یک مقام مسئول؛

حق سهامدارانی که سجامی نشده‌اند، پایمال شد

مقام‌ مسئول گفت: زمانی می‌توانیم مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را برگزار کنیم که همه سهامداران اجازه ورود و حق رای داشته باشند. در حالی که در انتخابات فعلی این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، جبار نوری در مورد مشکلات مربوط به برگزاری انتخابات هیأت مدیره‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت اظهار داشت: بنا به دستور رهبری در اردیبهشت سال ۹۹ سهام عدالت آزادسازی شد. بعد از آزادسازی شورای عالی بورس ترتیب آزادسازی سهام و رسیدن سهام به دست صاحبان اصلی‌اش را فراهم کرد. پس از آن نیز اقداماتی همچون افزایش سرمایه انجام شد.

رییس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان افزود: چندی پیش اعلام کردند که باید انتخابات مجامع شرکت‌ها برگزار شود؛ محور مجامع انتخاب اعضای هیأت مدیره است. برای تشکیل مجامع قوانین خاصی داریم که از طریق مجلس تدوین شده است و ما خارج از برنامه نمی‌توانیم حرکت کنیم؛ یعنی اساسنامه شرکت‌ها به منزله قانون اساسی یک شرکت است. با این حال نحوه برگزاری فعلی انتخابات مجامع خلاف اساسنامه شرکت‌هاست.

وی ادامه داد: زمانی می‌توانیم مجامع را برگزار کنیم که همه سهامداران اجازه ورود و حق رأی داشته باشند. در صورتی که هم اکنون فقط ۳۰ میلیون نفر از سهامداران سجامی شده و می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند؛ به عنوان نمونه در استان زنجان نزدیک به ۶۲درصد از سهامداران سجامی هستند، یعنی یک سوم از سهامداران زنجانی نمی‌توانند در این انتخابات شرکت کنند و حقشان پایمال می‌شود.

در برگزاری کنونی مجامع روال قانونی طی نشده است

نوری گفت: البته ما موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مکانیزه شدن کشور به مسائل فناوری را قبول داریم، اما باید در نظر داشت که برگزاری الکترونیک انتخابات در اساسنامه شرکت‌ها قید نشده است.

وی افزود: طبق تاکید رهبری، ابتدا باید اساسنامه اصلاح می‌شد و بعد مجامع را برگزار می‌کردیم. در حالی که این اتفاق نیفتاد. از سویی دیگر طبق ماده ۱۰۱ قانون تجارت، یا هیأت مدیره و یا بازرسی کانون شرکت‌ها ملزم به آگهی دادن برای انتخابات هستند. همچنین در صورتی که یک پنجم اعضا درخواست مجمع عمومی کنند، این اتفاق می‌افتد. این در حالیست که هیچ یک از این موارد رعایت نشده است.

رییس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌‌گذاری استان زنجان تصریح کرد: بدون اینکه اطلاعی به ما بدهند، در روز چهارشنبه هفته گذشته از طریق هیات رییسه شرکت سرمایه‌گذاری، اطلاعیه‌ای منتشر کرده‌اند. ما به این موضوع اعتراض و اعتراض خود را نیز به مراجع ذی صلاح ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه در برگزاری کنونی مجامع روال قانونی طی نشده است، افزود: طبق تاکید صریح رهبری، تصمیم‌گیر برای شرکت‌های مربوط به سهام عدالت باید مردم باشند نه اینکه دولت تصمیم بگیرد؛ شورای عالی بورس در مصوبه‌ای اعلام کرده که رییس هیات رییسه، رییس اداره امور اقتصادی و دارایی استان و اعضای دیگر هیات رییسه نیز نمایندگانی از استانداری، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی هستند. این موضوع به منزله انتصاب هیات رییسه است و نه انتخاب.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر