اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق های ETF‌ (۲۲اردیبهشت۱۴۰۰) / افت ۲درصدی دارا یکم در آخرین روز هفته

در بورس امروز ۲۶۰میلیارد تومان دارا یکم و ۵۲۵میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۴۱۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی در این صندوق‌ها ۶۷میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش ۵۲۵میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق امین یکم فردا (امین یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۶میلیارد تومان واحدهای صندوق نگین سامان (کارین) را از حقوقی‌ها خریدند (۶درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق اعتماد آفرین پارسیان (اعتماد) را به ارزش ۲۷میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۲۷درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام ثروت‌آفرین پارسیان (ثروتم) رشد ۲.۱درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق «دارا یکم» با زیان ۲.۲درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۷.۵درصد) در رابطه با صندوق «پالایش» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۷۹۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۵۶درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۳۰۰میلیون تومان رسید. همچنین بیشترین رشد قیمت (۰.۳درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای کیان (گوهر) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۴۱۰میلیارد تومان رسید و خروج پول حقیقی ۶۷میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود سه هزار و ۱۳۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۴۱۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی، روی آن کلیک کنید

صندوقهای قابل معامله 1400.02.22

تحرکات صندوق‌ها 1400.02.22

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر