اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF‌ (۱۲اردیبهشت۱۴۰۰) / بیشترین سقوط قیمتی امروز نصیب پالایش شد

در بورس امروز ۴۱۵میلیارد تومان دارا یکم و ۱۴۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۱۶۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۱۲۰میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) با ارزش ۴۱۵میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق پالایشی یکم (پالایش) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۴۰میلیارد تومان واحدهای صندوق «کمند» را از حقوقی‌ها خریدند (۲۹درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق آوای معیار (آوا) را به ارزش ۱۰میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۸۴درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام افق ملت رشد ۱.۶درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق «پالایش» با زیان ۳.۹درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۴.۴درصد) در رابطه با صندوق «دارا یکم» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۵۵۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۴۸درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۵۰۰میلیون تومان رسید. همچنین بیشترین افت قیمت (۳.۲درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای کیان (گوهر) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۱۶۰میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۱۲۰میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود هزار و ۳۹۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۳۸۰میلیارد تومان بود.

بورس

بورس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر