کد خبر 558918

گلایه اضطراری مدیر کل غذا و دارو از تخلیه بدون ثبت سفارش کالا سلامت محور

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه تخلیه کالای سلامت محور بدون ثبت سفارش ممکن است به پرسنل انبارها و گمرک آسیب برساند، تاکید کرد، انبارهای عمومی پیمانکار گمرک است و تنها دروازده ورودی کشور گمرکات هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،‌ محمدی مدیر کل سازمان غذا و دارو خیر اعلام کرده است، در خصوص موضوعاتی که مطرح شده اولا متاسفم که بعضی از ذی نفعان این موضع باعث شدند که اختلافاتی بین دو دستگاه اجرایی  بوجود بیاید که هم سازمان غذا و دارو و هم گمرک را مجبور به پاسخگویی بکند. اختلاف اساسی که با گمرک داریم این است که چرا کالایی باید بدون ثبت سفارش وارد گمرک (انبار و...) شود؟ مسئولان گمرک  گفتند ما نمی توانیم مانع ورود کالا بشویم. ببینید اگر ما نمی توانیم مانع واردات کالا به گمرک بشویم چطور گلایه می کنیم از وزارت بهداشت که چرا  در صدور مجوز معطل می‌کند؟

زمانی که از موجودی بار در گمرک اطلاع نداریم، یک واردکننده متقاضی واردات ماده اولیه یا دارو می شود،‌ این موضوع چالش زا می‌شود. زمانی که به ما اعلام می کنند از ما مجوز می گیرد زمانی که مجوز صادر شد ما نامه تامین به شرکت می زنیم به ریز اعلام می کنیم شما مجوز دارید که از داروی الف از  شرکت ب با شماره بچ خاص  و توسط شرکتی که خودش درخواست کننده هست به تعداد مشخص و قیمت مشخص این دارو را وارد کنید.

این مقام مسئول در ادامه گفت: این نامه منجر به صدور مرحله بعد یعنی یک آی آر سی می شود که همان شناسنامه داروست. بعد منجر به صدور سند در سامانه توسعه تجارت می شود. سامانه جامع تجارت که مربوط به وزارت صمت هست و همه سیستم ها به آن وصل هستند و فکر می کنم گمرکات هم به احتمال خیلی زیاد به آنها وصل هستند و اطلاعاتش را ما نمی بینیم.

وی افزود،  بعد از این واردکننده مجاز به ثبت سفارش است وقتی ثبت سفارش را انجام داد کالا را مجاز است وارد کشور بکند زمانی که  بعد از ثبت سفارش کالای مجاز وارد کشور شد از ما استعلام می گیرند از همان سامانه گمرک ، متقاضی، کالا را اظهار می کند بعد از اظهار ما این نامه را به سامانه گمرک اعلام می کنیم که این مورد خاص مجاز است یا نه.

مدیر کل  دارو و  مواد تحت کنترل  سازمان غذا و دارو در مورد شکایت اخیر این سازمان  نسبت به گمرک گفت: سازمان بازرسی کل کشور بررسی کننده موضوع است شکایت را در مراجع قضایی بررسی می‌کنند.

وی ادامه داد، که ما موافق این نیستیم که کالایی که ثبت سفارش انجام نداده وارد گمرک بشود چون وقتی کالا وارد گمرک شد فشارها شروع می شود از سمت مالک کالا به هر حال هزینه ای کرده و کالا را آورده است می گوید کالای من را ترخیص بکنید. طبیعتا ما انتظار نداریم این اتفاق بیفتد ولی زمانی که اذهان عمومی این استنباط را می کنند که  این داروها  در گمرک همه رسوب کرده چالش ایجاد میشود. مسئولان گمرک اعلام کرده اند که تخلیه اولیه کالا در انبارهاست، باید توجه داشته باشند انبارهای عمومی پیمانکار گمرک است و تنها گیت ورودی کشور گمرکات هستند که حالا قبل از اینکه وارد کشور بشود در گمرکات است از نظر قانونی،  چیزی به عنوان انبارهای عمومی به عنوان تحویل گیرنده نداریم،‌  و بعد از  اظهار کالا در گمرک، کالا با برگ سبز وارد سرزمین اصلی می‌شود.

شرط ترخیص اقلام دارویی از گمرک نامه و مجوز صادره از سوی وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو است. وزارت بهداشت از تاریخ 26 مرداد با گمرک مکاتبه ای داشته و اعلام کرده، برای ورود کالاهای سلامت محور تاییدیه سازمان غذا و دارو جهت ورود به گمرکات ضروری است. 

کل انبارهای عمومی  پیمانکار گمرک است. این موضوع برای گمرک و برای همه ارگان های صادر کننده مجوز مشخص است. وزارت بهداشت، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارتباطات، بسته به نوع کالایی که ترخیص می شود و در قانون مشخص شده می بایست مجوز صادر کنند. من سوالی مطرح می کنم اگر هر کس قرار شد هر چیزی خواست وارد گمرک بکند و نهاد مربوطه اطلاع نداشته باشد چطور می تواند اقدام به ترخیص کالا بکند.

محمدی گفت: متاسفانه بعضا ما لیستی برای ما آقای فولادی فرستادند از انبارهای عمومی لیست کالاهایی که در واقع در گمرکات رسوب کرده ما بررسی که کردیم 220 شرکت را به ما اعلام کردند. البته تعداد خیلی زیاد بود 220 تا دارویی بودند بقیه اش شرکت های دامی بودند مربوط به جهاد کشاورزی بودند مکمل آرایشی بهداشتی این بحثی که مربوط به دارو بود 220 مورد را با شرکت ها مکاتبه کردیم که پاسخ ها را جمع بندی می کنیم  خیلی از شرکتها می گویند ما تا زمانی که ارز نگیریم ترخیص نمی کنیم.  اولین مشکلی که ما داریم این است که سامانه ای  مستقل و کارا نداریم که  به سامانه گمرک  به سامانه تجارت  وصل باشد تا موجودی کالاها برای سازمان مجوز دهنده مثل غذا و دارو مشخص باشد.

 این کالاها که مشخص است مالکش کیست می گویند که تا ارز نگیریم ترخیص نمی کنیم

مدیر کل   دارو و  مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: بله بعضا تا زمانی که ارز دریافت نکند ترخیص نمی‌کند. در برخی موارد  اصلا صدور مجوز تخلیه کالا به صورت اعتباری برای واردکننده بعد از اذن صادرکننده کالاست، می گوید تا پول را برای من ارسال نکردید کالا اظهار نمیشود. می دانید که ارسال انتقال ارز به خاطر تحریم ها بسیار با مشکل مواجه شده است یکی از مشکلات ما این است. یکی از مشکلات بعضا اعتبارنامه های بازرگانی به مشکل خورده است کارت های بازرگانیشان تمدید نشده است. و بعضی از اینها اعلام کردند که اصلا این محصول ما دامی است ارتباطی به شما ندارد. یک خواسته  شفاف این است که اولا کالایی که ثبت سفارش نکرده است، تخلیه نشود، کالای سلامت محوری که ثبت سفارش نکرده و بدون اطلاع وزارت بهداشت تخلیه میشود،  ممکن است این کالاها آسیب رسان باشد و حتی به پرسنل گمرک و متصدیان گمرک آسیب برساند اینها چیزهایی است که ما در صدور مجوز بررسی می‌کنیم.  به هر حال اگر کالا قبل از صدور مجوز،‌کالای بهداشتی وارد گمرک بشود ما متوجه ورود آن نمیشویم و این نقص بایستی بر طرف شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر