اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF‌ (۱۳اردیبهشت۱۴۰۰) / حرکت پایاپای صندوق‌ها با بازار سهام

در بورس امروز ۱۹۵میلیارد تومان دارا یکم و ۱۲۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۶۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۶۷میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) با ارزش ۲۱۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق امین یکم فردا (امین یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۳۰میلیارد تومان واحدهای صندوق با درآمد ثابت کیان (کیان) را از حقوقی‌ها خریدند (۴۶درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق «کمند» را به ارزش ۱۲میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۵درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) رشد ۰.۲درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق افق ملت (افق ملت) با زیان ۲.۹درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۴.۹درصد) در رابطه با صندوق صندوق کالایی طلای سرخ نوویرا (نهال) در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۳۱۵میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۳۰درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۱۷۵میلیون تومان رسید. همچنین بیشترین افت قیمت (۱.۲درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای زرافشان (زر) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۶۰میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۶۷میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود هزار و ۲۲۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۳۱۰میلیارد تومان بود.

بورس

بورس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر