کد خبر 560021

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تولید هیدروژن سبز در چین / پیشتازی چین در رونق انرژی سبز

بزرگترین پالایشگاه نفت چین قصد دارد سرمایه‌گذاری بزرگی در زمینه هیدروژن سبز انجام دهد. هیدروژن سبز در سراسر جهان در حال رونق گرفتن است و طرفداران آن می‌گویند می‌تواند نقش مهمی در کربن‌زدایی داشته باشد.

اقتصادآنلاینعاطفه حسینی؛  ظرفیت هیدروژن به ‌عنوان منبع سوخت، چندین دهه تبلیغ می‌شود؛ اما این فناوری هرگز در مقیاس بزرگ اجرا نشده است و به ‌گفته‌ برخی کارشناسان دلیل موجهی دارد. آنها استدلال می‌کنند پذیرش گسترده‌ فناوری‌های هیدروژن سبز با موانع جدی رو‌به‌رو است که مهم‌ترین آنها این است که سوخت‌های هیدروژن به ‌منظور سبز بودن به انرژی تجدیدپذیر نیاز دارند. 

این امر نیازمند توسعه‌ وسیع تولید انرژی تجدیدپذیر برای تامین انرژی کارخانه‌های الکترولیزی است که آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌کنند. اما اگر یک کشور بتواند موانع اقتصادی تولید هیدروژن سبز را از بین ببرد، چین خواهد بود. کشوری که ساختمان الکترولیزر در آن بی‌سر و صدا برای تحقق اهداف دولت این کشور، یعنی انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۶۰ درحال گسترش و فعالیت است.

چین و یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های نفتی جهان به نام سینوپک، این هفته اعلام کردند قصد دارند بازار هیدروژن سبز را در دومین اقتصاد بزرگ جهان توسعه دهند. سینوپک یک شرکت نفت و گاز چینی است که ساختمان مرکزی آن در پکن قرار دارد. حوزه فعالیت این شرکت در شاخه‌های مختلف صنعت از جمله استخراج نفت، بازاریابی و فروش نفت و همچنین تولید مواد پتروشیمیایی و نیز تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی از قبیل کودهای شیمیایی و محصولات شیمیایی دیگر است.

ما یونگ شنگ، رئیس سینوپک خبر داد که این شرکت تا سال ۲۰۲۵ مبلغ ۴.۶ میلیارد دلار برای توسعه پروژه‌های هیدروژن سبز سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت همچنین دارای شبکه‌ای بیش از ۳۰هزار جایگاه سوخت در سراسر چین است که درحال‌حاضر ۲۰ ایستگاه پمپ هیدروژن مشغول فعالیت است و ۸۰ ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد. هدف این شرکت بهره‌برداری از هزار دستگاه تا سال ۲۰۲۵ است.

رئیس شرکت سینوپک در سخنانی درباره نتایج عملکرد این شرکت که شامل بیش از ۶ میلیارد دلار سود در بهبود قیمت نفت می‌شود، گفت: "سینوپک قصد دارد تولید هیدروژن از انرژی‌های تجدیدپذیر، انتشار کربن صفر، استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت حمل‌ونقل عمومی و استفاده از هیدروژن سبز برای تصفیه و پالایش را به شدت گسترش دهد."

همچنین این شرکت چینی قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، ظرفیت تولید هیدروژن از منابع تجدیدپذیر را تا ۱ مگاپاسکال افزایش دهد. این شرکت چینی همچنین ۴۰۰ مگاوات فتوولتائیک خورشیدی در سراسر شبکه ایستگاه‌های خود برای پشتیبانی از شارژ خودروهای برقی را نیز گسترش داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر