چرا سود سهام عدالت برای من کم واریز شده؟

از روز گذشته که واریز سود سهام عدالت آغاز شد، سهامداران بسیاری اعلام کردند که مبلغ کمتری سود دریافت کرده‌اند.

چرا سود سهام عدالت برای من کم واریز شده؟

به گزارش اقتصادآنلاین، بنا بر اعلام قبلی، حداقل سود سهام عدالت  ۶۱۳ تومان برای سهامدارانی که ارزش سهام عدالت آنها ۴۵۲ هزار تومان است و حداکثر مبلغ واریزی سود سهام عدالت یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان و برای دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومان است. ارزس سهام بیشتر مالکان سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومان است که  سود ۷۲۱ هزار تومانی دریافت می کنند.

سود طبقات مختلف سهام عدالت در مرحله دوم سال ۱۴۰۱ بدین صورت است:

*دارندگان سهام عدالت ۴۵۲ هزارتومانی = دریافت ۶۱۳ هزار تومان سود

*دارندگان سهام عدالت ۴۹۲ هزارتومانی = دریافت ۶۶۷ هزار تومان سود

*دارندگان سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی = دریافت ۷۲۱ هزار تومان سود

*دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی = دریافت یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود

در مجموع سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود دارایی ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان دارایی دارند به ترتیب ۶۱۳، ۶۶۷ و ۷۲۱ هزار تومان و افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار دارند، مبلغ یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود دریافت می‌کنند.

سود به حساب هر ۲ گروه مستقیم و غیرمستقیم مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود، با این حال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از سهامداران عدالت همچنان با مشکل شبای بانکی معتبر روبرو هستند که این افراد می‌توانند با ثبت نام و احراز هویت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (sejam.ir) و یا درج شماره شبای معتبر خود در سایت sahamedalat.ir در فرایند دریافت سود سهام قرار بگیرند.

چرا میزان سهام عدالت مشمولان با هم متفاوت است؟

یک سوال بسیار مهم و پرتکرار مالکان سهام عدالت این است که چرا با وجود این که ارزش اولیه برگه سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است، در حال حاضر در پرتفوی سهام خود ارزش این سهام کمتر از یک میلیون تومان است؟

سهام عدالت در سال ۸۵ با هدف افزایش بهره‌وری شرکت‌های دولتی و گسترش مالکیت عمومی اجرا شد. در این طرح، ۶ دهک پایین درآمدی کشور مورد هدف قرار گرفت و برای هر نفر مبلغ ۱ میلیون تومان سهام عدالت در نظر گرفته شد و بنا شد که در مدت ده سال اقساط این یک میلیون تومان از محل سود شرکت‌ها جبران شود.

سال ۹۵، با گذشت ده سال از اجرای سهام عدالت، تنها نصف یک میلیون تومان سهم برداشته شده از دولت آن از محل سود شرکت‌ها تسویه شد. البته برای نزدیک ۶ میلیون مدد جویانی که تخفیف ۵۰ درصدی داشتند سهامشان کاملاً تسویه شد به این صورت که ۵۰۰ تومان از محل سود شرکت‌ها تسویه شد و ۵۰۰ تومان دیگر نیز تخفیف در نظر گرفته شده برای این افراد بود.

عدم سوددهی شرکت‌های سهام عدالت، دلیل کاهش ۴۷۰ هزار تومانی سهام عدالت!

سازمان خصوصی سازی نیز با پاسخ به ۲۷ سوال پرتکرار درباره سهام عدالت، با طرح این پرسش که " در برگه‌های سهام برخی مبلغ یک میلیون تومان درج شده در حالی که در سامانه مثلاً مبلغ ۵۳۲ هزار تومان سهام اختصاص داده شده. چرا؟ " پاسخ داد: در ابتدای آغاز طرح توزیع سهام عدالت مقرر گردیده بود به هر یک از مشمولین تا سقف یک میلیون تومان و به هر خانوار ۵ نفره یا بیشتر تا سقف ۵ میلیون تومان سهام عدالت تخصیص داده شود و ثمن آن از سود شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت در طول ده سال مستهلک گردد اما میزان سود عایدی در طول ده سال جوابگوی میزان بدهی مشمولین نبوده است.

این سازمان همچنین نوشت: ارزش سهام تخصیص یافته به هر یک از سهامداران متناسب با میزان اقساط وصول شده از بابت ثمن سهام واگذار شده از محل سودده سال شرکت‌های سرمایه پذیر در مقاطع گذشته تعیین گردیده و در صورتحساب مشمولین در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج و قابل مشاهده است که عمدتاً ارزشی معادل ۵ میلیون و ۳۲۰ هزار ریال داشته‌اند.

سازمان خصوصی سازی با اشاره به علت بیشتر یا کمتر بودن رقم سهام عدالت برای برخی از مشمولین، نوشت: برخی از افرادی که از طریق انتقال و تسهیم ارث، سهام عدالت به آنها رسیده است ارزش سهام آنها بیشتر هم می‌باشد و یا افرادی که قبل از سال ۱۳۹۵ سود سهام عدالت دریافت نموده‌اند به میزان سود دریافتی از ارزش سهام تخصیصی آنها کاسته شده است و یا تعدادی از مشمولینی که به تأیید نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از ۵۰ درصد تخفیف در بهای واگذاری بهرمند گردیده‌اند ارزش سهام آنها حداکثر معادل ۱۰ میلیون ریال بوده است.

تفاوت سهم‌های ۵۳۰ هزار تومانی با ۴۹۰ هزار تومانی در چیست؟

این اختلاف ارقام در حالی است که برای اکثر مشمولین عادی، در مقدار سهام عدالت رقم ۵۳۰ و یا ۴۹۰ هزار تومانی نقش بسته است. علت این اختلاف ۴۰ هزار تومانی، سود شرکت‌های سهام عدالت در یکی از مقاطع است. این سود برای برخی واریز شد اما برای برخی خوش شانس‌تر به جای واریز به حساب، به مقدار سهام عدالت آنها افزوده شد.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰

  سال 95 همه جا اعلام کردن بیاید 500 بریزید برای تکمیل وجه سهام عدالت
  بعضیا که اون موقع گدا بازی در آوردن برای واریز 500 تومن الان دارن جلز و ولز میکنن چرا سودمون کمه
  ماهایی که اون پول رو داریم سهام عدالتمون یک میلیونه و سود کامل میگیریم
  ما که 500 تومن سال 95 چند برابرش رو تا الان سود گرفتیم

 • رضا هاشمزاده
  ۲

  اصلا سهام عدالت ندارم عطای شیعه را به لقایش بخشیدم.از سال 1402 از نام سنی خود در نظرات استفاده خواهم کرد

 • محبوبه
  ۰

  چون دزد زیاده

 • الفت
  ۲

  کسی که بخاطرپانصدتومان حاضره ازموهبت علی واولادعلی بی بهره شودهمان بهترکه شیعه نباشه

 • eli
  ۰

  سلام
  برای چی برامن سهام عدالت واریزنشده
  من یک زن خودم سرپرست خودمم این چه انصافیه اخه

 • سیروس
  ۰

  سلام بخدا باید اسمش نزارید عدالت این کجاش عدالته بیشتر مردم سهام ندارن سایت باز نکردن این چندسال تا ثبت نام کنن من تو خانواده ۵ نفریم هیچ کداممان سهام نداریم

 • ناشناس
  ۰

  باسلام چراسودسهام عدالت برای من کم واریزشده عدالت کجاست

 • ناشناس
  ۰

  برای همه 670 واریز شد برای من 370چه جوری باید پیگیر شیم

 • زرین
  ۰

  چرابرایماپس‌۵۰۰بیشترواریزنشده

 • ناشناس
  ۰

  سبد سهام من 452تومنی بوده سودش،براما،دویست تومان چرا