عربستانی ها با پول به ایران می آیند

وزیر دارایی عربستان با اشاره به توافق تهران و ریاض گفت که سرمایه گذاری کشورش در ایران با سرعت بالا انجام خواهد شد.

 عربستانی ها با پول به ایران می آیند

به گزارش المیادین، محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان در اظهاراتی گفت که سرمایه گذاری عربستان در ایران بعد از توافق اخیر با سرعت گسترده انجام خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی تاکید کرد که فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در ایران ایجاد شده است و تا زمانی که به بندهای توافق احترام گذاشته شود، هیچ مانعی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

در پی سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم  رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور کشورمان، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند، ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

وزرای امور خارجه دو کشور نیز جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌نمایند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸خورشیدی برابر با  ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

توافق ایران و عربستان با واکنش و استقبال گسترده کشورهای زیادی در سراسر جهان، به‌ویژه در میان اعراب روبرو شد و برخی آن را یک دستاورد دیپلماتیک و تا یخی توصیف کردند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰

  سرمایه گذاری بدون ایجاد شرایط مناسب بانکی امکانپذیر نیست باید FATF پذیرفته شود

 • هاشم
  ۰

  به چه روزی افتادیم با این همه ثروت چشم مان به دست این و اونه البته سرمایه گذار وسرمایه گذاری چیز بدی نیست ولی...؟

 • نادر
  ۰

  باتوافق ایران وعربستان لا شرقی ولاغربی برای منطقه مسعجل تر شد.

 • ناشناس
  ۰

  خبر خوش برای عربستانی ها نه ایرانی ها . لذت می برند با پولشون

 • ناشناس
  ۰

  الانه که یه عده احمق روانی از خود راضی راه بیافتند و سفارت عربستان را تسخیر کنند .... نباید کسی بگه می خواد توی ایران سرمایه گذاری بکنه ... عده ای با این کار نونشون آجر می شه و عده ای احمق همیشه در صحنه را تحریک می کنند و گند بالا میارن .... همیشه باید بگن که می خواهیم بدبختی و فلاکت و کمبود و .... بهتون بدیم که این افراد خوشحال بشن .... یکی بود که از فتح سفارت عربستان چنان ذوق مرگ شده بود که گویا بزرگترین دژ را تسخیر کرده .... نمی دانست که احمق حمله به یک سفارت یعنی حمله به اقتدار نظام و کشو ر

 • امیر‌
  ۰

  حواستون باشه زنان ایرانو صیغه نکنند

 • ناشناس
  ۰

  انشاالله که اتحاد و ارتباط صمیمی کشورهای اسلامی موجب رشد اقتصادی و ارامش برای ملتهای مسلمان باشد