مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت سمات اعلام کرد؛

واریز سود مرحله دوم سهام عدالت به حساب مشمولان به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حسین قشمی در مورد پرداخت سود سهام عدالت به صورت متمرکز گفت: از ۳۶ شرکت که در پرتفوی سهام عدالت حضور دارند، شرکت‌هایی که در مجمع خود سود مصوب کرده بودند، اقدام به واریز ۵۰درصد سود مصوب به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات نمودند که بر اساس مصوبه شورای عالی بورس در روش مستقیم سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع سهامدار بوده‌اند، مشمول دریافت بوده‌اند و در روش غیرمستقیم، کسانی که در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ مالک سهام عدالت بوده‌اند، این سود به آنها تعلق می‌گیرد.

وی گفت: آخرین مجمع برگزار شده ۳۶ شرکت بورسی ۳۰ دی ماه ۹۹ بود و این شرکت‌ها طبق قانون تجارت ۸ ماه مهلت داشتند سود خود را بدهند، اما تصمیم بر این شد که به صورت علی‌الحساب سود سهامداران عدالت را پرداخت کنند و در مرحله اول که قبل از عید نوروز انجام شد، ۵۰درصد از سود سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شد.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: از این ۳۶ شرکت حاضر در سهام عدالت  تعداد ۲۹ شرکت سودده بودند که با دریافت سود این شرکت‌ها علی الحساب سود سهام عدالت واریز شد.

قشمی گفت: ۴ پرتفوی پر تکرار در سهام عدالت وجود دارد. کسانی که سهام عدالت یک میلیون تومانی داشته‌اند، حدود ۱۸۰ هزار تومان به عنوان ۵۰درصد سود عملکرد سال ۹۸ خود را در سال ۹۹ دریافت کردند. کسانی که ارزش اسمی سهام عدالت آنها ۵۳۲هزار تومان بود، ۹۸هزار تومان، پرتفوی ۴۹۲هزار تومانی اسمی سهام عدالت، ۹۱هزار تومان و پرتفوی ۴۵۲هزار تومانی اسمی سهام عدالت، ۸۴هزار تومان سود به عنوان ۵۰درصد در مرحله اول دریافت کردند.

وی گفت: در مرحله دوم مابقی سود به حساب سهامداران محترم سهام عدالت واریز خواهد شد که به محض تامین اعتبار از طرف شرکت‌های سرمایه‌پذیر، این سودها در مرحله دوم به حساب ذی‌نفعان و دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

وی در مورد اینکه در مرحله اول در مجموع چقدر سود برای سهام عدالت واریز شد، گفت: حدود ۴.۳هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در مرحله اول در روزهای پایانی سال ۹۹ به حساب مشمولان واریز شد.

قشمی در مورد اینکه از ۴۹ میلیون سهامدار عدالت چقدر سود خود را گرفته‌اند، گفت: از این تعداد در مجموع حدود ۴۳ میلیون نفر که دارای اطلاعات صحیح هویتی و بانکی بوده‌اند و کد ملی و شماره شبای آنها مطابقت داشته، دریافت کردند. تعدادی از سهامداران عدالت (بیش از  ۲.۵ میلیون نفر) فوت شده‌اند.

وی گفت: تعدادی از دارندگان سهام عدالت، اطلاعات هویتی و یا بانکی صحیحی ارائه نکرده‌اند یا برخی از حساب‌ها مسدود بوده و یا حساب‌های مشترک بوده یا حساب‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یا شماره شبا کارت‌های خرید و یا کارت اقساط را ارائه کرده بودند که امکان واریز سود به این گونه حساب‌ها وجود نداشته و به هر علتی سود واریزی به حساب مقصد برگشت خورده است. بنابراین سهامداران عدالت فرصت دارند در اسرع وقت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام، ثبت‌نام کرده و شماره حساب و اطلاعات هویتی جدید خود را اعلام نمایند تا در مرحله دوم واریز سود سهام عدالت، اگر به دلایل ذکر شده در فوق موفق به دریافت سود ۵۰% مرحله اول نشده‌اند، کل مبلغ سود تحقق یافته به حساب آنها واریز شود.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی همچنین گفت: ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان در اولویت بوده و با احراز هویت از طریق سجام، دارندگان محترم سهام عدالت می‌توانند از طریق سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir، شماره شبا صحیح حساب بانکی خود را اعلام کنند. همچنین لینک‌های رایگان ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام نیز بر روی این سایت موجود است.

وی گفت: ‌برخی از دارندگان سهام عدالت در روش غیرمستقیم، خبردار نبوده و یا اطلاعات خود را ارائه نکرده بودند. کسانی که سجامی شده‌اند، سود آنها حتما واریز می‌شود، چون سامانه سجام در عمر دو سه ساله خود به روز شده است.

قشمی در مورد اینکه کسانی که سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را خریده‌اند، گفت: هر کسی که تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ سهامدار عدالت و سهامدار شرکت استانی عدالت بوده است، سود دریافت می‌کند و سود مرحله دوم نیز به حساب آنها به زودی واریز می‌شود.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در مورد اینکه سود مرحله دوم چه زمانی است، گفت: فعلاً نمی‌توانم زمان دقیقی بگویم، اما این اطمینان را می‌دهم به محض اینکه سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت واصل شود به حساب ذی‌نفعان و دارندگان سهام عدالت ۵۰ درصد دوم نیز واریز می‌شود.

وی همچنین گفت:‌کسانی که مشکل و یا ایرادی دارند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۵۶۹ مرکز تماس شرکت سپرده‌گذاری تماس بگیرند.

قشمی تأکید کرد: مبالغ سود که از شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت دریافت شود بلافاصله واریز می‌شود و ما در مرحله نامه‌نگاری با شرکت‌ها هستیم که سود  مرحله دوم را هم هرچه سریع‌تر واریز کنند.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در مورد اینکه چه تعداد از سهامداران عدالت سجامی شده‌اند، گفت:‌کسانی که روش مدیریت مستقیم انتخاب کردند، ۵۵درصد سجامی شدند و آنهایی که روش غیرمستقیم سهام عدالت را پذیرفته‌اند، حدود ۷۰ درصد سجامی شده‌اند که این افراد می‌توانند در مجامع الکترونیک شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت که از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

قشمی در مورد احراز هویت سهامداران عدالت که زیر سن قانونی قرار دارند، گفت:‌ پدر، مادر، ولی یا قیم این افراد می‌توانند آنها را در سامانه سجام ثبت‌نام کنند و برای احراز هویت حتماً باید خود ولی یا سرپرست در یکی از مراکز احراز هویت به صورت حضوری احراز هویت شود و بعد از آن سود سهام عدالت به حساب ذی‌نفع یعنی دارنده سهام عدالت واریز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر