اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تحرکات روزانه صندوق‌های قابل معامله/ پالایش به صدر بازگشت

امروز هزار و ۱۴۰میلیارد تومان دارا یکم و هزار و ۲۰۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به سه هزار و ۶۲۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۱۹۰میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش هزار و ۲۰۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق آوای معیار (آوا) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۱۰۰میلیارد تومان واحدهای صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) را از حقوقی‌ها خریدند (۴۶درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق آرمان آتیه درخشان مس (آتیمس) را به ارزش ۱۰میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۶۲درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام «پالایش» رشد ۹درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق بذر امید آفرین (بذر) با زیان ۳.۷درصدی در یکروز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۱۴درصد) در رابطه با صندوق «آوا» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم دو هزار و ۳۴۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۵۴ درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از میان صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا، اکثر توجهات به صندوق پشتوانه طلای لوتوس با نماد «طلا» معطوف بود و بیشترین افزایش قیمت (۵.۵درصد) را صندوق «طلا» ثبت کرد.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم سه هزار و ۶۲۰میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۱۹۰میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود ۱۱هزار و ۴۰۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۷۰۰میلیارد تومان بود.

تحرکات صندوق‌ها 99.11.20

صندوق‌های معامله‌پذیر 99.11.20

بیشتر بخوانید
ارسال نظر