رفع دغدغه بورسی‌ها در خصوص طرح دریافت مالیات از عایدی سرمایه/ دریافت مالیات از عایدی سرمایه، هنوز اعلام وصول نشده است

اعلام طرح مجلس شورای اسلامی برای دریافت مالیات از عایدی سرمایه واکنش‌های متعددی را به‌همراه داشت. اما درنهایت، مجلسی‌ها اعلام کردند این طرح هنوز اعلام وصول هم نشده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ پس از آنکه احسان خاندوزی در پیامی از جمع‌آوری امضا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای کنترل سوداگری ملک، خودرو و... خبر داد، واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان بازار سرمایه مطرح شد.

اعلام این خبر پس از رد شدن اخذ مالیات از سهام و سپرده‌های بانکی؛ اعلام شد. اما طرح مجدد آن از سوی نمایندگان مجلس، موجب بروز نگرانی‌هایی برای سهام‌داران شد.

در همین ارتباط، برخی منابع به ‌نقل از مسئولان، سعی در تکذیب دریافت مالیات از سهام و سپرده‌های بانکی را داشتند. عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز بر لزوم ایجاد فضای اطمینان‌بخش در بازار سرمایه و حفظ ارزش سرمایه‌های مردم تأکید کرد و گفت: اخذ مالیات دوباره از سهام آثار زیان‌بار اقتصادی در پی دارد و خلاف سیاست‌های کلی نظام است.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس یازدهم نیز، با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری به بیان توضیحاتی در این خصوص پرداخت و اعلام کرد:‌ دریافت مالیات بر عایدی سهام، از نظر ما منتفی است، نه‌تنها این کار را نخواهیم کرد، بلکه تقویت بازار سرمایه را اولویت خود قرار خواهیم داد.

وی افزود: مالیات بر عایدی برای جلوگیری از فعالیت سوداگری است. باید بازار سرمایه را تقویت کنیم. اگر مالیات بر عایدی را از سهام و سپرده بگیریم، یعنی بازارهای موازی را تحریک می‌کنیم، بنابراین این موضوع، از نگاه ما هم منتفی است.

گفتنی است، دریافت مالیات بر عایدی سرمایه از سهام و سپرده‌های بانکی در لایحه دولت نیز مطرح نیست.

احسان خاندوزی نیز بعد از تشدید واکنش‌ها به پیام توییتری قبلی‌اش درباره جمع‌آوری امضا برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، در پیامی دیگر نوشت: آنها که نانشان در پایین آوردن قیمت سهام، خرید و بعد فروش آتی به‌قیمت بالاست، خوب می‌دانند چگونه یک خبر مجلس را بهانه قرار دهند (آن‌هم طرحی که از امضا تا اجرا مدت‌ها راه دارد).

مالیات آتی (با نرخ کمتر در سهام) باید با کاهش مالیات و کارمزد فعلی بورس همراه شود. شوک به‌ضرر اقتصاد ماست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر