دژپسند: نوسانات اخیر بورس طبیعی نبود

وزیر امور اقتصادی و دارایی فرهنگ سهام داری در کشور را رو به رشد اعلام کرد و گفت : نوسانات اخیر بورس طبیعی نبود و بیشتر از تحولات بیرونی ناشی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فرهاد دژپسند یکشنبه شب در برنامه تیتر شبکه خبر درباره سیاست‌های دولت در بورس افزود: در بورس شاخص‌های مختلفی داریم. شاید در بعد رسانه‌ای یک شاخص مهم به نظر برسد، اما اینگونه نیست باید تمام شاخص‌ها مد نظر باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بورس برای اینکه عمق بیشتری پیدا کند باید ورودی‌ها بررسی و رصد شود. پذیرش و عرضه مهم است. اگر مدارک کامل باشد ظرف یک ماه در بورس پذیرفته می‌شود.

وی افزود: ما تسهیلاتی را عرضه کردیم. مثل افزایش سرمایه، مالیات، نمادها، ابزارهای مالی. امروزه تمام ابزارهای مالی تعریف شده است.

دژپسند افزود: ما مجمع الکترونیکی را در بورس راه اندازی کردیم.

وی گفت: کسی که به بازار سرمایه وارد می‌شود باید کوتاه مدت نگاه نکند؛ بورس نوسانی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه دوره‌ها در بورس به صورت طبیعی نوسانی است، افزود : دو بحث ارزش سرمایه و سود سرمایه در بورس مطرح است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره ضرر برخی افراد در بورس هم گفت: سهام داری مثل خرید سکه و طلا نیست؛ در بازار سهام نباید کوتاه مدت فکر کنید.

دژپسند افزود: بازار سهام برای خریدار بهتر از بازار طلاست. سهامداران نباید همه سهام خود را در یک سبد قرار دهند.

**مالیات تابع شرایط موجود است

دژپسند درباره مالیات هم گفت: مالیات تابعی از بخش‌های دیگر مثل هزینه هاست. برخی مواقع ناچار هستیم که به بخش‌های عمرانی توجه کنیم؛ یا شرایط بیماری. بیماری کرونا تنها یک بیماری نیست؛ بلکه یک شرایط و وضعیت خاص است. در این وضعیت ما مالیات بخش‌های زیادی را بخشیدیم یا مهلت دادیم.

وی گفت: مالیات بر عملکرد در سال ۹۸ عادی بود، اما در سال ۹۹ شرایط خاص حاکم شد. شرایط کرونایی عملکرد مالیاتی را در سال ۱۴۰۰ متغییر می‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: خیلی از بنگاه‌های زود بازده یا بخش کشاورزی معاف از مالیات هستند. در شرایط کرونایی عملکرد کرونایی متغییر است.

دژپسند تاکید کرد: باید نظام مالیاتی هوشمند شکل بگیرد و گام‌های اساسی مالیات هوشمند برداشته شده است.

**گام‌های اساسی درباره نظام مالیاتی هوشمند برداشته شده است

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: موضع مالیات پیچیده است، اما گام‌های اساسی برای هوشمند سازی برداشته شده است.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی باید کارشناسی و از درون اتفاق بیافتد، افزود: نظام پولی و بانکداری اقتضاعات خاص خود را می‌طلبد و این بحث زمانبر است.

دژپسند گفت: نباید دقت را فدای سرعت کرد اصلاح نظام پولی باید با دقت تمام و با بررسی تمام جوانب و رفع تمام آسیب‌ها شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه باید بانکداری هوشمند شکل بگیرد، افزود: نظام بانکی در حال پوست اندازی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ادوار مختلف اقتصادی بعد از انقلاب گفت: در ادوار مختلف تاثیر گذاری‌های مختلف و متنوعی داشتیم و به همین دلیل نمی‌شود دوره‌ای را با دوره گذشته مقایسه کرد، چونکه نظام در حال شکل گیری با پدیده‌های مختلف مثل جنگ، تحریم و ... مواجه می‌شود و از آن‌ها متاثر می‌شود. 

دژپسند درباره زمان برگزار انتخابات هیئت مدیره سرمایه گذاری سهام عدالت هم افزود: انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت ۱۳ تا ۲۷ ماه رجب برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۰

  بگوی آقای مسئول اگه نطق نکنید بهتره بذارید بازار راه خودشو بره و با دستکارهاتون بازار رو نابود نکنید نیازی به اظهار نظر نیست

 • ناشناس
  ۴ ۰

  برا دولت که کوتاه مدت ،خوب نانی داشت ؟!!!!

 • خداهم هست
  ۶ ۰

  گردنتان هست .
  این دنیا یا آن دنیا

 • محبت
  ۳ ۰

  اقای عزیز ما انتظار سود بیشتر از بانک را در بورس نداریم چون حمایت از صنایع تولید مهم است اما از اینکه همه در ضررند سخت است.چرا

 • حسین
  ۵ ۰

  من اگر بخام ۲۰۰ میلیون بیارم دو سال دیگه بشه ۴۰۰ میلیون خوب میرم زمین میخرم چرا ریسک کنم تازه پولی که ظرف یه ماه نصف شده یا ۷۰ درصد کم شده این سی درصد اگه ظرف دوسال اگه ۳۰۰ درصد رشد کنه تازه میشه سر به سر آیا میشه امیدوار بود که بعد دو سال پولش بر گرده عزیز من خودتان میدانید چه بر سر مثل من که ۴ سال هس کار میکنم تو بورس همه چیز هم بلدم آمده است چه پولهایی خارج شد وهنوزم داره خارج میشه

 • ارش
  ۷ ۰

  با سلام
  لطفا فقط اگر میتوانی اون دهن گشادت را ببند و نطق نکن بعد از چند ماه خودتی جناب اینقدر به شعور و فهم مروم توهین نکن مردک فاسد

 • ناشناس
  ۴ ۰

  بگوی آقای مسئول اگه نطق نکنید بهتره بذارید بازار راه خودشو بره و با دستکارهاتون بازار رو نابود نکنید نیازی به اظهار نظر نیست

 • ناشناس
  ۴ ۰

  تا کی میخوای دروغ سرهم کنی . اگه آرامش داری بدان باش که بویی از انسانیت نبردی به چه قیمتی حوض سمت میکنی .اعتقاد به آخرت داری چنین میکنی.

 • مسعود
  ۵ ۰

  آقا یه جوری حرف میزنی انگار توی مملکت آدم با سواد بازار سرمایه وجود نداره،جمع کن این بچه گول زدنت رو ،سرمایه مردم رو ظرف یکماه پودر کردی و کلی پول به جیب زدید حالا اومدی به ما میگی ماهیت بورس چیه ،همه کسانی نظر میدن در یک چیز مشترک میگن،که اگر شما اعتقاد به مکافات عمل داشته باشید که بعید میدانم جاه و ثروت جایی برای اعتقاد گذاشته باشد،که خداوند داد این مردم مظلوم رو از امثال شماها خواهد گرفت انشاالله