در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس؛

یک بام و دو هوای دخالت دولت در بورس/ کمر همت برای ترساندن بازار سهام بسته‌ شده است!

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سودآوری شرکت‌های بورسی در ۹ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ برابر شده است، گفت: در راستای توسعه بازار، یک شرکت ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره‌نویسی در طی دو مرحله در بازار سهام است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، فرهاد دژپسند در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان گفت: این جلسه یکی از سخت‌ترین جلسات بنده است. چون دو تغییر مسئولیت مواجه هستیم. اینکه آقای قالیباف از یک سنگر مهم به یک سنگر دیگر خواهند رفت، اما در طبقه پنجم وزارت اقتصاد حضور خواهند داشت.

وی افزود: به هر حال بازار سرمایه مدیر گران سنگی را از دست خواهد داد. معتقدم اگر اقدامات غیر حرفه‌ای برخی دوستان نبود، حتما میتوانستیم آقای قالیباف را به ادامه خدمت قانع کنیم. اما ایشان برای بار دوم به بنده اعتماد نکرده و استعفای خود را در اختیار رسانه‌ها و شورای‌ عالی بورس قرار دادند. بنده به ایشان حق میدهم. چرا که اظهار نظرهای غیر حرفه‌ای مانع از ایجاد تعادل در بازار سرمایه می‌شد.

وزیر اقتصاد گفت: عملکرد آقای دهقان در دو سال گذشته در تمام حوزه‌ها از جمله مقررات‌نویسی برای بازار سرمایه مناسب بوده است.

دژپسند با بیان اینکه اصحاب رسانه باید در زمینه بازار سرمایه به ما کمک کنند، گفت: آمار و اطلاعات عملکرد بازار سرمایه در ده ماه ابتدای سال، نشان دهنده عملکرد متنوع و توسعه بخش در این حوزه است. به عنوان مثال اینکه برای اولین بار در کشور احراز هویت الکترونیکی کلید خورد، قابل توجه است. همچنین نقدشوندگی بازار افزایش یافته و پذیرش شرکت‌ها تسریع شده است. از سوی دیگر بازارگردانی سهام در عرض دو ماه جهش قابل توجهی داشت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرایط اقتصاد ایران با سایر کشورها متفاوت است، گفت: اگر دولت بخواهد در این بازار حمایت مستقیم داشته باشد، با قانون مغایر است. اما تلاش‌های جدی در این زمینه انجام شده است. از طرف دیگر تلاش کردیم تا سهم بازار سرمایه در تامین مالی از ۲۶۴هزار میلیارد به ۵۰۰هزار میلیارد تومان برسد که این هدف گذاری نیز محقق شد.

وی گفت: اخیرا نامه‌ای در خصوص عملکرد منفی حقوقی‌ها در عرضه سهام منتشر شد، اما توجه داشته باشیم که اتفاقا این موضوع نکته مثبت عملکرد شرکت‌های حقوقی است. یکی از راهکارهای جلوگیری از ایجاد حباب ،عرضه متناسب است. از طرف دیگر در زمان ریزش، حقوقی‌ها باید ایثارگری کرده و مانع از ریزش با شیب تند شوند.

دژپسند با بیان اینکه سودآوری شرکت‌های بورسی در ۹ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر شده است، گفت: بر این اساس شاخص پی بر ای سهام افزایش یافته است و بجای تاکید بر این قابلیت‌ها کمر همت بر ترساندن بازار سهام بسته شده است.

وی افزود، همه کشور به این بازار نیاز داریم. تا بازار میخواهد کار خود را انجام دهد، با القابی که استفاده می‌کنند مانع می‌شوند. رفتار آنها مثل این است که بالای شاخه نشسته‌ایم و از بن شاخه مشغول بریدن هستیم. البته با این وجود نکات مثبتی هم در حال تحقق است. به عنوان مثال در راستای توسعه بازار، یک شرکت ۱۵۰هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره‌نویسی در طی دو مرحله در بازار سهام است.

وزیر اقتصاد یادآور شد، در جلسه اخیر شورای عالی بورس برای انتخاب آقای دهقان فقط یک عضو رای منفی داد و حمایت کامل از رییس جدید سازمان بورس انجام شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    دولت بایستی قیمت پایه صد تومان را که مربوط به پنجاه سال قبل است تغییر دهد و آنرا به روز رسانی کند نمیشود که قیمت اسمی شرکتی صد تومان باشد ولی قیمت بازار ش بیست و پنج هزار تومان