چرا رزم‌حسینی علیه وزارتخانه خود سخن گفت؟

سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن فولاد درباره اظهارات بی‌سابقه وزیر صمت علیه قیمت‌گذاری دستوری اعلام کرد هم‌اکنون قیمت پایه محصولات در بورس کالا را خود وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌کند و قیمت محصولات فولادی نیز در همین راستا از طریق شیوه‌نامه این وزارتخانه انجام می گیرد.

چرا رزم‌حسینی علیه وزارتخانه خود سخن گفت؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، امروز علیرضا رزم حسینی وزیر صمت نسبت به قیمت پایه فولاد در بورس انتقاد کرد و گفت: برخی افزایش قیمت ها به دلیل قیمت پایه ای است که در بورس کالا گذاشته شده است؛ در واکنش به این اظهارنظر رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد می گوید که هم اکنون قیمت پایه براساس شیوه نامه فولاد تعیین می شود و انتقاد وزیر از این موضوع جای تامل دارد!

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به نحوه قیمت گذاری فولاد در بورس کالا گفت: اکنون قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا براساس شیوه نامه فولاد تعیین می شود؛ از سوی دیگر هرجا بحث دخالت در بازار باشد در پشت صحنه این وزارت صمت است که از ابطال معاملات گرفته تا تعیین کف و سقف قیمت فعال است. 
وی با تاکید بر اینکه قیمت پایه محصولات فولادی عملا با نظر وزارت صمت تعیین می شود، گفت: انتقاد وزیر جای تعجب دارد و از سوی دیگر با توجه به رشد قیمت های جهانی اگر قرار بر کاهش قیمت پایه محصولات فولادی باشد، قطعا فاصله نرخ رسمی و آزاد فولاد در کشور بیشتر می شود و این اتفاق به معنای رانت عظیم برای یک عده خاص است. 
وی اظهار داشت: اخیرا وزیر صمت اعلام کرده است باید کیمته ای متشکل از وزات صمت ، بورس کالا، انجمن فولاد و نوردکاران تشکیل شود تا موارد این حوزه در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد.
شهرستانی در پایان اعلام کرد: بهترین روش برای کمک به تولید کشور، عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالاست تا همه چیز اعم از قیمت ها و تولیدکنندگان واقعی مشخص شود. پایان دادن به فساد و رانت راهی جز شفافیت ندارد و اگر با تاکید وزارت صمت، خریداران مواد اولیه هم به طور کامل در بورس کالا حضور یابند، قطعا به صنعت و تولید کشور کمک می شود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    احتمالا در این میان سهم شخصی به دستش نرسیده است چون دراین روزگار کسی به فکر اعدالت نیست هر. روز کمرنگتر میشود