رییس هیات مدیره شرکت بورس تهران تشریح کرد؛

اولویت‌های رییس جدید سازمان بورس برای بهبود وضعیت بازار

رییس هیات مدیره شرکت بورس تهران گفت: نخستین نیاز سازمان بورس در این مقطع، اعتمادبخشی به سرمایه‌گذاران و ارتقای جایگاه بورس در نظام حکمرانی و سیاست‌گذاری است که این اقدام جزو اولویت‌های اصلی رییس جدید سازمان بورس در برنامه‌های مطرح شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، امیر تقی‌خان تجریشی با اشاره به عملکرد رییس سابق سازمان بورس اظهار داشت: قالیباف اصل، رییس سابق سازمان بورس یکی از شناخته شده‌ترین افراد بازار سرمایه است که علاوه بر سکانداری شرکت بورس اوراق بهادار تهران به مدت ۱۰ سال از سابقه عضویت در هیأت مدیره‌ نهادهای مالی، شرکت‌های تخصصی و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری برخوردار بود و بسیاری از افرادی که امروز در بازار سرمایه فعال هستند از شاگردان وی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در تجربه، تخصص و تعهد رییس سابق سازمان بورس هیچگونه شکی وجود ندارد، افزود: قالیباف اصل، ریاست سازمان بورس را در شرایطی تحویل گرفت که بازار در وضعیت خطیری قرار داشت، به گونه‌ای که هیچگاه چنین موقعیتی در اقتصاد ایران تجربه نشده بود.

تجریشی خاطرنشان کرد: از یک طرف اقبال مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سهام، ورود نقدینگی‌های سرگردان به بورس، شرایط تحریمی و اقتصادی تحمیل‌شده در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری ترامپ بر کشور، از طرف دیگر نوسان و ریزش بازار در مردادماه، فشارهای بسیار زیادی را به بدنه سازمان بورس و سایر ارکان بازار وارد کرد و تقریبا هیچ روزی نبود که حجم بالای اخبار، تحلیل‌های مختلف و نیز راهکارهای متفاوت در فضای رسانه‌ها مطرح نشود.

رییس هیات مدیره شرکت بورس با بیان اینکه چنین شرایطی برای اولین بار در بازار سرمایه پیش آمد که منافع میلیون‌ها سرمایه‌گذار از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در مدت زمان بسیار کوتاهی درگیر بورس شد، گفت: طبیعی بود که بورس در این مقطع زمانی با نگاه‌های مثبت و منفی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد و همچنین طبیعی است که فشارها به بالاترین حد ممکن برسد.

نمره قبولی فعالان بازار به عملکرد ریاست سابق سازمان

به گفته وی، باتوجه به ارتباط مستقیم بازار سهام با سایر بخش‌های بازارهای مالی، اقتصاد و صنعت به راحتی با تصمیم‌ها و سیاست‌گذاری‌های سایر بخش‌ها مانند مطرح‌شدن موضوع قیمت‌گذاری و اظهار نظرهای غیرکارشناسی و سیاست‌زده دچار تلاطم می‌شد.

تجریشی با تاکید بر اینکه سازمان بورس و مجموعه ارکان در زمان اصلاح شاخص بورس و ریزش بازار سهام فشارهای زیادی را متحمل شدند، گفت: با وجود این فشارها سعی شد که اقدام‌های خوبی از جمله مسأله بازارگردانی سهم‌ها ، رشد صندوق‌ها و سبدگردان‌ها، آزادسازی سهام عدالت بعد از ۱۴ سال، آغاز بحث آموزش گسترده بورس صورت بگیرد که به نظر می‌رسد با وجود اتفاق‌های رخ داده در بازار، عمده فعالان نمره خوبی به عملکرد ریاست سابق سازمان بدهند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رویکرد بازار به رییس جدید سازمان بورس اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدا پذیرش سمت ریاست سازمان بورس در این مقطع که هنوز همه توجه‌ها به بازار سرمایه معطوف است، شاخص نیز از سقف‌های خود فاصله بسیاری دارد و انتظار سهامداران از روند معاملات این بازار بالاست، این موضوع نیازمند عزم جدی، شجاعت، تخصص و تجربه است.

تجریشی با اشاره به سکانداری معاون وزیر اقتصاد در سازمان بورس گفت: رییس جدید سازمان بورس نیز از دانش و تجربه کافی در سطوح اجرایی بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار است. به نظر می‌رسد با توجه به برنامه‌های اعلامی وی که مورد تأیید شورای عالی بورس قرار گرفت و نگاه کلانی که رییس سازمان بورس نسبت به مسائل اقتصادی و بازار های مالی دارد، بسیاری از مشکلات موجود در بازار  مرتفع شود که فعالان بازار هم نسبت به این قضیه اتفاق نظر دارند.
 
انتظار فعالان بازار سرمایه از رییس جدید سازمان بورس

وی با اشاره به انتظارات فعالان حاضر در بازار از رییس جدید سازمان بورس گفت: به طور قطع در مقطع کنونی، انتظارهای زیادی از رییس جدید سازمان وجود دارد و در این زمان کار بسیار سختی است که بتوان در مدت زمانی کوتاه به همه انتظارات پاسخ داد.

تجربشی تاکید کرد: نخستین نیاز سازمان بورس در این مقطع، اعتمادبخشی به سرمایه‌گذاران و ارتقای جایگاه بورس در نظام حکمرانی و سیاست‌گذاری است که این اقدام جزو اولویت‌های اصلی رییس جدید سازمان بورس در برنامه های مطرح شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: لازمه این امر ایجاد اجماع میان بخش‌های مختلف از جمله مجلس، بازار پول و بخش صنعت نسبت به اهمیت و اثرپذیری مستقیم از هرگونه تصمیم و سیاست‌گذاری آنها است تا بتوان ضمن دور کردن بازار از تنش‌ها، زمینه کاهش التهاب‌ها و ایجاد بازگشت اعتماد سرمایه‌‌گذاران به بازار را فراهم کرد و فرصتی که در یک سال اخیر جهت آشنایی مردم با بورس و جذب نقدینگی فراهم شد، به آسانی از دست نرود.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که هنوز این فرصت از دست نرفته است و امید زیادی به خیزش دوباره بورس ،البته در فضایی بدون هیجان وجود دارد.

تجریشی با بیان اینکه رویکرد دیگر سازمان بورس حمایت از سهام‌داران خرد و اطمینان بخشی به آنها در جهت حفظ سرمایه‌هایشان در کنار آموزش گسترده مفاهیم و ابزار‌های مختلف سرمایه گذاری است که این موضوع می‌تواند در فضایی آرام صورت پذیرد، گفت: امروز با وجود ۵۷ میلیون کد سهامدارای مسوولیت بزرگی بر دوش  همه فعالان و تصمیم گیران وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: استفاده از نظرهای تخصصی مراکز علمی و پژوهشی و  تجربیات فعالان بازار در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری ها قبل از اجرای شدن آن‌ها و توجه به درس آموخته‌های سال‌های اخیر بازار سرمایه، شاید بتواند علاوه بر ایجاد اجماع در تصویب و اجرای مقررات و رویه‌ها، موجب دلگرمی فعالان  نسبت به عدم تصمیم‌گیری‌های عجولانه شود.

وی با بیان اینکه حفظ نقدشوندگی بازار یک اصل است که در هیچ شرایطی نباید دچار نقصان شود و جزو نیاز اولیه بازار تلقی می‌شود، گفت: مسأله دیگر توسعه زیرساخت‌های بورس است که می‌تواند در صورت غفلت از آن مشکل زا شود.

تجریشی با اشاره به اینکه نکته دیگر که بهتر است در وضعیت فعلی برای بهبود معاملات بورس در دستور کار قرار گیرد، جلوگیری از رفتار سلیقه‌ای و دخالت در مکانیزم بازار است، گفت: هرگونه دستکاری غیر‌علمی در روند بازار منجر به کاهش نقد شوندگی بازار، عدم کارایی و ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر به خصوص در میان مدت و بلند می‌شود.

وی با تاکید بر رونق و توسعه متوازن ابزار‌ها و نهاد‌های بازار سرمایه افزود: توسعه ابزارها می‌تواند شرایط امروز  بازار را در ابعاد مختلف نیازهای سرمایه‌گذاران و همچنین سرمایه‌پذیران به خصوص در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و روش‌های مختلف تأمین مالی از بازار سرمایه فراهم کند.

تجربشی ادامه داد:  توجه به این دو موضوع در کنار توسعه قوانین می‌تواند جایگاه بورس را در زمینه سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌ها و از نظر تأمین مالی به اولین جایگاه ارتقا دهد که البته به نظر می‌رسد ریاست جدید سازمان هم نظر مثبتی را نسبت به این موارد داشته باشد.

رئیس هیأت مدیره بورس تهران خاطرنشان کرد: در شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز  این آمادگی وجود دارد که برنامه‌ها و استراتژی‌های ریاست جدید سازمان اجرایی شده و این اطمینان وجود دارد که سایر ارکان نیز در همین مسیر قدم خواهند گذاشت تا شاهد رفع موانع موجود و بازگشت اعتماد به بازار باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  فقط باید گفت خاک تو سر بی لیاقتتون

 • محمد
  ۳ ۰

  یه مدت سهام داران حقوقی رو وادار کنن که سهام برای فروش عرضه نکنن واجازه بدن حقیقی ها با خیال آسوده خرید و فروش کنن و پول بین اونا دست به دست بشه حالا اگه حقوقی ها هم خواستن خریداری کنن ولی فروش نداشته باشن به این ترتیب اونایی که میخوان از بازار خارج بشن میفروشن به اونایی که میخوان ادامه بدن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آره مشخص هست که چقدربازاربه تعادل رسیده ازوقتی که ایشون رئیس شده واقعابرای این دولت بایدتاسف خورد

 • رضا
  ۱ ۰

  سرمایه به باد رفته‌دیگه بر نمیگرده
  خروج هر چه زودتر بهتر خودم‌بادید میان مدت وارو شدم به فنا رفتم به قول برره خاک وچوک

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بازار بدتر شده که بهتر نشده

 • قیطاس
  ۱ ۰

  دو مشکل عمده بورس، حقوقیهای نامرد و حقیقیهای کله کدوئی هستند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ای احمقهاشمادربورس دخالت نکنیدسهامدارهاخودشون بلدن کارکنن

 • هومن
  ۱ ۰

  آقای تجریشی عزیز کدام فعالان بازار سرمایه از عملکرد ريئس سابق بورس(قالیباف) راضی هستن!!!؟؟؟
  کجای کارنامه ایشان نمره قبولی داره...
  ایشان در 2 ریزش وحشتناک تاریخ بورس ایران(99-92) سکاندار ریاست سازمان بودن...
  کاملا مشخص هست عملکرد ایشان چیه و چه کاره هستن...

 • امید
  ۰ ۰

  هرچی سهم دارید بفروشید فرار کنید . وگرنه باقیمانده پولتون رو هم می دزدند. از ما گفتن بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بمانید تا مابقی سرمایه تون هم به فنا رود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مملکت ما شده فقط رانت خواری و دلال بازی هر کی میاد جیبش رو پر میکنه میره... کی به فکر مردم بودن.... مطمئنم کوروش کبیر دوباره زنده بشه ببینه ایران دست چه مفت خورهایی افتاده درجا سکته میکنه..... خودشون میگن از بورس تامین بودجه کردن یعنی از جیب ما مردم ساده لوح که بهشون اعتماد کردیم ...دیدیم انصاف و عدالت این دولت رو هم....حسن کلید ساز میگفت کلید حل مشکلات دست اونه ولی نه انگار کلید جیب ما مردم دست اون بوده.....فقط واگذار به امام زمان

 • امیر
  ۱ ۰

  گور باباتون بااین بورستون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  الفرار برقرار اینا برای جیب همه کیسه دوختن