کد خبر 560725

چرا کانون سردفتران اصرار به تنظیم سند خودرو در دفترخانه دارد؟

در حالی که رأی دیوان عدالت اداری و بخشنامه دادستان کل کشور اعلام کرده برگ سبز خودرو برای مالکان خودرو کافی است، رییس کانون سردفتران و دفتریاران از مردم خواست تا برای نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی هزینه کنند!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، گزیده اظهارات علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران را در ادامه می‌خوانید:

* استنادی که دادستان کل کشور در نامه خود به رأی دیوان عدالت اداری کرده است، اشکال دارد! رأی دیوان درباره ابطال بخشنامه چند سال قبل معاونت اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص وکالتنامه‌ها بود که در آن توصیه شده بود دفاتر حتی‌المقدور به سمت اسناد قطعی پیش بروند و ترجیحاً در دفاتر وکالتنامه تنظیم نکنند البته این بخشنامه اختیاری بود و بخشنامه ارشادی محسوب می‌شد. هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در رأی خود این بخشنامه را ابطال کرد که مشکلی نیست زیرا نمی‌توان در وکالت محدودیت گذاشت اما دادستان کل کشور در نامه خود به آن بخشنامه استناد کرده و تأکید می‌کند در آن الزام نشده که مردم برای تنظیم سند خودرو به دفاتر مراجعه کنند.

* ماده 29 قانون راهنمایی و رانندگی تکلیف را روشن کرده و می‌گوید که دفاتر اسناد رسمی باید تنظیم سند خودرو را انجام دهند و مراکز تعویض پلاک هم پلاک را تعویض کنند. این ارتباطی به اینکه مالکان جدید خودرو به دفاتر نروند ندارد و آن بخشنامه سازمان ثبت هم قائل به این موضوع نبود. شکایتی هم که در دیوان عدالت اداری شده بود نسبت به وکالتنامه بود که هیئت عمومی آن را ابطال کرد که درست هم بود.

* متأسفانه نه دیوان عدالت اداری و نه دادستانی کل کشور، ماده 29 را مورد توجه قرار نداده‌اند. مگر می‌شود قانونگذار وقت و انرژی و هزینه صرف کند و قانونی را با این فرآیند حقوقی که برای آن باید طی شود مصوب کند بعد به مردم گفته شود حالا شما اختیار دارید که این قانون را انجام دهید یا نه؟ این حرف کاملاً غیرمنطقی است. این از شأن قانونگذار به دور است وقتی قانون موضوعی را برای شما مشخص می‌کند این امر تکلیف است و باید انجام شود و نمی‌توانیم به آن عمل نکنیم.

* ماده 29 می‌گوید: «نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین ‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند». پس نقل و انتقال خودرو را به دفاتر سپرده و حالا در مرکز تعویض پلاک گفته که مباحثی مانند اصالت خودرو، احراز هویت مالک خودرو، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوقه را انجام دهد و نسبت به تعویض پلاک به نام مالک جدید اقدام کنند. از همین «به نام مالک» جدید این برداشت را کردند که مالک جدید یعنی «انتقال جدید» در حالی که اینطور نیست و اگر قرار بود اینطور باشد، اصلاً نامی از دفاتر اسناد رسمی به میان نمی‌آمد. ضمن اینکه در تبصره یک این ماده می‌گوید: «نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.» و اگر قرار نبود که نقل و انتقالی صورت بگیرد، نیازی به این امر نبود. اگر اختیاری است چرا باید دفاتر در مراکز تعویض پلاک مستقر شود؟ این ماده قانونی کاملاً مشخص و شفاف است و متأسفانه جناب آقای منتظری به آن توجهی نکرده‌اند.

* قانون می‌گوید که نقل و انتقال در دفاتر تنظیم شود. این یک سری آثار و تبعات مالی هم دارد؛ بالاخره در قبال تنظیم سند مبلغی بابت این نقل و انتقال وصول می‌شود؛ مانند حق‌الثبت، ارزش افزوده و حقوق دولتی که همه اینها برای خزانه دولتی است. وقتی می‌گوییم که نروید در دفاتر اسناد رسمی سند تنظیم نکنید، به این معناست که حقوق دولتی پرداخت نخواهد شد که نوعی تضییع حقوق دولتی است. مگر می‌شود قانون در مواد مختلف و قانون بودجه در سال‌‌های مختلف، نحوه پرداخت حق‌الثبت اتومبیل را مشخص کند، دارایی هر سال مالیات منطقه‌ای را به دفاتر اعلام کند، نیم درصد حق‌الثبت و نیم درصد کاداستر را و مالیات نقل و انتقال را اعلام کند، بعد ما بگوییم که اینها همه هست اما اختیاری است و اصلاً نیازی نیست که سندی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود که این هزینه‌ها پرداخت شوند. اگر کسی می‌گوید که این قانون نباید در دفاتر اسناد اجرا شود، اینها تضییع حقوق دولتی است؛ چون کسی که به دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند خودرو مراجعه نمی‌کند، بالطبع حقوق دولتی را هم پرداخت نمی‌کند. به نظر ما دادستان محترم کل کشور در خصوص بخشنامه، در مقام تفسیر قانون برآمده و این اشتباه است.

* ماده 42 قانون ارزش افزوده جدیدی که مصوب شده و از 6 ماه دیگر هم قابل اجراست، می‌گوید که مالیات نقل و انتقال را مراکز تعویض پلاک یا دفاتر اسناد رسمی وصول کنند اما اینکه هنوز قابلیت اجرایی ندارد و برای بعد است ولی ما الان درباره حال حاضر صحبت می‌کنیم و الان قانون داریم که دفاتر اسناد رسمی را مسئول دریافت این حقوق دولتی کرده است. در ماده 42 هم نگفته است که دریافت نکنید، گفته در دفترخانه یا مرکز تعویض پلاک، اما نمی‌توان حق‌الثبت را و ارزش افزوده را در مراکز تعویض پلاک پرداخت کرد. اینها را باید دفاتر اسناد رسمی بگیرد و این در اختیار دفاتر است بنابراین اگر اسناد در دفاتر تنظیم نشود تضییع حقوق دولتی حتماً صورت می‌گیرد.

* هنوز تأکید دارم که مردم بر اساس قانون برای تنظیم سند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند. قانون هر چه بگوید ما باید به آن عمل کنیم. اگر ماده 29 قانون راهنمایی و رانندگی بعداً اصلاح شد و مجلس بر اساس استفساریه جور دیگری نظر داد، بر اساس قانون مجلس عمل خواهیم کرد.

* از مردم خواهش می‌کنم قانون را رعایت و برای تنظیم سند خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

* منهای مسأله قانونی و جانبی، دفاتر اسناد از این موضوع منتفع هستند اما استنباط اشتباهی وجود دارد مبنی بر اینکه همه هزینه‌های پرداخت‌شده در هنگام تنظیم سند خودرو، به دفاتر تعلق می‌گیرد. بین 10 تا 15 درصد از کل مبلغ وصولی که بابت تنظیم سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی اخذ می‌شود به حساب دفتر واریز می‌شود. توجه کنید که به حساب دفتر و نه به حساب سردفتر. از همین عدد بلافاصله 15 درصد به دفتریار، 15 درصد به کارکنان و 10 درصد به کانون سردفتران پرداخت می‌شود. از الباقی هم مبالغی برای مالیات بر مشاغل، هزینه‌های جاری دفتر، حقوق پرسنل، اجاره محل و ... کسر می‌شود، پس مبلغ بسیار ناچیزی به سردفتر می‌رسد و اینطور نیست که تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد، نفع مالی زیادی برای سردفتر دارد.

* در بحث اسناد خودرو، مردم به اختلافات ما بین ما نیروی انتظامی و قوه قضائیه به دلیل وجود تفاوت نظرات توجه نکنند و بحث رفتن به دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند خودرو را جدی بگیرند. اگر تنظیم سند نکنند، جبران مشکلات بعدی که ممکن است ایجاد شود خیلی سخت خواهد بود. در یک جمله هزینه‌ای که مردم بابت تنظیم سند در دفاتر پرداخت خواهند کرد، قطعاً از هزینه‌ای که بعدها در محاکم و مراجع مختلف برای اثبات حقانیت خود پرداخت خواهند کرد خیلی کم‌تر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴۱ ۱۵

  قطعا دلشون برای مردم و حفظ اموالشون نسوخته. همیشه پای پول در میان است

 • ناشناس
  ۳۹ ۱۶

  هدف اصلی ؛جیب مردمه.

 • مرتضي
  ۳۵ ۱۶

  درآمد دفاتر اسناد رسمی کاهشی شده ملت حواستون جمع باشه نقشه خالی کردن جیب من وشماست.

 • ناشناس
  ۳۳ ۱۴

  واقعآ این آقا دلش خیلی می سوزه برای مردم چه خواهشی هم میکنه بدبخت ..واقعآ جای تآسف دار

 • محسن امیری
  ۳۲ ۱۴

  شما نگران حقوق خودتی یا حقوق دولت

 • ایرانی
  ۲۵ ۱۷

  باسلام، یه سئوال از رئیس محترم کانون سردفتران:
  بنابه اظهارات ایشان ، اونایی که خودرو صفر از نمایندگی خریدند و برگه سند دفترخانه ندارند و فقط برگ سبز باید برن دفترخانه و سند به نام خود بزنند تا بعدا مشکلاتی پیش نیاد؟ به نظر اینجانب برای اینکه برای اینکه درآمد دفترداران کم نشه درصدی از مبالغ اخذ شده درتعویض پلاک به دفترداران تعلق بگیره.

  • ناشناس
   ۱ ۱۱

   بیسواد اون دیگه برگ کمپانی سندش محسوب میشه و نیازی ب مراجعه ب دفترخانه نیست

 • Bahram
  ۲۷ ۱۳

  قربان شما دلت برا ما نسوزه . فکر جیبت باش
  آخه اصلا به شما چه من چیکار میکنم

 • ناشناس
  ۲۹ ۱۳

  نویسنده محترم، احتمالا خودتون دفتر اسناد رسمی دارید که دلتون به حال مردم می سوزه

 • بازنشسته
  ۱۳ ۵

  اگه اینطوره ایران خودرو و سایپا هم باید دهرشهرستان نماینده داشته باشن برای انتقال خودرو به مالک و سندی را که بعنوان سندفروش به مشتری میدهند چون دردفترخانه نبود باطل و باید حتما توی دفترخانه بیان وانتقال بدن تا ازنظر سردفتران درست باشه ،،

 • مرتضی
  ۱۳ ۴

  بابت سند زدن یه ماشین ۱۰ میلیون پول گرفته از من خدایی از مادر دلسوز تر بوده دفتر خونه😂

 • شهروند
  ۹ ۷

  شما که میگی قانونگذار کلی وقت گزاشته و قانون تصویب کرده به نفع مردم چرا در مورد خودروی صفر که میاد بیرون فکری نکرده ؟؟؟؟تاحالا دفترداری به این سوال پاسخ داده ...خیر ، چون جوابی ندارن که بدن و میدونن حرفی که میزنن هیچ پایه علمی و قانونی نداره و فقط منفعت دفتر خونه است والسلام ، شما نگران دولت و منافع مردم از مالیات نباش و تو کاری که بهت مربوط نیست دخالت نکن .

  • حمزه
   ۰ ۲

   اتفاقا بهش مربوطه، چون رییس کانون هست و داره با قانون حرف میزنه. درثانی اگر سند کمپانی داشته باشی و برگ سبز بنامت باشه بعد از اینکه با خریدارت تعویص پلاک کردی خریدار باید بره بنام خودش سند قطعی بزنه، به توی فروشنده چیکار داره.معلومه چیزی حالیت نیست

 • علی
  ۱۳ ۴

  حقوق را حقوق دانان توضیح دهند نه مقامی که به مصلحت و توضیح یک نماینده و بدون توجه به قانون بخشنامه صادر می کند این یک نوع بدعت قانون گذاری است که در ایران یک عده میخواهند بدون توجه به علم و قانون رواج دهند

 • حسین
  ۸ ۱

  ای کاش پرداخت جریمه، خدمت سربازی رفتن، عدم ثبت ولادت و وفات و تعویض پلاک و صدها مورد دیگر را مقام انتظامی و یا قضائی پیدا میشد اختیاری اعلام می کرد تا ازش ممنون باشیم

 • ۸ ۸

  بخدا الان خیلی خوب شده دیگه نیازی به دفاترندارند.درضمن این دفتاترهست جیب مردم را میزند.

 • ناشناس
  ۸ ۷

  اقای اسنادمامردم نمیخواهیم بریم دفترخونه.جیب مونو خالی کنید.بابا این دفت خونهابخدا پدر مردم دراوروند.

 • ناشناس
  ۲ ۳

  هدف پول پول دیگه مردم خوب اینا رو میدونن

 • ناشناس
  ۲ ۲

  سلام مگه دفتر اسناد رسمی اصلا پنل راهنمایی داره که برای شما تک برگ تنظیم کنه

 • ناشناس
  ۳ ۲

  سلام
  دوستی فرمودند کسی که خودرو صفر خریده
  سند سبز داره،پلاک و کارت خودرو بنامشه پس مالک خودرو میباشد.
  نتیجه:پس تنظیم سند در محضرخاله لازم نمی‌باشد.

 • محمد دلاوری
  ۵ ۴

  لعنت خداوند بر رئیس کانون سردفتران که با قربانی کردن وقت و انرژی و پول مردم جیب خود را پر می‌کنند. این کانون الان ۱۸ سال است با تفسیر و دور زدن قانون مردم گرفتار را سرکیسه و فریب می‌دهد. برای منافع خود ۸۰ ملیون ایرانی را گرفتار می‌کنند.

 • ناشناس
  ۵ ۳

  هدف پول پول دیگه مردم خوب اینا رو میدونن باید این افراد رو چهار تا گوسفند بهشون بدن بچرونن نه اینکه راس کار باشن . انشاالله این دولت جدید بتونه ریشه افراد فاسد رو بخوشکونه

 • محمد
  ۵ ۶

  آهای مردم گول این حرفارو نخورید، نرید دفترخونه، من10ساله که صاحب ماشین هستم هیچ موقع هم به ستد قطعی هیچ نیازی نشده.

 • ناشناس
  ۳ ۴

  رفتم دفتر اسناد رسمی به نام بزنم
  مثل اینکه فقط ماشینهای مدل بالارو به نام میزد
  ماشین ما مدل پایین بود سه روز معطل کرد به نام نزد
  بنده خدا اونی که موتور داشتو که پروندشو پرت کرد جلوش کاراشو نکرد

 • Ahmad
  ۴ ۶

  عجب آدمیه این آقای ریس سردفتر.
  مگه دادستان دسور نداد که از این بد نیازی به رفتن دفترخانه ها نیست؟؟حتی گفت اگه کسی ازین دستور سرپیچی بکند خلاف کرده.
  آقای سردفتر دلت برا خودت بسوزه با مردم کاری نداشته باش.
  بنده خودرو خریدم چهارتا صاحب عوض کرده اگه بخوام هزینه دفترخانه های ۴ نفرشو به گردن بگیرم میدونی چقد باید هزینه بکنم؟؟دقیقا به قیمت خودرو.پس چه ارزشی برا من داره؟؟خجالت بکش و اینقد التماس نکن.هر چی دادستان کل کشور فرمودن و خودتو خسته نکن وگرنه دفترتو هم میبندیم.
  بشین سرجات

 • ناشناس
  ۴ ۷

  حالا که دیوان عدالت اداری و دادستان کل کشور بنفع مردم رای دادند دفتر داران ناراحتند اگر برای جیب خودشان نیست برای دولت توسرشون میزنند!!

 • ناشناس
  ۳ ۷

  دفترخونه فقط وفقط بفکرجیب خودشه نه مردم

 • ناشناس
  ۵ ۵

  باسلام ما دفاتر نوکر بی جیره ومواجب دارایی ،شهرداری ‌و ثبت هستیم اگر اونها مشکلی ندارند چه بهتر کاری کنند که گرفتن حقوق دولتی حذف بشه ما هم حدودا ۷درصد هزینه مال ماست که کمتر هزینه راهنمایی ورانندگی هست میگیریم سند رسمی میدیم تحویل مردم با هزینه کمتر

 • ناشناس
  ۵ ۱۳

  در جواب اون شخصی که گفتن راجب ماشین صفر برگ کمپانی و برگ گمرک جایگزین سند رسمی میشه
  همین آقایون که میگه نرین دفترخونه خودش ماشینشو تو دفترخانه ثبت می‌کنن
  ۲ روز دیگه این دادستان می‌ره
  علی میمونه و حوضش
  کاره عقلانی ثبت سنده

  • ناشناس
   ۶ ۳

   تو شکر خوردی

 • ناشناس
  ۴ ۸

  به نظر من حقوق دولتی سند حذف بشود تو دفتر خونه سند بزنیم

 • ایرانی بدبخت
  ۶ ۴

  اصلا دیگه احتیاجی به دفترخانه نیست چرا پول اضافی باید بدیم دادستان کل کشور اعلام کرده ماهم دیگه دفترخانه نمیریم و پول مفت تو حلق اینها نمی‌ریزیم

 • ..
  ۴ ۱۱

  با سلام وقتی قانون میگه تنظیم سند باید در دفاتر اسناد رسمی باشه،دادستان کل کشور حق نداره خلاف قانون چیزی بگه.وظیفه دادستان کل کشور نظارت بر اجرای صحیح قانون هست،نه تفسیر قانون.تفسیر قانون با مجلسه.

  • حسین
   ۷ ۱

   خود شما دفتر دارا باعث شدی که چنین حکمی بده،چرا وکالت رو برگ سبز ندادید که که دادستان وارد عمل بشه و اینجوری شما رو بسوزونه

 • علی
  ۳ ۱

  شما لطفا دم از قانون نزنید هرجا به نفع مردمه قانون میارید وسط وبالعکس اگه جیب مردم نبود شما از گشنگی مرده بودین تو ایران همیشه قانون جواب نداده مسیر باد هرسو باشه میرن اون سو ومردم هم اصن براشون مهم نیست ولی ما اینو خوب میدونیم دولت جوری نمیخوابه از زرش آب رد شه چون در صد کمی از این هزینه به جیب مبارک میرفته برنامه های دیگری اجرا خواهد کرد این وسط فقط به ضرر شما شده به حال ما مردم فرقی نمیکنه

 • شماش
  ۲ ۲

  ماشین یک وسیله مصرفی منقول و قابل فرسایش است سند ومدارک پلیس ونیروی انتظامی کافی و قطعا هزینه در دفتر خانه ها مضاعف واجحاف است وتوجیه های تکراری دفترخانه ها نمی تواند خدمتی به خلق خدا باشد.

 • فتاحی
  ۴ ۲

  لطفا چرندنگو.شماهم کیسه دوختی برای پول
  مردم بدبخت که دیگه توفلاکت زندگی میکنند

 • داود کیان
  ۳ ۲

  کانون سردفتران فقط به فکر کسب درآمد خود است و مردم ب ایشان ارزشی ندارند

 • مهدی
  ۲ ۲

  سلام دوستان
  یه سوال دارم
  شما برای یخچال و تلویزیون و مبل و تخت خواب و....
  که برای خونتون میخرید از فروشنده یا کمپانی سازنده فاکتور میگیرید. درسته
  حالا وقتی میخواید بفروشید باید فاکتور رو به نام نفر بدی تغییر بدید...!؟
  خودرو هم عین همون کالاهایی هست که ما برای خانه یا مصرف شخصی میخریم
  تنها تفاوتش اینه که خودرو یک وسیله ثابت نیست و برای اینکه بتونیم در بیرون یا هر جایی ادعای مالکیت کنیم شماره شاسی و موتور و در نهایت شماره پلاکی برای اون خودرو و شخص مالک چاپ و نصب میشه که مالکیت اون شخص رو تایید میکنه درسته.
  حالا وقتی انتقال مالکیت و ادعای
  مالکیت رو با پلاکی که برای تعویضش از 35 تومن تا الان که 275 تومن شده که پلاک ها شخصی بشه و نیازی به انتقال فاکتور خرید کمپانی نباشه چه دلیلی داره برای یه ماشین 200 میلیونی 5 الی 6 میلیون خرج اضافی بدیدم.
  من نمیگم آقای سخنگوی کانون سر دفتر ها هم درست نمیگه ایشون داره قانون رو تفسیر میکنه
  ولی این برای زمانی بود که پلاک خودرو ثابت بود و طرف برای اینکه ادعای مالکیت کنه اون فاکتور خرید که پلاک هم درونش ثبت بود را به نفر بعدی واگذار می‌کرد
  ولی الان پلاک‌ها ملی شده و هر شخص خودرویی که می‌خره مرکز تعویض پلاک مشخصات فنی و اتاق اون ماشین رو روی اون پلاک ثبت میکنن و با یه استعلام ادعای مالکیت تایید میشه.
  مشکل ما الان و در حال حاضر از مجلس رقم میخوره که 230 تا نماینده.......... نشستند اونجا و به جای نقاشی توی اون مهدکودک یه روز نمیشینند این رو بررسی کنند و تکلیف مردم رو مشخص کنند.

 • علی سپهر
  ۴ ۲

  با عرض سلام ، باید به سردفتر محترم گفت که خودرو جز اموال منقول محسوب میشو مثل تلویزیون و یخچال ، برای خرید اموال منقول نیازی به مراجعه به دفتر خانه نیست ، ماشین هم مثل تلویزیون هست پس از این به بعد برا خرید اموال منقول مثل گوشی موبایل و یخچال و تلویزیون باید به دفاتر رسمی مراجعه کنند؟؟؟!!!

 • حمید
  ۳ ۱

  من خودم ماشین خریدم،دیگه دفترخانه نرفتیم،شما فکر جیب خودتون هستین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ماده 42 قانون ارزش افزوده جدیدی که مصوب شده و از 6 ماه دیگر هم قابل اجراست، می‌گوید که مالیات نقل و انتقال را مراکز تعویض پلاک یا دفاتر اسناد رسمی وصول کنند اما اینکه هنوز قابلیت اجرایی ندارد و برای بعد است

 • ناشناس
  ۴ ۱

  واقعاً جناب دادستان کاربزرگ و خداپسندانه ای انجام دادن
  فقط مردم عزیزخودشون همت کنندودیگه دفترخانه مراجعه نکنند
  چون حقیقتآنیازی نیست وتمام نهادها وادارات فقط برگه سبزپلیس را ملاک عمل قرارمیدهند.

 • علی
  ۲ ۱

  از خواهش و التماس کردن سردفتر یعنی میگه ماهم این قانون تصویب شده را قبول داریم ولی اگه کسایی که دوست,دارن,هزینه اضافی,کنن ما بدمون,نمیاد

 • نادر
  ۱ ۴

  الان برگ سبز نوشته شناسنامه نه سندمالکیت

  • حسین
   ۲ ۰

   نه عزیز نوشته سند مالکیت

  • ناشناس
   ۱ ۰

   زده سند مالکیت

 • Azar
  ۲ ۰

  مطالب بسیار متین ومتقن ولی مطلبی که ذهن را درگیر میکند اینست که سود ومنفعتی که موسسه رهگشا ازاین لحاظ میبرد چیست؟تنظیم نکردن سند رسمی در دفاتر چه خاصیتی برای شرکت خصوصی رهگشا دارد؟ فکر نمی کنید پشت پرده خبرهائی ومنافعی در کار است!!؟؟

 • ناشناس
  ۱ ۱

  باشه جناب سر دفترشما برای کی دلسوزی میکنید مردم حرف شمار قبول ندارنند از جان مردم چ می خواهیدخجالت نمی کشید این مردم شما را قبول ندارند ول کن نیستی به ما بگو چ کسی جزاندکی قلیل حرف شم را قبول دارند وجدان منطق خوب چیزی هست

 • رضا
  ۱ ۱

  از نیروی انتظامی خواهش میکنیم یه درصدی به این کانون سردفتران بده، تا دست از سر مردم بردارن!، آقای عزیز برای مردم این هزینه صددرصده که ۱۵ درصدش به شما میرسه، مابقیش هم تقسیم میشه!، بین هم ردیف هاتون،

 • شهاب الدین ثناگستر
  ۲ ۱

  از در آمد باد آورده اشون میترسن که از دست رفته وگرنه دلشون برا ما نسوخته ...دلشون برا جیبشون میسوزه سالی. 5 میلیون نقل و انتقال خودرو صورت میگیره مگه میتونن ندید بگیرن
  الان همراه اول با ده هزار تومان خط جابجا میکنه تو دفاتر خدمات مگه چه ایرادی داره ... خودشون و میکشن که برا خودشون در آمد زایی کنن

 • ناشناس
  ۳ ۳

  ....با خواندن مطالب بالا متوجه شدم تمام كساني كه منفي ميدهند از خود كانون سر دفتران يا ايادي انها هستند؛اقاي رييس كانون لطف كن يه كشوربا كلاس نام ببر (نه مثل ايران) كه براي خريد وفروش خودرو بايد بري دفترخونه..

 • زرهی
  ۲ ۰

  سلام. آره ارواح حساب بانکی.
  اینجا وقتی منافعتان فکر می‌کنید قطع می‌شود به آب و آتیش می‌زنید. کجای دنیا برای تنظیم سند خودرو به ثبت اسناد مراجعه می‌کنند بجز ایران.؟ حتی همین بغل گوشمان امارات فسقلی فقط مراجعه به راهنمایی و رانندگی کافی است. فقط هرسال یکبار هرخودرو باید به شهرداری ومعاینه فنی مراجعه می‌کند واگر خودرو نقصی نداشته باشد مجوزترددمیگیرد یابقول خودشان تجدیدمالکیت می‌شود که مربوط به پرداخت عوارض است. وسلام

 • مهرداد
  ۲ ۰

  هیچ جای دنیا برا ماشین دفتر خونه نمیرن
  اونم ای دفترخونه های در پیت رفتم ملک خریدم وکالت فروش تام گرفتم بعد کاشف به عمل اومد قبلا به ۳ نفر دیگه هم وکالت داده اسنادشم ۳ بار درخواست کرده بوده.توپرند . رفتم دفترخونه میگم شما که اینقدر پول میگیریدچرا نمیگید طرف قبل من چند بار دیگه وکالت داده میگه سیستم اونجوری نیست .شما باید از ادم درست خرید میکردید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باید رییس سر دفتران تنبیه بشه .نباید سرپیچی کنه .داداستان بفکر مردمه سر دفتر خیلی بی معرفته .مردم پول ندارند مردم بدبختن خدا لعنت کنه هر کسی که میخواد هزینه الکی از مردم بگیره .خداوند لعنت کنه سر دفتران رو

 • مهربان
  ۰ ۰

  التماس نکن ، مردم آگاه هستن ، برای خودرو همون برگه سبز ناجا 100%کافی هستش