با گرامیداشت سالگرد تاسیس شرکت تامین سرمایه امین؛

نخستین تامین سرمایه کشور، ۱۳ ساله شد

شانزدهمین روز دی‌ماه سال ۱۳۸۶ را می‌توان خاستگاه تحولی شگرف در موضوع تامین مالی از بازار سرمایه ایران به شمار آورد. شرکت تامین سرمایه امین پس از سال‌ها تحقیق و مطالعه در باب بانکداری سرمایه‌گذاری به عنوان نخستین تامین سرمایه کشور در تاریخ مزبور پا به عرصه وجود نهاد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ صدور مجوز فعالیت و تشکیل این شرکت در پی تمهیدات در نظر گرفته شده در قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه ۱۳۸۴ به عنوان بنیادی‌ترین قانون بازار سرمایه کشور صورت پذیرفت. تامین سرمایه امین با مشارکت هفت نهاد اقتصادی بزرگ کشور، مشتمل بر سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، گروه مالی ملت، سرمایه‌گذاری بانک ملی و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با سهام متساوی تاسیس گردید.

مفاهیمی نظیر تعهدپذیره‌نویسی، بازارگردانی، ارزش‌گذاری، صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری، صکوک و ابزارهای نوین مالی همه و همه پس از ظهور نهاد تامین سرمایه‌ها به ادبیات بازار سرمایه ورود پیدا کردند.

تامین سرمایه امین در طول سال‌ها فعالیت خود توانسته است افتخارات زیادی را بر تارک بازار سرمایه ایران به ثبت رساند. دریافت نشان شوالیه مدیریت اروپا از سوی مرکز تحقیقات  و نوآوری مدیریت اروپا (INNOVA)، رتبه نخست واسطه‌گری مالی در ایران برای چند سال متوالی از  IMI-۱۰۰، بزرگ‌ترین عرضه سهام در تاریخ بازار سرمایه با عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، انتشار نخستین اوراق اجاره مبتنی بر سهام، عرضه اولیه سهام شرکت تامین سرمایه امین با مشارکت بیش از پنج میلیون نفر در فرآیند پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی نخستین و تنها صندوق پروژه فعال کشور، تنها گوشه‌ایی از افتخارات بزرگ این شرکت است. 

با تغییراتی که در سال‌های اخیر در ترکیب سهامداری شرکت رخ داد، عمده سهام شرکت به گروه صندوق‌های بازنشستگی تحت مدیریت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی منتقل گردید و شرکت تامین سرمایه امین در عمل به بازوی تامین مالی این گروه مبدل گردید. بدین جهت از آنجا که ذی‌نفعان نهایی شرکت را می‌توان یک جامعه ۴۰ میلیون نفری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران ارجمند تلقی نمود، خدمت در این شرکت را خدمتی مقدس می‌دانیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر