با شروع جدال لفظی بین حضار در جلسه انتخاب رئیس سازمان بورس؛

نگرانی‌ها برای بازار سرمایه جدی‌تر شد/انتخاب دهقان قاطعانه بود؟

عضو ناظر شورای عالی بورس اوراق بهادار گفت: در جلسه شورای عالی بورس، عضو ناظر شورا، نماینده دادستانی و نماینده بانک مرکزی، به عنوان اعضای اصلی، همگی مخالف انتخاب فردی بدون تجربه لازم در بازار سرمایه، به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بودند اما گویا، هیچ انتخابی دیگری در میان نبود.

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس اوراق بهادار در این باره به فارس گفت: عضو ناظر شورای عالی بورس، نماینده دادستانی (دارای حق رای) و نماینده بانک مرکزی (دارای حق رای) به عنوان مخالفان انتخاب رئیس سازمان بورس، معتقد بودند که فردی که برای تصدی‌گری نهاد نظارتی بازار سرمایه انتخاب می‌شود، باید حتما تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد. اما مسئله‌ای که امروز در شورای عالی بورس اتفاق افتاد این بود که یک نفر به عنوان کاندید ریاست سازمان بورس معرفی شد و همه اعضا غیر از عضو ناظر مجلس، نماینده بانک مرکزی و نماینده دادستانی به شخص مورد نظر رأی مثبت دادند.

علیزاده ادامه داد: ما به عنوان نمایندگان و وکلای مردم رسالت داریم که به طور جد، به هر اتفاقی که در بازار سرمایه پدیدار می‌شود، رسیدگی کنیم و متاسفانه باید گفت که در شورای عالی بورس هیچ تصمیمی برای بهبود وضعیت بازار سرمایه گرفته نمی‌شود.

عضو ناظر شورای عالی بورس در ادامه بیان داشت: برای مثال امروز در شورای عالی بورس، ۱۰ دستور جلسه برای بررسی وضعیت بازار سرمایه داشتیم که هیچ کدام از آنها قرائت نشد و کل محور جلسه، انتخاب رئیس سازمان بورس بود.

وی ادامه داد: این مسئله، یک ضعف بزرگ در شورای عالی بورس قلمداد می‌شود . من به عنوان عضو ناظر شورای عالی بورس در این باره اعتراض کتبی و شفاهی خود را ارائه خواهم داد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که امروز به دنبال حل آن هستیم، توسعه بازار سرمایه و رفع مشکلات آن است. اما این دغدغه و اولویت در شورای عالی بورس احساس نمی‌شود.

علیزاده گفت: امروز یکی از دستورهای جلسه شورای عالی بورس، تحلیل بازار بود. این در حالی است که امروز ۴۴۱ نماد با صف فروش همراه بودند و می‌بایست در جلسه امروز شورا به آن رسیدگی می‌شد، اما این اتفاق روی نداد.

وی با طرح این پرسش که چرا درباره سرمایه‌های مردم در این شورا بحثی صورت نمی‌گیرد، ادامه داد: من به عنوان عضو ناظر شورای عالی بورس اعلام می‌کنم، مسئله‌ای که در این شورا مورد بحث قرار نمی‌گیرد، دغدغه‌های مردم و وضعیت نامناسب بازار سرمایه است و برای اینکه این موضوع را دنبال کنم، حتما از تمامی ابزارهای نظارتی با قدرت و جدیت و فوریت استفاده خواهم کرد.

علیزاده همچنین گفت: شورای عالی بورس به جای این که در مورد سهام عدالت مردم که در برگیری زیادی دارد، ‌به فکر این هستند که امروز کی رئیس یا چه کسی معاون می‌شود و مسایل اصلی مردم مورد غفلت قرار  می‌گیرد.

واکنش عضو شورای عالی بورس به علیزاده

حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس اما در واکنش به این سخنان در توییتر خود چنین نوشت: از آنجا که مصاحبه جناب علیزاده (عضو ناظر مجلس) مبنی بر عدم حمایت قاطع شورای عالی بورس از رییس جدید سازمان موجب ایجاد نگرانی‌هایی در طیف وسیعی از فعالان بازار شده است، باید عرض کنم فرمایشات ایشان دقیق نبوده و آقای دهقان با اکثریت قاطع آرا (تنها یک رای مخالف) به این سمت برگزیده شدند.

a395a090-b02f-44ef-b7a5-b85fbc7f67ea

آنچه از واکنش فعالان بازار و این سخنان می‌توان نتیجه گرفت این است که انتخاب دهقان بازار سرمایه را با حاشیه‌های فراوانی روبه‌رو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر