کد خبر 503571

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

وزیر اقتصاد اخیرا ادعا کرده افزایش نرخ بهره بانکی دلیل ریزش بورس بوده است. اما به نظر می‌رسد این ادعا غلط باشد زیرا زمانی که بانک‌مرکزی در حال کنترل و کاهش نرخ بود باز هم شاهد ادامه روند نزولی بازار سرمایه بودیم. کاهش نرخ بهره بانکی به بهانه واهی نجات بورس اقتصاد ایران را در معرض تورم‌های بالا قرار خواهد داد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ وزیر اقتصاد اخیرا در اظهاراتی افزایش نرخ بهره بانکی را دلیل ریزش بورس عنوان کرده است و به دنبال این موضوع این روزها زمزمه کاهش نرخ بهره بین بانکی برای افزایش بازده بورس به گوش می‌رسد.

اما تغییرات نرخ بهره چقدر می‌تواند بر بازدهی بازارهای مالی اثر بگذارد؟

مجید شاکری، پژوهشگر اقتصادی در مصاحبه با اقتصادآنلاین به تشریح این موضوع پرداخت.

در ایران کانال انتقال اثر تغییرات نرخ بهره بین بانکی یا نرخ بهره شبانه به نرخ های دیگر موجود در اقتصاد مسدود یا بسیار کند است.

پس نمی‌توان به مقداری که درباره اثر تصمیمات فدرال رزرو روی بورس نیویورک صحبت می‌کنیم در ایران درباره تغییرات نرخ بهره بین بانکی روی بازار سهام صحبت کنیم.

برای مثال زمانی که نرخ بهره بین بانکی در حال افزایش بود، سیاست‌گذار با خرید اوراق نرخ را کاهش داد ولی با این اقدام بانک مرکزی نیز تغییری در روند بورس ایجاد نشد و کاهش شاخص بورس ادامه یافت.

همچنین بانک مرکزی هدفگذاری تورمی 22درصدی تا آخر خردادماه سال آینده در نظر گرفته است که در چنین شرایطی تصور اینکه بانک مرکزی بخواهد نرخ کریدور خود را پایین‌تر بیاورد خطرناک است زیرا اصلا به هدف تورمی خود نزدیک هم نشده است.

باید به این نکته هم توجه کرد که هیچ بانک مرکزی در دنیا دیده نمی‌شود که هدفش رشد بازار سهام باشد، وظیفه بانک‌های مرکزی انجام  اقدامات لازم برای کنترل تورم است.

پس نباید با کاهش نرخ بهره بانکی که به تورم دامن می‌زند به دنبال نجات بورس باشیم.

آنچه باید در دستور کار قرار گیرد فراهم کردن شرایط لازم برای رشد واقعی بازار سرمایه است، نه ایجاد رشد موهومی به قیمت تحمیل تورم بر مردم!

حجم ویدیو: 7.34M | مدت زمان ویدیو: 00:02:38
ارسال نظر

 • ۱
  ۴ ۴

  اینجا ایران است ونرخ بهره هیچ تاثیری در تورم و بورس نمی کذارد

 • ناشناس
  ۵ ۳

  بورس سرمایه گذاری خصوصی است و ریطی به دولت ندارد. دولت نباید هیچگونه دخالتی داشته باشد نه سودش به نفع دولت است و در باره ضرر آن هم دولت مسولیتی ندارد.

 • ناشناس
  ۸ ۰

  کی گفته کاهش بهره بانکی باعث ایجاد تورم میشه؟
  افزایش بهره بانکی و خلق پول بدون پشتوانه و افزایش نقدینگی باعث تورم نمیشه؟

 • ناشناس
  ۳ ۰

  خدا وزیر‌اقتصادو‌ لعنت کنه

 • حسن
  ۲ ۰

  مگر بانک مرکزی زیر نظر وزیر اقتصاد نیست

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سازمان وقتی دست 4نفرناکارآمدباشه.قورباغه 7تیرمیکشه

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بورس و تورم!، بورس کشور را کسری بودجه و تورم نجات داد، حالا دولت محترم، تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی لطف بکنند پول مردم را به بورس تزریق بکنند، کجا بورس باعث تورم میشه فقط باید پولی که از مردم بردن بهشون برگردانند.

 • حسن زاده
  ۳ ۰

  دژپسند حرف حساب می زند ، رقیب اصلی بورس سود بی زحمت و بدون ریسک بانک ها با سود سازی موهومی است ، اگر نگران گرانی خانه هستید که قیمت به عرش رسیده ولی اگر می خواهید نقدینگی وارد تولید شود باید سود بالا که به قیمت ورشکستگی بنگاه های تولیدی و مشارکت بیشتر مردم در اقتصاد است کاهش یابد و این رفتار بانک مرکزی خلاف گفته ایشان درخصوص تامین مالی شرکت های بزرگ از بازار سرمایه است ، در کدام بخش تولید می توان با سرمایه بالای 22 درصد سود کرد ، جناب همتی بدنبال دستاورد و افتخار کوتاه مدت در سرکوب مالی و رکود در بازار هستند ولی دراز مدت چه برسر اقتصاد خواهد آمد فراموش شده است

 • معمولی
  ۳ ۰

  لعنت خدا بر خاندان کسایی که باعث این گونه نابسامانی در بازار بورس و ایجاد مشکل میان خانوادها شدند‌..ب یاری خداوند نابودی برای این مزدوران فراهم خواهد شد‌..

 • ناشناس
  ۱ ۰

  معلومه که افزایش سود تاثیر در منفی شدن بورس داره بچه هم می فهمه حالا وزیر اقتصاد را برای منافع شخصی خودشون دیگه همه رقمه می کوبند دیگه همه حرفهای وزیر اشتباه نیست یه عده هم از اب گل الود ماهی میگرن نرخ سود بانکی رو کم کنن ببین چطوری بورس صعود میکنه این چه حرف بیسوادیه شما می زنید البته اقتصاد دست بیسواد ها و سود جویان است شکی نیست این هم یک نمونه اش

 • ناشناس
  ۳ ۰

  ای کاش مسئولین کشورسیاست اقتصادی داشتندکه ندارندفقط حرف می میزندفرداهمه چیزقیمت هابالا می رود

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بورس رابحال خودش رها کنید اگر میخواهید به تازه واردان ضرر کرده بورس کمک کنید فقط تفاوت ضرر شان را بدهید .

 • محمد حسین احمدی
  ۰ ۰

  دعوت مردم توسط مسولین به بورس و ضرر های این سهامداران کوچک مثل بنده و نابود شدن بنیاد خانواده های سهامداران. شش ماه مداوم بازار منفی که رکورد بی سابقه ای در زبان دیدن سهامداران است عدم اطمینان به مسوولین ضربه به بورس زده است

پربازدیدترین ویدیو ها