دهمین افت متوالی شاخص سهام

روز گذشته رکودی‌ترین روز معاملاتی سال ۹۹ با عقب‌نشینی ۱۱ روزه سهامداران حقیقی بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این روز شاخص بورسی با افت ۷/ ۰ درصدی به سطح یک میلیون و ۱۸۵ هزار واحد تنزل یافت. شاخص کل هم‌وزن نیز ۲۴/ ۰ درصد از ارتفاعش کاسته شد و مجددا به عدد ۴۳۲ هزار واحد بازگشت. در فرابورس نیز شاخص کل با افت ۴/ ۰ درصدی دادوستد روز یکشنبه را پایان داد. در جریان معاملات روز گذشته، شاهد افزایش قابل توجه ارزش صف‌های فروش‌ و کاهش محسوس ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس بودیم.

این دو عامل مهم همان‌طور که بارها در گزارش‌های قبلی ذکر شد، نتیجه سیاست‌گذاری اشتباه درخصوص اعمال تغییرات دامنه نوسان نامتقارن است. به عبارتی با اعمال این تغییرات به‌رغم افت ۶ درصدی شاخص کل بورس شاهد ایجاد فضای رکودی در معاملات و کاهش نقدشوندگی بودیم. به بیان دیگر تنها از سرعت افت شاخص‌ها کاسته شده است و اعداد سرخ شاخص‌ها اندکی کمرنگ‌تر در تابلوی معاملاتی حک شدند. به این ترتیب دیروز ۲۳ درصد بر ارزش صف‌های فروش بورسی و ۱۷ درصد بر ارزش صف فروش‌های فرابورسی نسبت به روز معاملاتی شنبه افزوده شد. همچنین ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز کاهش محسوسی را تجربه کرد، به‌طوری که در جریان دادوستدهای روز گذشته ارزش معاملات خرد بورس ۱۴۵۷ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس ۵۴۰ میلیارد تومان رقم خورد. به بیان دیگر مجموع ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس روز یکشنبه ۱۹۹۷ میلیارد تومان بود که این میزان کمترین ارزش معاملات خرد سال ۹۹ و کمترین رقم از ۲۱ دی ماه ۹۸ محسوب می‌شود.

قهر ۱۱ روزه حقیقی‌ها با بورس

روز یکشنبه سهامداران حقیقی برای یازدهمین روز متوالی در سایه بی‌اعتمادی‌ها موضع خود را به‌عنوان فروشنده حفظ کردند و سهامداران عمده بار دیگر با خالص خرید ۲۱۰ میلیارد تومانی مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. عمده خرید این دسته از سهامداران از دو گروه «فلزات اساسی و چند رشته‌ای صنعتی» بود. در مقابل حقیقی‌ها به خرید سهام از گروه «کانه فلزی» گرایش بیشتری داشتند. در معاملات بورسی روز گذشته از ۳۴۶ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۳/ ۴ درصد نمادها مثبت و ۵۸ درصد نمادها منفی بود. ۳ نماد (۸/ ۰ درصد) صف خرید به ارزش ۱۰۸ میلیارد تومان و ۳۱۱ نماد (۹۰ درصد) صف فروش به ارزش ۴۰۰۸ میلیارد تومان تشکیل دادند. نماد تازه‌وارد «اپال» با صف خرید ۷۲ میلیون سهمی به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان بیشترین حجم صف خرید را داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر