اقتصاد‌آنلاین گزارش می‌دهد؛

سبزپوشی متانول‌سازان همراه با رشد شاخص

همزمان با سبزپوشی امروز بورس تهران، شرکت‌های متانول‌ساز نیز رنگ رشد به خود گرفتند. نمادهای زاگرس، شفن و شخارک تولید‌کنندگان بورسی متانول هستند. این نمادها در صورت‌های مالی ۹ماهه خود نیز سودهای خوبی ساخته اند.

اقتصاد‌آنلاین-سیده زینب رزم گیر؛ پس از ۱۱روز افت شاخص کل و سرخ پوشی بازار سهام، بورس امروز با رشد چهار هزار واحدی نفسی تازه کرد. در گروه محصولات شیمیایی نیز نمادهای قابل توجهی با روند مثبت بازار همراه شدند. متانول‌سازهای بازار نیز از جمله نمادهایی بودند که با رشد قیمت مواجه شدند. همچنین قیمت جهانی متانول به حدود ۲۹۰دلار و قیمت نفت برنت نیز به حوالی ۶۳دلار رسید. 

متانول‌سازان بورس

پتروشیمی‌های زاگرس(زاگرس)، فن‌آوران(شفن) و خارک(شخارک) تولیدکنندگان بورسی متانول ایران و  پتروشیمی‌های کاوه، بوشهر، مرجان و کیمیای پارس هم تولیدکنندگان غیربورسی متانول در ایران هستند.

پتروشیمی زاگرس

سهام پتروشیمی زاگرس در بورس امروز متعادل معامله و با یک درصد رشد رو به رو شد. این نماد در روز گذشته نیز سبزپوش شد. با جا به جایی ۴۹۱هزار برگه سهم، قیمت پایانی این نماد به ۱۸۱,۹۴۸ریال رسید. ارزش معاملات امروز زاگرس حدود ۹میلیارد تومان بود.

زاگرس فقط روی تولید متانول تمرکز دارد و با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول، بزرگ‌ترین متانول‌ساز بورسی ایران و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان متانول در دنیاست. زاگرس تقریبا تمامی محصول خود را صادر می‌کند. این شرکت در ماه بهمن ۹,۶۹۹,۸۶۳میلیون ریال فروش داشته است. در صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۹ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ این شرکت برای هر سهم ۲۱,۸۲۶ریال سود ساخته که نسبت به دوره مشابه ۸۶درصد رشد داشته است.

پتروشیمی فن‌آوران

سهام پتروشیمی فن‌آوران در بورس امروز تقریبا متعادل معامله و با یک درصد رشد رو به رو شد. این نماد در روز گذشته نیز سبزپوش شد. با جا به جایی ۱۲۸هزار برگه سهم، قیمت پایانی این نماد به ۲۸۰,۵۸۰ریال رسید. ارزش معاملات امروز شفن حدود چهار میلیارد تومان بود.

پتروشیمی فن‌آوران علاوه بر متانول به‌عنوان محصول اصلی، اسید استیک، مونوکسید کربن و هیدروژن تولید می‌کند. فن‌آوران با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن متانول، دومین شرکت بزرگ از این حیث در بورس تهران است. شفن هم مانند زاگرس بخش عمده محصول خود را صادر می‌کند. این شرکت در بهمن ماه ۸,۴۹۳,۰۸۹میلیون ریال فروش داشته است. در صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۹ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ این شرکت برای هر سهم ۶۸,۸۰۰ریال سود ساخته که نسبت به دوره مشابه ۳۶۵درصد رشد داشته است.

پتروشیمی خارک

سهام پتروشیمی خارک در بورس امروز تقریبا متعادل معامله و با ۰.۱درصد رشد رو به رو شد. این نماد در هشت روز گذشته، با افت قیمت مواجه بود. با جا به جایی ۳۶۵هزار برگه سهم، قیمت پایانی این نماد به ۴۱,۳۴۰ریال رسید. ارزش معاملات امروز شفن حدود دو میلیارد تومان بود.

پتروشیمی خارک در کنار متانول؛ گوگرد، بوتان، پنتان و پروپان هم تولید می‌کند. ظرفیت تولید متانول این شرکت، ۶۶۰ هزار تن در سال است. شخارک تمامی محصول خود را صادر می‌کند. این شرکت در بهمن ماه ۴,۵۸۳,۲۲۴میلیون ریال فروش داشته است. در صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۹ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ این شرکت برای هر سهم ۳,۸۰۰ریال سود ساخته که نسبت به دوره مشابه ۵۱درصد رشد داشته است.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

زاگرس12اسفند

شفن12اسفند

شخارک12اسفند

بیشتر بخوانید
ارسال نظر