کد خبر 473530

افزایش قیمت مسکن در اروپا

قیمت مسکن در کشورهای اروپایی حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن در سطح اتحادیه اروپا ۲۵ درصد و در سطح منطقه یورو ۲۳.۸ درصد طی یک دهه اخیر افزایش داشته است. این میزان برای اجاره بها ۱۴.۲ درصد اندازه گیری شده است.  

بررسی وضعیت مسکن کشورهای اروپایی نشان می دهد که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در میان مدت شاهد بیشترین افزایش قیمت و کشورهای جنوبی اروپا شاهد بیشترین کاهش در قیمت مسکن بوده اند. در ۱۰ سال گذشته متوسط اجاره بهای مسکن در ۱۶ کشور عضو اتحادیه اروپا و قیمت مسکن در ۲۳ کشور عضو اتحادیه افزایش داشته است.

استونی با افزایش ۱۰۰.۵ درصدی و لوکزامبورگ با افزایش ۸۵.۸ درصدی، لتونی با افزایش ۷۷.۳ درصدی، اتریش با افزایش ۷۵.۹ درصدی و مجارستان با افزایش ۶۹.۶ درصدی، کشورهایی بوده اند که بیشترین افزایش قیمت مسکن طی یک دهه اخیر را تجربه کرده اند.

از سوی دیگر قیمت خانه در یونان طی یک دهه گذشته ۳۱ درصد افت کرده است. قیمت مسکن طی این بازه زمانی در ایتالیا ۱۳.۲ درصد، اسپانیا ۵.۶ درصد و در قبرس  سه درصد کاهش داشته است.

اگر چه شیب افزایش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۴ تشدید شده است اما بررسی‌ها نشان می دهد که به صورت کلی، بازار مسکن در اروپا با ثبات نسبی مواجه بوده  است.

هم چنین در بازار اجاره مسکن، استونی با افزایش ۱۳۵.۸ درصدی، لیتوانی با افزایش ۱۰۵.۴ درصدی و ایرلند با افزایش ۶۲.۳ درصدیکشورهایی بوده اند که بیشترین افزایش اجاره بهای مسکن طی یک دهه اخیر را تجربه کرده اند.

از سوی دیگر قیمت اجاره بها در یونان طی یک دهه گذشته ۲۵.۲ درصد افت کرده است. قبرس نیز کاهش ۴.۸ درصدی اجاره بها در مقایسه با ۱۰ سال قبل را تجربه کرده است.  

اتحادیه  اروپا شامل ۲۷ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر