آزادسازی سوم سهام عدالت در ۲۲بهمن ماه؛

وعده روحانی درمورد سهام عدالت محقق می‌شود؟​

به نظر می رسد فعلا قرار نیست پازل آزادسازی سهام عدالت تکمیل شود؛ فرایندی که از اواسط اردیبهشت ماه کلید خورد و تا کنون ۶۰ درصد آن آزادسازی و نه قابل معامله، شده است. طبق وعده رئیس جمهور قرار بود باقی مانده این سهام در ۲۲ بهمن ماه آزاد شود که این موضوع با اما و اگر همراه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت ٩ اردیبهشت ماه صادر شد و مشمولان از ١٠ اردیبهشت تا ١٠ خردادماه این اختیار را داشتند که روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کنند.

بر این اساس و طبق آمار، از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند. این افراد از ٨ خردادماه امکان فروش ۳۰ درصد از سهام خود را با مراجعه به بانک ها یا کارگزاری ها داشتند. بر این اساس رئیس جمهور وعده داد که ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت برای عید غدیر و ۳۰ درصد دیگر هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود که البته ۳۰ درصد وعده داده شده برای عید غدیر تحقق یافت.

وعده روحانی در شرایطی داده شد که بازار سرمایه در روزهای اوج خود قرار داشت؛ به طوریکه ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان، تا ۳۰ میلیون تومان هم رسیده بود؛ اما با برگشتن ورق بازار سرمایه، ارزش سهام عدالت نیز رو به کاهش گذاشت و درحال حاضر  ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان، کمی کم‌تر از ۱۰ میلیون تومان است.

البته این تنها اتفاق ناخوشایند درمورد سهام عدالت نبود و باید گفت گرچه آزادسازی این سهام صورت گرفت اما مشمولان به طور مستقیم امکان معامله نداشتند و باید سفارش فروش خود را در کارگزاری ها و بانک ها ثبت می کردند؛ اتفاقی که از یک طرف باعث افزایش فشار فروش در بازار شد و به روند نزولی بازار دامن زد و از طرف دیگر سفارش بسیاری از مشمولان فروش نرفت و این افراد پول حاصل از فروش خود را دریافت نکردند. حتی کار به جایی رسید که به طور کلی فرایند فروش سهام عدالت برای مدتی متوقف ماند.

با همه این اوصاف، قرار بود طبق وعده رئیس جمهور بخش سوم سهام عدالت در ۲۲ بهمن ماه آزاد شود تا پرونده آزادسازی سهام عدالت در سال جاری بسته شود، اما آنطور که فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرده است "تاریخ مذکور با توجه به شرایط آن زمان بازار اعلام شده و در نهایت متناسب با شرایط بازار تصمیم گرفته می شود."

وی همچنین تاکید کرد که فعلا برنامه ای برای این کار نداریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ۸ بهمن ۹۹
  "دولت، از بازار بورس حمایت می‌کند، اما این بازار را تضمین نمی‌کند"

  دژپسند ،وزیر اقتصاد : ما پشت بازار سرمایه را خالی نکردیم؛ من اعلام کردم دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند، اما این بازار را #تضمین نمی‌کند

 • ناشناس
  ۴ ۰

  شما هنوز سی درصد دوم پول فروش سهام ندادید..سی درصد بعدی می خواهید ازاد کنید ..غجالت بکشید .اول حق ما را از فروش بدین با قیمت مفد فروختیم بعد مرحله سوم ازاد کنید5ماه ثبت فروش زدم هیچ درامد ندارم تمام دارای من همین سهام عدالت ...چرا کسی درک نمی کنه ما از بی پولی سخت عذاب میکشیم تازه دولت از تیر ماه مستمری بهزیستی من قطع کرده ....چه برسه اینها پول سهام عدالت ما رو بدن .

 • ناشناس
  ۶ ۰

  مردباید روی حرفش بایستد حتی اگر به ضررش باشد برای مردم ثابت شده که روحانی حرفش حرف نیست ...... است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سرکاری

 • ناشناس
  ۴ ۰

  اقای روحانی ۸سال دروغ گفتند کدام کار را عملی کردند که این دومیش باشه همیشه وعده داد مثل یه بچه با وعده این میخرم و اونا میخرم برات وعده به این ملت مثل همون بچه میمونه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام بیاید سهام منو بخرید تا واسه بچشم گوشی بخرم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  با پول هایی که تو کافی نت ها ارمون می گیرن برای آزاد سازی سهام عدالت همون پول ها رو بدای سود سهاممون واریز می کنن بخدا دیگه از این بچاپ بچاپ ها خسته شدیم به ولاه دیگه این دولت پوستمون را کنده خجالت هم نمی کشن

 • ناشناس
  ۳ ۰

  کی شما ب فکر مردم بودید ک الان میگی برنامه ای نداریم خدا لعنت کن ادمی رو ک فکر و ذهنش ادیت ملته

 • افشین
  ۰ ۰

  سلام ترو خدا تکلیف ما رو هم ک سهام عدالت نداریم روشن کنید بخدا خیلی گرفتاریم واقعا احتیاج داریم ممنون اگه بررسی کنید