه شد و صندوق پالایشی یکم (پالایش) با افت ۲.۳درصدی در رتبه بعدی قرار گرفت.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق گروه زعفران سحرخیز (سحرخیز) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۵درصد زیر NAV ابطال قرار دارد. همچنین اگر از حباب پالایش صرف نظر کنیم، صندوق فراز داریک (فراز) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۲.۲درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان ۱.۶درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۰.۸درصد افت قیمت داشت و ۰.۴درصد بالای قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای زرافشان (زر) بیشترین زیان (۲.۱درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد. از طرفی این صندوق که حباب منفی ۱.۹درصدی داشت همچنان بیشترین انحراف قیمت (۳.۴درصد) را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

بورس

بورس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر