نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس خبر داد؛

تصویب جزییات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون صنایع مجلس

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: جزییات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون صنایع مجلس تصویب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، علی جدی اظهار داشت: جزییات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون صنایع مجلس تصویب شد. البته پیش از این، کلیات این طرح در صحن مجلس تصویب شده بود، ولی برای بررسی جزییات به کمیسیون صنایع ارجاع داده شده بود. مواردی در این طرح در بررسی‌های کمیسیون تغییر کرد ولی مسائلی مثل عرضه کل زنجیره فولاد در بورس به تصویب رسید.

وی افزود: در این طرح، معافیت مالیاتی برای محصولات میانی و ابتدایی فولاد برداشته شد، اما محصولات انتهای زنجیره فولاد همچنان معافیت مالیاتی خواهند داشت . این تصمیم به این علت گرفته شد تا تولید به سمت انتهای زنجیره پیش برود و از خام‌فروشی جلوگیری شود. به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که با معافیت مالیاتی به خام فروشی کمک کنیم. در مورد سنگ معدن مردم نیز منافعی دارند که باید به آن توجه شود، نمی‌شود هم معافیت مالیاتی داشت و هم صادرات به  شکل خام فروشی کرد.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد تاثیر قیمت فولاد بر صنایع کشور تصریح کرد: با اینکه تولید فولاد در کشور مازاد بر مصرف است، اما عرضه با برخی مشکلات مواجه است. اما در هر حال با عرضه کل زنجیره فولاد در بورس، تولیدکنندگان فولاد باید ابتدا محصولات خود را در بورس عرضه کنند. در صورتی که به فروش نرود و خریدار نداشته باشد، می‌توانند صادرات خود را انجام دهند.

جدی همچنین در مورد طرح ساماندهی بازار خودرو خاطرنشان کرد: قرار بر این بود که با جلسات یکشنبه و سه‌شنبه این هفته ‌طرح ساماندهی بازار خودرو نهایی شود، اما با وجود بحث‌های فراوان نهایی شدن آن به هفته بعد موکول شد و این موضوع همچنان در دستور جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر