کد خبر 579976

تورم چین چقدر است؟

نرخ تورم چین به ۱.۵ درصد افزایش یافت.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به اکتبر به مثبت ۱.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۸ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش فرهنگ و آموزش قرار گرفته که تورم آن به ۲.۹ درصد افزایش پیدا کرده است. این بیشترین تورم ثبت شده چهار ماه اخیر در چین بوده است.  

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا،  لباس و پوشاک با تورم ۰.۵ درصدی و مراقبت های درمانی با تورم ۰.۶ درصدی از بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش پوشکاک ۰.۸ درصد و آب و برق ۱.۷ درصد اندازه گیری شده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۰.۸ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۴.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در این ماه به ۰.۷ درصد رسیده است که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.

با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب و کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رییس بانک مرکزی چین - با برشمردن برخی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته است که تلاش ها برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت، هر چند که به لطف زیرساخت های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.  

ارسال نظر