کد خبر 572949
اقتصاد‌آنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش بینی قیمت دلار برای فردا ۲۸مهر / بازار ارز در انتظار اتفاقات هفته اول آبان

نوسان بازار ارز در هفته پایانی مهر ماه نسبت به هفته‌های گذشته کمتر شد دلار عمدتا در محدوده ۲۷۳۰۰تومان درجا زد که فعالان بازار اظهار دارند، این وضعیت متاثر از انتظار معامله‌گران به رسیدن یک سیگنال از سمت برجام است و از آنجا که شنیده‌ها حاکی از برگزاری مذاکرات در اواخر ماه اکتبر بوده، به نظر نمی‌رسد تا آن زمان خریداران و فروشندگان وارد معامله شوند.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ دلار در مهر ماه روزهای پر‌نوسانی را پشت سر گذاشت و اگرچه در هفته اول روند صعودی پیش گرفت، اما طی هفته دوم و سوم به مسیر نزولی بازگشت و در آخرین روز‌های ماه هم عمدتا در محدوده ۲۷۳۰۰تومان قرار داشت.

با انتشار اخبار منفی درمورد برجام طی روزهای ابتدایی ماه، بازار فاز افزایشی گرفت و درحالیکه دلار تا اواخر شهریور در سطح ۲۷۳۰۰تومان قرار داشت، در هفته اول مهر تا مرز ۲۸۵۰۰تومان بالا رفت؛ اما با تغییر رنگ‌وبوی اخبار و فروکش کردن انتظارات منفی نسبت به حصول برجام، بازار ارز به مسیر کاهشی بازگشت و این روند با انتصاب رییس کل بانک مرکزی تشدید شد و دلار تا مرز ۲۶۹۵۰تومان پایین آمد.

با توجه به عملی نشدن وعده از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک و وجود سیگنال‌های منفی اقتصادی از جمله تورم و کسری بودجه بالا، دلار مجددا تا سطح ۲۷۳۰۰تومان افزایش یافت و طی آخرین هفته ماه همین محدوده را حفظ کرد. 

اما درحالی‌که خبرها حاکی از احتمال بالای برگزاری مذاکرات در هفته آخر ماه اکتبر (هفته اول آبان ماه) بود، روز گذشته سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که پنجشنبه در بروکسل با ایران درباره از سرگیری مذاکرات درباره برجام گفت‌وگویی برگزار نخواهند کرد. اگرچه دلار معاملات دیروز را با قیمت ۲۷۱۰۰تومان شروع کرده بود، اما تحت تاثیر این خبر تا ۲۷۳۴۰تومان بالا رفت.

 حالا امروز انتظارات تورمی دوباره بالا رفته و خریداران قدرت بیشتری در بازار پیدا کرده‌اند و همین موضوع منجر به افزایش قیمت دلار تا ۲۷۴۵۰تومان شده است؛ در این شرایط اگر حجم خرید‌ها به حدی بالا باشد که دلار مرز مقاومتی ۲۷۵۰۰تومان را رد کند، بازار در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت، اما با ورود یک سیگنال مثبت درمورد برجام، دلار به محدوده قبلی عقب‌نشینی خواهد کرد.

البته امروز ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که ما همچنان معتقد به مسیر دیپلماسی در قبال ایران هستیم؛ حالا از آنجا که بازار در حالت بلاتکلیفی است و سیگنال منفی قوی هم وجود ندارد، به نظر می‌رسد رشد نرخ ارز ناشی از خرید‌های هیجانی باشد و تا ساعات پایانی معاملات امروز، دلار باز هم به سطح ۲۷۳۰۰تومان بازگردد.

ارسال نظر