کد خبر 558134

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

سایه تقاضای چین بر بازار نفت / نفت ۷۳دلاری منطقی است؟

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان که به زودی ممکن است در جایگاه نخست این لیست نیز قرار بگیرد؛ در حال ترمیم اقتصاد خود و از سرگیری واردات نفت است.

به گزارش اقتصادآنلاین، چین در 20 سال گذشته، واردات خود را در حوزه نفت 3 برابر کرده است. 20 سال پیش این کشور حدود چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت در روز تقاضا داشت اما در دو سال گذشته این میزان به بیش از 14 میلیون بشکه در روز رسیده است.

هرچند در دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا واردات چین به 10 میلیون و 900 هزار بشکه در روز کاهش یافت اما به نظر می رسد این کشور در حال آماده کردن خود برای از سرگیری بخشی از فعالیت های صنعتی است که در این مدت کاهش یافته بود.

تحلیلگران معتقدند با کنترل بیماری کرونا در چین، این کشور در حال بازگشت به شرایط عادی اقتصادی است و باید منتظر افزایش تقاضای چین در بازار نفت باشیم.

یکی از اتفاقاتی که در چین باعث افزایش تقاضای نفت می شود؛ افزایش فعالیت پالایشگاه های این کشور است.

در کنار این مساله چین به دنبال سیاست افزایش امنیت انرژی است، بدین ترتیب بخشی از واردات این کشور به عنوان ذخایر انرژی نگهداری خواهد شد.

چین مرداد ماه سال گذشته ساخت مخزن ذخیره سازی به بزرگی 40 میلیون بشکه را آغاز کرد و پیش بینی می شود حجم مخازن ذخیره سازی خود را تا کنون به 100 میلیون بشکه رسانده باشد. این حجم از ذخایر گفته می شود تا 200 میلیون بشکه قابل افزایش باشد.

تقاضای چین برای واردات نفت رو به افزایش است و این تقاضا ممکن است بر تصمیم کشورهای صادرکننده نفت برای میزان عرضه آنها اثرگذار باشد.

هفته جاری قرار است اوپک پلاس برای افزایش ماهانه عرضه خود تصمیم گیری کند. طبق توافق قبلی افزایش 400 هزار بشکه در روز به صورت ماهانه برنامه ریزی شده بود و پیش بینی می شود در هفته جاری این میزان افزایش مورد تایید اعضا قرار بگیرد.

بازار نفت این روزها در حال رکوردشکنی افزایش قیمت است به طوری که قیمت نفت برنت تا 73 دلار و 19 سنت نیز افزایش یافت.

هرچند این رشد قیمت متاثر از طوفان آیدا در سواحل خلیج آمریکا و تعطیلی صدها سکوی نفتی است اما تحلیلگران معتقدند قیمت نفت در محدوده 70 دلار منطقی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر