کد خبر 574201
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش بینی قیمت دلار برای ۳آبان / سیل اخبار منفی در بازار ارز

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان شد.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛  درحالیکه دلار در مهر ماه عمدتا در محدوده ۲۷۱۰۰ تا ۲۷۳۰۰تومان نوسان داشت و با قیمت ۲۷۳۰۰تومان معاملات نقدی روز پنجشنبه را به اتمام رساند، روز جمعه در معاملات پشت‌‌خطی تحت تاثیر انتشار اخبار منفی درمورد برجام در مسیر صعودی قرار گرفت.

روز جمعه انتشار مقاله‌ای با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و دست به دست شدن این خبر بین معامله‌گران ارز، دلار را به مسیر صعودی سوق داد و باعث شد مرز مقاومتی ۲۷۵۰۰تومان از دست برود؛ در کنار این خبر که جو منفی به بازار تزریق کرده بود، روز شنبه با ادعای گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها رشد قیمت دلار سرعت گرفت.

بر همین اساس با افزایش حجم خرید‌ها در پی بالارفتن انتظارات تورمی و بازگشت ناامیدی به توافق هسته‌ای در بین معامله‌گران، دلار در معاملات روز شنبه تا ۲۷۶۵۰تومان پیش رفت؛ علاوه بر این موارد، تنش‌های پیش آمده در منطقه و ابراز نگرانی وزیر خارجه انگلیس درمورد برنامه هسته‌ای ایران هم به منفی شدن جو بازار ارز دامن زده است.

حالا شواهد نشان می‌دهد که بازار ارز آبان ماه را نیز همچون مهر هیجانی آغاز کرده و با این روند برخی معامله‌گران انتظار دارند که برخی خریداران مجددا به بازار برگشته و منجر به افزایش قیمت دلار شوند؛ اما عده‌ای هم با استناد به صحبت‌های گروسی، به فروکش کردن این جو منفی و کاهش دوباره قیمت دلار امیدوارند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سفر به تهران برای دیدار با مقام‌های ایرانی در آینده نزدیک خبر داده و تاکید کرده که چند هفته آینده در تعیین این‌که آیا مذاکرات وین برای احیای برجام از سرگرفته می‌شود، سرنوشت‌ساز است.

حال باید دید روند صعودی دلار تا کجا ادامه خواهد داشت و آیا خبرهای مثبتی از سوی برجام مانع پیشروی بیشتر دلار خواهد شد یا نه. در این بین سطح ۲۷۷۰۰تومان از اهمیت بالایی برای تحلیلگران فنی برخوردار است چراکه با از دست رفتن این مرز احتمال افزایش قیمت دلار تا کانال ۲۸هزار تومان وجود دارد.

اما در مقابل اگر حجم خرید‌ها به حدی نباشد که دلار از این سطح مقاومتی عبور کند، با فروکش کردن انتظارات تورمی دلار به محدوده قیمت یک هفته قبل بازخواهد گشت.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  با توجه به افزایش تورم و پایین نگهداشتن دستوری نرخ ارز توسط دولت و بانک مرکزی صادر کنندگان تمایلی به برگشت ارز به کشور ندارند

 • حسین
  ۴ ۱

  این وضعیت تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.

 • علی
  ۴ ۱

  بسیار ساده لوحانه هست که کسی فکر کنه تحریم ها برداشته بشن، دولت آمریکا بگه بفرمایید اینم لغو تحریم!

 • مجید
  ۵ ۱

  در بهترین حالت، اگر تحریم بشه صفر و روابط ما با دنیا گل و بلبل هم بشه، نهایتاً بعد از چند سال به شرط ثبات در دنیا و بدون اتفاق بد پیش بینی نشده میشیم مثل ترکیه که چند سال پیش هر لیر بود یه دلار، الان هر ۱۰ لیر شده یه دلار. پس متاسفانه دلار راهی و‌چاره ای جز حرکت رو به بالا نداره اما اینکه با چه سرعتی بره بالا، به عملکرد مجموعه حاکمیت بستگی داره.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  ماشاالله به این اقتصادکه باحرف بالاوپایین میشه

 • حذف دلار
  ۰ ۰

  دولت محترم رئیسی
  لطفا لطفا لطفا
  دلار را از چرخه اقتصاد خارج کنید و براساس پول کشورهای مختلف معامله کنید.
  عراق با دینار
  ترکیه با لیر
  و....