کد خبر 562076

سقف مهریه می‌ ریزد؟

برخی از نمایندگان مجلس به دنبال تعیین حداکثر ۱۴ سکه برای مهریه هستند و می‌گویند طرح آن را تا ۲ هفته دیگر در صحن علنی مجلس مطرح خواهند کرد؛ طرحی که فعالان حقوق زنان معتقدند در صورت اصلاح نشدن دیگر قوانین ازدواج، زنان را در تنگنا قرار خواهد داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، در روزهای گذشته یک‌بار دیگر موضوع تعیین سقف برای مهریه از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده و این‌بار آنها به صراحت اعلام کرده‌اند که به‌دنبال تصویب حداکثر 14سکه در ازدواج‌های ایرانی هستند و به‌زودی آن را در صحن علنی مجلس مطرح خواهند کرد؛ طرحی که موافقان آن می‌گویند در جهت کاهش فشار روی مردان هنگام پرداخت مهریه بسیار کاربردی است و مخالفان آن معتقدند که وضع این قانون درصورت اصلاح نشدن دیگر قوانین ازدواج، آسیب‌های سنگینی را به زنان وارد می‌کند.

ایده اولیه از کجا آمد؟

زمستان سال1399 بود که طرح اصلاح قانون مهریه با این استدلال که مردان به‌دلیل افزایش سرسام‌آور و مستمر قیمت سکه توان پرداخت ندارند، وارد دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شد. طراحان این طرح که ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد است. موافقان این طرح، به‌دنبال محدودکردن سقف تعداد سکه طلا در مهریه و همچنین تعیین راهی جز دادگاه‌رفتن برای وصول مهریه و حذف فرایند دادرسی در پرونده‌های اینچنینی هستند. ابوترابی، طراح اصلاح قانون مهریه، می‌گوید: «چنانچه این طرح تصویب شود، حداکثر ۱۴سکه برای مهریه می‌توان پیش‌بینی کرد تا از روند افزایشی آن جلوگیری شود و درصورتی‌که زوجه خواهان دریافت مهر خود باشد با مراجعه به واحد اجرای احکام نسبت به تقاضای خود اقدام کرده و دیگر نیازی به بررسی پرونده در دادگاه نخواهد بود.»

 

موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

رئیس فراکسیون زنان مجلس یکی از مخالفان طرح تعیین سقف 14سکه برای مهریه است. فاطمه قاسم‌پور در این‌باره می‌گوید: «مسئله تعیین میزان سکه مورد نظر نیست. مسائل زنان و خانواده در موازنه حقوق باید توأم با رویکرد اصولی، منطقی و کارشناسی دنبال شود.»

در مقابل، فاطمه مقصودی، دیگر عضو هیأت رئیسه فراکسیون زنان مجلس ازجمله موافقان طرح تعیین سقف برای مهریه است. او از احتمال بررسی این طرح در صحن علنی مجلس تا دوهفته دیگر خبر داده و می‌گوید: «تلاش طراحان اصلاح قانون مهریه این است که برای تعداد سکه سقفی درنظر گرفته و به‌طور قانونمندانه به این موضوع نظمی داده شود. هنوز مشخص نیست سقفی که برای تعداد سکه مهریه قرار است تعیین شود چقدر است اما از 14سکه تا اعداد دیگر مطرح شده. به‌نظر خودم هم با توجه به تورم و مشکلاتی که وجود دارد اگر برای مهریه سقفی درنظر گرفته شود و معین و محدود باشد، شاید پیامدهای ناشی از مهریه‌های سنگین، قدری تعدیل شود.»

یکی از کمیسیون‌هایی که می‌تواند روی نظر نمایندگان جهت تصویب یا رد طرح اصلاح قانون مهریه تأثیرگذار باشد، کمیسیون اجتماعی مجلس است که کمیته تخصصی جایگاه و منزلت زنان در این کمیسیون فعال است و از همان روزهای آغازین بررسی تعیین سقف برای مهریه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، آنها نیز موضوع را بررسی می‌کنند. خلیل بهروزی‌فر، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس درباره اینکه بررسی طرح اصلاح قانون مهریه در چه مرحله‌ای قرار دارد، اعلام کرد: «اصلاح قانون مهریه هنوز در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار نگرفته است، منتهی اواخر سال99 که این طرح به کمیسیون رفت، قرار شد به کمیته جایگاه و منزلت زن برود و در آنجا از کارشناسان مربوطه دعوت شود و کار کارشناسی لازم روی آن انجام گیرد.» بهروزی‌فر افزود: «بررسی و جمع‌بندی نظر عمومی مجلس بر سر اهدافی که طراحان این طرح دنبال می‌کنند خیلی زمان‌بر است و به این زودی‌ها به نتیجه نمی‌رسد. برای تصویب این طرح باید دقت بیشتری با نگاه کارشناسان و اهل فن صورت گیرد و شتابزده عمل نشود. ما نباید در زمینه حقوق زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و در حوزه‌های مختلف در نظام حاکمیتی و غیرحاکمیتی و فرزندپروری دارای نقش بسیار مهم و مؤثری هستند با عجله تصمیم‌گیری کنیم.»

مهریه به نرخ روز عقد به اضافه سود بانکی

همچنین علی بابایی کارنامی، نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این طرح گفت: « شخصا طرفدار این هستم که مجلس درباره تعداد سکه‌ای که زوجین برای تعیین مهریه به توافق می‌رسند دخالتی نکند اما در راستای منطقی کردن موضوع مهریه پیش برود. معتقدم برای اجرای مهریه، هر تعداد سکه که زن و مرد در زمان عقد توافق کردند، مبنا باشد؛ ولی از طرفی هم با توجه به افزایش قیمت افسارگسیخته سکه در طول زمان، وقتی مهریه به اجرا گذاشته می‌شود، به نرخ سکه در همان روز جاری شدن عقد به اضافه سود بانکی آن محاسبه و پرداخت شود.»

بابایی کارنامی افزود: «از یک طرف حقوق زنان به‌عنوان یکی از ارکان تشکیل خانواده مهم است ولی از طرف دیگر باید در تصویب قوانین دقت داشت که مهریه، مشوقی برای انگیزه‌های اقتصادی و طلاق نشود. افزایش نرخ افسارگسیخته قیمت سکه در طول زمان منجر به این نشود که دیوار تعامل زن و مرد در خانواده از منظر فرهنگی و اجتماعی آسیب ببیند.

یعنی بهای مهریه نباید عامل فشار بر مردان یا غیرمتوازن شدن مواضع و نقش زن و مرد در خانواده شود.» آن طور که به‌نظر می‌رسد تعداد موافقان طرح تعیین سقف 14سکه برای مهریه در کمیسیون‌های تخصصی بیشتر از مخالفان است و آنها مصمم هستند که آن را به‌زودی تصویب کنند درحالی‌که هیچ توضیحی درباره اصلاح دیگر قوانین ازدواج همچون حق طلاق، حق خروج از کشور، حق حضانت فرزندان ارائه نمی‌دهند.

حسن نوروزی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این‌باره گفت:« اراده ما در این طرح بر این است که مهریه به‌صورت نقد در همان ابتدای عقد دریافت شود، اما اگر دو طرف قصد داشتند مهریه را سکه و به‌صورت عندالمطالبه پرداخت و دریافت کنند، دیگر زندان در این موضوع به‌صورت کلی حذف می‌شود و موضوع به‌گونه‌ای خواهد شد که حکومت اسلامی و دادگاه‌ها گرفتار این امر نباشند. یعنی دیگر تعیین هزار سکه و درگیر کردن دادگاه‌ها معنایی ندارد.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سارا
  ۸ ۲

  من با اینکه زن هستم ولی مدافع سرسخت این قانون حد اکثر 14 تا سکه هستم چون الان مهریه زیاد باعث شده ازدواج تبدیل به تجارت پر سود برای زنان و افزایش طلاق شود که در صورت اصلاح این قانون صد در صد ازدواج زیاد شده و طلاق کمتر خواهد بود چون خیلی از مردان به خاطر درخواست مهریه زیاد از ازدواج سر باز میزنند.

 • ناشناس
  ۷ ۱

  اگر اصلاح شود بفع جامعه میشود اذدواج هم زیاد میشود چون مردها میترسن ازدیدن این همه زندانی بخاطر مهریه

 • ناشناس
  ۵ ۱

  بیشتر طلاق ها از میزان بسیار بالای اعداد سکه که در جامعه عرف شده وقانون نیز سال هاست که بدون هیچگونه تغییر از آن دفاع میکند بوجود میاید

 • یک فرهنگی
  ۶ ۳

  با تشکر از مجلس محترم به خاطر تصویب این قانون اسلامی به نظر می رسد با تصویب این قانون مهم ومقدس بسیاری از اختلافات در خانواده ها ازبین خواهد رفت حداکثر 14 سکه وشاید هم پایین تر از آن 5 سکه و کمتر اجرتان با خدا

 • امین
  ۲ ۰

  سلام
  اما نظر بنده چیز دیگری است که بستگی به فرهنگ جامعه و تربیت پسر و دختر دارد که اگر کفیت لازم را نداشته باشند محال هست زندگی به سرانجام برسد پس برابری زن و مرد از ابعاد مختلف ضامن بقا و پایداری خانواده خواهد بود که اون هم به افزایش شناخت زوجین مربوط میشود ولاغیر

 • حسن
  ۳ ۴

  زنان حق طلاق هم باید داشته باشند عصر اعراب جاعلی نشود

 • الهه
  ۵ ۲

  سلام من خانم هستم ولی از قانون ۱۴سکه حمایت میکنم واقعا کلاهبرداری وسواستفاده زیاد شده دختران هم سر کوچکترین چیز زندگیشون با مهریه بهم میزنند.۱۴سکه به مسیولیت پذیری و صبر هر دو چکمک میکنه.واقعا هیچ پسری با این شرایط سکه حاضر به ازدواج نیست بلکه ام این قانون باعث رونق دوباره ازدواج شود.و جوانان از بلاتکلیفی تو دادگاها نجات دهد

 • حسین
  ۴ ۱

  توروخدا این قانون رو زودتر اجرایی کنید من نمیدونم چرا زنی که از شوهرش حقوق بیشتر میگیرد با ید مهریه هم بگیرد مگه مهریه برای این نیست که زن بعد از طلاق دستش خالی نمونه پس زنی که حقوق میگیره دستش پره مهریه نمیخواد

 • فاطمه پورمحمد
  ۱ ۰

  سلام
  هر چند براتون سخته شما لطف کنین قیمت سکه رو کاهش بدین نه تعداد سکه رو
  می خواهین فساد از این هم بیشتر شه یه روز با این یه روز با اون
  حاج آقا قرائتی۲۰ سال پیش تو سخنرانی شون می گفتن مهریه پشتوانه یه زن هس با یک سکه به نام خدا وقتی زنی طلاق گرفت یا داده شد چه کند باید عمیق فکر کرد ما به خداوند اعتقاد داریم که عقد شرعی با تعین مهریه بر هم حلال میشویم