کد خبر 569500

عضو کمیسیون آموزش مجلس خبر داد؛

حقوق معلمان نباید کمتر از ۸۰درصد هیات علمی دانشگاه‌ ها باشد / تصویب لایحه رتبه‌ بندی قبل از پایان آبان

احمد حسین فلاحی با اشاره به اینکه مطابق طرح رتبه‌بندی دریافتی معلمان نباید کمتر از ۸۰درصد حقوق هیات‌های علمی دانشگاه‌ها محاسبه شود، گفت: به ازای هر ارتقای در رتبه «معلم پایه به معلم ارشد به ترتیب ۲۵درصد»، «معلم ارشد به معلم خبره، ۲۰درصد»، «معلم خبره به سرآمد، ۱۵ درصد»، «معلم سرآمد به استاد معلم، ۱۰ درصد»و در باقی موارد، ۵درصد به مجموع حقوق دریافتی معلمان افزوده خواهد شد.

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ نماینده مردم همدان در مجلس با اشاره به آخرین تصمیمات مجلس در خصوص روند تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان گفت: بعد از فراز و نشیب‌های فراوان لایحه رتبه‌بندی معلمان برای ورود به صحن، ۳۱شهریورماه در سامانه قوانین مجلس ثبت شد تا برای تصویب راهی صحن شود. این لایحه در سامانه کدگذاری شده و به زودی نمایندگان نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد. شور اول این لایحه با رای قاطع ۹۴ درصدی مصوب شد تا فرآیند رتبه‌بندی معلمان از حیث مهارت‌، توانمندی‌ و دانش در دستور کار قرار بگیرد.

فلاحی ادامه داد: بر اساس محتوای این لایحه، مجموعه معلمان کشور در ۵ رتبه و ذیل عناوینی چون«معلم پایه»، «معلم ارشد»، «معلم خبره»، «معلم سرآمد» و« استاد معلم» رتبه‌بندی می‌شوند. این دسته بندی از حیث مهارتی کمک خواهد کرد تا سطح کلی آموزش و پرورش در کشورمان مطابق یک الگوی مشخص در مسیر ارتقا قرار بگیرد. ضمن اینکه زمینه‌ای فراهم می‌شود تا هر معلمی بر اساس ظرفیت‌های مهارتی و آموزشی که دارد از حقوق و مزایای متناسب با آن بهره‌مند شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: بعد از ارائه لایحه به مجلس، نمایندگان موافق و مخالف در خصوص آن به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت تا لایحه قوام پیدا کند. مهم‌ترین ابهام پیش روی رتبه‌بندی معلمان نیز مربوط به ماده ۷این لایحه است، ماده‌ای که پیرامون اعتبارات و بودجه مورد نظر برای اجرای قانون بحث می‌کند. مسئولان اقتصادی دولت دوازدهم از جمله سازمان‌های برنامه و بودجه و امور استخدامی اقدام مناسبی برای تخصیص منابع مورد نظر این قانون صورت ندادند.

فلاحی افزود: نهایتا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تدابیری را برای حل این مشکلات در نظر گرفت تا از یک طرف منابع لازم و از سوی دیگر مکانیسم پرداخت‌ها مشخص شود. بر اساس این مکانیسم، دریافتی معلمان نباید کمتر از ۸۰ درصد حقوق هیات علمی باشد. بر اساس تصمیم کمیسیون آموزش به ازای هر ارتقای در رتبه «معلم پایه به معلم ارشد به ترتیب ۲۵درصد»، «معلم ارشد به معلم خبره، ۲۰درصد»، «معلم خبره به سرآمد، ۱۵ درصد»، «معلم سرآمد به استاد معلم، ۱۰ درصد»و در باقی موارد، ۵درصد به مجموع حقوق دریافتی معلمان افزوده خواهد شد.

رتبه‌بندی از چه زمانی آغاز می‌شود؟

این نماینده گفت: مجلس همواره نسبت به اجرای قانون رتبه‌بندی اصرار داشته و دارد، اما متاسفانه دولت قبلی منابع لازم برای اجرای رتبه‌بندی معلمان را تخصیص نداد و تنها ۵۲۰۰میلیارد تومان بودجه برای این منظور اختصاص داد. این در حالی است که حتی استارت قانون رتبه‌بندی معلمان چند برابر این بودجه، منابع نیاز دارد. در این میان مجلس به دنبال آن است که از سال آینده منابع مورد نیاز رتبه‌بندی در بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی شود تا معلمان دیگر دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه بعد از تغییر دولت، رویکردهای جدیدی برای حمایت از اقشار مختلف از جمله فرهنگیان برنامه‌ریزی شده، گفت: بر این اساس مجلس از دل هماهنگی با دولت سیزدهم به دنبال آن است تا منابع جدیدی را برای اجرای قانون رتبه‌بندی یافته و آنرا برای پاسخگویی به مطالبات فرهنگیان به کار بگیرد. این تلاش‌ها منجر به نتایج مطلوبی شده و منابع لازم برای آغاز رتبه‌بندی معلمان تدارک دیده شده است. 

فلاحی در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که اجرای این قانون از چه زمانی آغاز خواهد شد و آیا نمایندگان تا پایان فصل پاییز رای به تصویب این قانون خواهند داد؟ گفت: معتقدم تصویب این قانون تا قبل از آذرماه ۱۴۰۰ نیز محتمل است، چرا که اکثریت مجلس نیز موافق عملیاتی شدن این قانون هستند. اما با توجه به منابع مورد نیاز، اجرای آن به زمان بیشتری نیاز دارد و ممکن است به سال آینده موکول شود.البته مقدمات اجرای قانون از ۱۴۰۰ آغاز می‌شود اما احکام رتبه‌بندی احتمالا تا سال آینده به طول می‌کشد.

نماینده مردم همدان در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص سرنوشت استخدام کارنامه سبزها گفت: واقع آن است که آموزش و پرورش کشور بیش از ۲۰۰هزار معلم و ۵۰هزار پرسنل نیاز دارد. این کمبودها به طور مستقیم در روند آموزشی کشور اثر دارد و در مسیر رشد کشور سیب میرساند. بسیاری از کارنامه سبزها با نمرات بالایی از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده‌اند و شایسته پوشیدن ردای معلمی و استخدام در آموزش و پرورش هستند.

فلاحی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایطی که سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ آغاز شده، اما بسیاری از استان‌ها و مناطق کشور با کمبود معلم روبه رو است. حل مشکل کارنامه سبزدها نیز نیازمند منابع است. بلافاصله پس از تامین منابع، مجلس برنامه‌ریزی‌های تقنینی لازم را ترتیب می‌دهد تا آزمونی فراگیر برای جذب ۲۰۰هزار معلم و ۵۰هزار پرسنل برای آموزش و پرورش برگزار شود.

به گزارش اقتصادآنلاین در شرایطی که تامین معیشت معلمان و سایر اقشار جامعه باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، اما افزایش حقوق‌ها بدون پیش‌بینی و تحقق منابع واقعی منجر به تشدید تورم شده و فشار را بر گروه‌های مختلف جامعه تشدید خواهد کرد. در هفته‌های گذشته هم با طرح موضوع رتبه‌بندی معلمان و همسان‌سازی حقوق سایر مشاغل، کارشناسان نسبت به تبعات سوء و خطرناک عدم پیش‌بینی منابع لازم هشدار داده‌اند.

ارسال نظر

 • علي
  ۵ ۳

  حقوق كارگران چي چند درصد يك مدير عامل بايد باشه الان معلم ها بيشتر از كارشناس هاي فني (مهندس ها) ميگيرن با سه روزكار در هفته كلاس خصوصي ها هم به كنار

 • ناشناس
  ۱ ۱

  چرانماینده همدان ناامید کننده حرف می زند؟

 • بهار
  ۲ ۲

  سلام اساتید دانشگاه به هیچ عنوان نباید سربار دولتها باشند بلکه آنها باید کار آفرین باشند ونه تنها حقوق خود را تامین کنند بلکه باید با گرفتن پروژه های مرتبط با رشته ی خود از بخش خصوصی و انجام آن به کمک دانشجویانشان به دانشجویان خود نیز حقوق دهند. متاسفانه اکثر اساتید ایران باری بردوش دولت هستند.

 • مهدی
  ۶ ۳

  درحال حاضر توکشورما افرادنخبه که خودشون گذاشتن آنطرف مرزها یک عده هم بیسواد وبا سواد اسم هیئت علمی با حقوقهای پرو پیمان داریم معلمان عزیز هم بااینکه هرسال ۵ماه تعطیلن طلب حقوق هیئت علمی دارند ما که بخیل نیستیم اگر همه این بیت المال بشود حقوق کارمند و معلم وهئیت علمی و...بقیه مردم فقط باید فشار تورم را احساس کنند

  • فتحلی
   ۲ ۲

   وقتی هیچ از,زحمت معلم نمیدونی .لطفا نظر نده.بیسواد

 • بهادر
  ۸ ۴

  بااحتساب تعطیلات رسمی پنج شنبه وجمعه ها تطیلات عید که عملا از اواخراسفندشروع میشه تعطیلات تابستان که از خردادشروع میشه معلمها معلمها دقیقا ۷ماه سال تعطیلند!!!!!!!!!!!!!!!!الان دوسال هم که وضع روهمه میدونید مابامدرک ارشد ودکترا درماه بین ۴تا۵میلیون توشرکت حقوق میگیریم ازصبح تا۴عصر انوقت معلم با یک چهارم کارما حقوقش ۳برابرمابشه این معنی عدالت درجامعه ماست درضمن وقتی حقوق یک قشر بره بالاتورم چندبرابری برای همه اقشار اتفاق میفته اخه چرامسئولین هیچ چیزرانمی فهمند نادانی شما انتهایی نداره

  • ناشناس
   ۲ ۲

   واقعا درسته یک معلم بدون اینکه هیچ زحمتی بکشه سه برابر یک کارگر کارخانه حقوق بگیره
   ما که یک خانواده پنج نفری هستیم با حقوق 3 میلیون سر میکنیم پدر پیرمان هم هرچه‌قدر دنبال کار دوم میره کسی قبول نمی کنه

 • ناشناس
  ۴ ۲

  کیفیت آموزش در مدارس دولتی صفر است اما حقوق الا ماشاالله از جیب مردم چه راحت هزینه میکنند پس تکلیف مردمی که دستشان به هیچ کجا بند نیست چه میشود چون از معلمها میترسند ویا اکثرا در محیطهای حاکمیتی هستند و دستشان بهرای تاراج خزانه باز است این عین عدالت حضرت علی است سالی چند بار حقوق آنهارا اضافه میکنید پس چرا حقوق کارگران اضافه نمشود در این میان بیکاران پنهان جه باید بکنند

 • یحیی نجمی
  ۱ ۲

  با سلام بر نمایندگان عزیز و وطن دوست و آینده نگر ..... احسن بر نماینده تیز بین همدان اگر می خواهید در فرهنگ و صنعت و کلا" کشور توسعه یافته باشیم باید در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کرد .